Reklama

Aktualności / Rzeszów

W Aeropolis powstanie rój dronów do misji antysmogowych

Dodano: 01.12.2020 r.

W Aeropolis powstanie rój dronów do misji antysmogowych  - Aktualności Rzeszów

fot. Materiały prasowe

W Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” powstanie pierwszy na świecie rój dronów do misji antysmogowych. Tworzy go spółka Tomkov, krajowy lider w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych oraz ich wykorzystania do działalności monitoringowej, inspekcyjnej oraz pomiarowej. 
 
Przemysław Tomków z Gliwic, absolwent inżynierii lotniczej na Politechnice Wrocławskiej, 13 lat temu zaczynał od projektowania systemów bezzałogowych dla wojska, a potem stworzył trzy własne marki: Ośrodek Szkolenia i Egzaminowania Pilotów Dronów DRON.EDU.PL, Ogólnopolski Operator Systemów Bezzałogowych DRONPOL.COM oraz sklep z dronami Nextron.pl. Teraz zamierza wykorzystywać drony w nalotach dywanowych, by tworzyć mapy zanieczyszczenia powietrza. Rój dronów zostanie zaprojektowany i wyprodukowany na Podkarpaciu.

Firma Tomkov powstała w Gliwicach, ale działa na terenie całej Polski. Zajmuje się zarówno szkoleniem pilotów dronów na wszystkich poziomach dostępnych uprawnień, a także świadczeniem różnego rodzaju usług z wykorzystaniem dronów. Wyspecjalizowała się m.in. w tzw. „misjach antysmogowych”. Chodzi tu o loty dronami wyposażonymi w specjalistyczne czujniki, które wykrywają spalanie odpadów w domowych paleniskach. Dzięki temu straże miejskie lub gminne mogą skutecznie interweniować w konkretnych gospodarstwach domowych, w których dochodzi do łamania obowiązujących przepisów prawa.

– Na Śląsku, gdzie problem zanieczyszczenia powietrza jest duży, w ramach projektu o wartości ponad 2 mln zł, na który otrzymaliśmy 1,2 mln zł unijnego grantu, opracowujemy sensory dla roju dronów do pomiarów smogu. Rój mieliśmy kupić, ale po rozpoznaniu rynku okazało się, że tylko trzy startupy na świecie dysponują tego typu rozwiązaniami. Przy czym ich roje to nie są jeszcze rozwiązania przetestowane, komercyjne i przemysłowe. Postanowiliśmy więc sami zbudować odpowiednie drony. Stworzyliśmy nawet prototyp. Ponieważ w Gliwicach nie mamy zdolności produkcyjnych i możliwości dalszego rozwoju, projekt będziemy kontynuować na Podkarpaciu – informuje Przemysław Tomków.

Celem badań jest skonstruowanie i oprogramowanie wielozadaniowego systemu roju dronów. Kilkadziesiąt, sterowanych automatycznie dronów będzie poruszać się w skoordynowany sposób, tak aby zrealizować dowolne zadania z zakresu pozyskiwania danych, dokumentacji, monitorowania, komunikacji lub interwencji kryzysowej (np. misje search&rescue). Jak wspomniał założyciel firmy, w dotychczasowej ofercie producentów dronów wytwarzanych na terenie Polski nie ma tego typu rozwiązań. Wykorzystanie sieci dronów jest innowacyjną koncepcją w skali kraju jak i świata. Nieliczne zastosowania tej technologii są wykorzystywane głównie do organizacji rozrywkowych pokazów dronów.

20 listopada br. firma Tomkov uruchomiła lądowisko dla dronów w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis”. Uzyskała na to zgodę Międzynarodowego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Rady Parku „Aeropolis”. - Ten plac posłuży nam za poligon. Będziemy intensywnie latali dronami – zapowiada Przemysław Tomków. - Do końca 2021 roku planujemy skończyć pracę nad koncepcją i zbudować ostateczną wersję drona, a w kolejnym roku, w lipcu przygotować mniejszą wersję roju dronów. Będzie się ona składać z matrycy 4x4, a więc 16 dronów. W połowie 2022 roku będziemy mogli z ich użyciem wykonać pierwsze mapy zanieczyszczenia. Wtedy znajdziemy się o krok od powiększenia roju. Ograniczeń w zasadzie nie ma, ale w projekcie zakładamy, że będzie to 7x7, a więc 49 dronów, czyli rój pokrywający obszar ok. 4 km kwadratowych. Nasze bezzałogowe statki zaprogramujemy tak, by automatycznie wykrywały ruch kolizyjny i robiły drogę innym statkom powietrznym. Produkcję dronów zlecimy tu na Podkarpaciu. Natomiast pierwsze listy intencyjne w zakresie testowania tej technologii podpisaliśmy z  Poznaniem.REKLAMA

Kompetencje kadr Doliny Lotniczej, to jeden z powodów, dla których przedsiębiorca ze Śląska wybrał na siedzibę nowej firmy Inkubator Technologiczny w PPNT „Aeropolis”.

- Stawiamy na lokalizacje, gdzie możemy stworzyć zespół, który pomoże w rozwoju całej firmy – wyjaśnia. - Ponieważ brakowało nam kompetencji związanych z konstruowaniem i budowaniem dronów oraz platform bezzałogowych, postawiliśmy na województwo podkarpackie, gdzie te dziedziny wpisane są w strategię rozwoju regionalnego. Działa tu Politechnika Rzeszowska i koła naukowe związane z lotnictwem. Z absolwentami Politechniki spotykałem się na zawodach Aero Design w Stanach Zjednoczonych. Bardzo dobrze wspominam współpracę z nimi. Na tej uczelni będziemy rekrutować kadrę. Mieliśmy już pierwsze spotkanie ze studentami. Te regionalne kompetencje oraz autostradowe połączenie Śląska z Podkarpaciem zdecydowały, że wybraliśmy Rzeszów, chociaż rozważaliśmy także inną lokalizację – przyznaje założyciel firmy Tomkov.

Zespół pracujący w Aeropolis nad rojem dronów będzie 5-osobowy. Firma zatrudnia również osoby do wykonywania lotów na pomiar smogu w województwie podkarpackim oraz instruktorów do szkoleń. - Nasza marka DRON.EDU.PL wyszkoliła już ponad 3,5 tysiąca osób, głównie prywatnych użytkowników, ale również służby, jak wojsko, policja, straż graniczna. Dzień po otwarciu lądowiska w Rzeszowie, uczyliśmy w Krośnie GOPR-owców, jak wykorzystywać drona do działań poszukiwawczo-ratowniczych – mówi prezes firmy.

Tomkov nie jest pierwszą spółką dronową w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce. Działa tu także Dronhub. – Znamy się dobrze, prezentowaliśmy ofertę na tym samym stoisku na targach dronów w Poznaniu. Widziałem stworzony tutaj autonomiczny system do wymiany baterii w dronach. Liczymy na współpracę – zapowiada Przemysław Tomków.  
 
 
Reklama
Źródło: informacja prasowa

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Prof. Bralczyk wygłosi wykład w WSIiZ - Aktualności Rzeszów

Prof. Bralczyk wygłosi wykład w WSIiZ

RZESZÓW. Otwarte spotkanie z Profesorem Bralczykiem odbędzie się 28 stycznia 2021 r. w formie online....

49-latek włamywał się i okradał bary przy Placu Wolności. Usłyszał zarzuty  - Aktualności Rzeszów

49-latek włamywał się i okradał bary przy Placu Wolności. Usłyszał zarzuty

RZESZÓW. 49-latek ma na koncie dwa włamania. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności....

1 lutego rusza linia autobusowa obsługująca nowe rzeszowskie osiedle - Aktualności Rzeszów

1 lutego rusza linia autobusowa obsługująca nowe rzeszowskie osiedle

RZESZÓW. Od 1 lutego 2021 r. zacznie kursować linia nr 57, która obsłuży teren osiedla Pogwizdów Nowy, które od ...

W Rzeszowie uruchomiono automat do wymiany bilonów na banknoty - Aktualności Rzeszów

W Rzeszowie uruchomiono automat do wymiany bilonów na banknoty

RZESZÓW. W rzeszowskiej placówce NBP działa samoobsługowa maszyna do zamiany monet....

Zderzenie dwóch samochodów. Jeden z kierowców miał ponad 2 promile - Aktualności Rzeszów

Zderzenie dwóch samochodów. Jeden z kierowców miał ponad 2 promile

RZESZÓW. Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał kierowca renault, który zderzył się Dodge’em. W zdarzeniu ranna zost...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Iwermektyna pasożyty...
Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Sprzedam leki pasozyty...
Wszywka alkoholowa Leżajsk - Esperalprazykwantel sprzedam prazykwa:
Wszywka alkoholowa Leżajsk - Esperalprazykwantel sprzedam prazykwa:
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem