Rzeszów - Sobota, 05.07.2025
Reklama

W centrum Rzeszowa ma powstać nowoczesna biblioteka. Podpisano list intencyjny

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Miasto Rzeszów wspólnie z województwem podkarpackim będzie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Wczoraj podpisano w tej sprawie porozumienie. Częścią przedsięwzięcia ma być budowa w centrum miasta „Biblioteki Nowej”, czyli nowoczesnego ośrodka kultury z częścią audytoryjną i widowiskową. Obiekt zostanie wybudowany na działce znajdującej się pomiędzy gmachem urzędu marszałkowskiego, a Zespołem Szkół Nr 1 w Rzeszowie.

Europejska Stolica Kultury jest przedsięwzięciem realizowanym i finansowanym w ramach programu Kreatywna Europa. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury po raz pierwszy został przyznany Atenom w 1985 roku. Od początku celami przyznawania tytułu były prezentacja i promocja na arenie międzynarodowej dorobku kulturalnego i artystycznego danego miasta oraz budowanie poczucia przynależności do europejskiej wspólnoty kulturowej, przy jednoczesnej trosce o zachowanie różnorodności. Dotychczas tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymały dwa polskie miasta: Kraków w 2000 roku oraz Wrocław w 2016 roku. Po raz kolejny Polska może zgłosić swoje miasto do konkursu w 2023 r. Jego zwycięzca będzie organizować wydarzenia w 2029 r. Polskie miasto będzie współdzielić tytuł z Szwecją.
Dlaczego Rzeszów aplikuje do ESK? Mamy ogromne zapotrzebowanie na wydarzenia kulturalne. Mamy artystów, którzy chcą tworzyć i mają ogromny potencjał. Drogę do otrzymania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 może nam ułatwić sytuacja geopolityczna, ponieważ oczy świata zwrócone są na Rzeszów, a do tego w sposób naturalny łączymy wschód z zachodem. ESK to obecnie największe wyzwanie dla naszego miasta.

- To wyjątkowa chwila, bo nawiązujemy jeszcze bliższą współpracę pomiędzy miastem, a samorządem województwa. Robimy to po to, aby na bazie kultury budować jeszcze szybszy rozwój naszego regionu. To, co dzisiaj chcemy zakomunikować jest adresowane głównie do przyszłego pokolenia. Ruszamy z walką o Europejską Stolicę Kultury dla naszego miasta i województwa, to idealny moment, aby pokazać całemu światu nasze dziedzictwo i kulturę – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

- Prace nad naszym wnioskiem aplikacyjnym trwają od kilku miesięcy. Przygotowujemy go wspólnie z lokalnymi artystami i przedstawicielami środowiska tworzącego kulturę. Lada chwila uruchomimy stronę internetową, która pozwoli jeszcze łatwiej konsultować pomysły i zgłaszać uwagi każdemu, kto będzie chciał włączyć się w to działanie. Czas na złożenie wniosku upływa we wrześniu i będziemy z nim gotowi – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.  
Reklama
Integralną częścią aplikacji Rzeszowa będzie budowa „Biblioteki Nowej” na terenie pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego a Zespołem Szkół nr 1 w Rzeszowie. Ma to być zupełnie nowy obiekt, w którym znajdą się:

- siedziba Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, realizująca idee zawarte w koncepcji „Podkarpackiej Galerii Słowa i Obrazu” opisanej w obowiązującej Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030,
 
 - część audytoryjno – widowiskowa Gminy Miasto Rzeszów stwarzająca miejsce dla różnorodnych wydarzeń kulturalnych, między innymi koncertów, spektakli muzycznych i baletowych, przedstawień teatralnych i spotkań literackich.

Prezydent Konrad Fijołek inwestycję nazywa flagowym przedsięwzięciem w kontekście rzeszowskiej aplikacji o miano ESK 2029. Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego podkreśla, że miejsce w którym ma powstać nowy gmach utrzyma funkcję publiczną.

- Razem z miastem z powodzeniem prowadzimy Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną, którą teraz chcemy przenieść w nowe miejsce. Budowa obiektu, zagospodarowanie tego miejsca i oddanie go na potrzeby kultury i edukacji będzie z pewnością znaczącym argumentem dla osób oceniających naszą aplikację o tytuł ESK – mówi Władysław Ortyl.

O kształcie przyszłej inwestycji zdecydują fachowcy w drodze konkursu architektonicznego, który zorganizuje Biuro Architekta Miasta Rzeszowa.

– Mam nadzieję, że za kilka lat w tym miejscu stanie nowoczesny obiekt biblioteki nawiązujący do najlepszych projektów z europejskich miast. Ma to być nie tylko wypożyczalnia książek, ale i miejsce spotkań, wydarzeń, warsztatów, koncertów czy spotkań autorskich. Właśnie taki – wielofunkcyjny budynek widzę w tym miejscu – mówi Bożena Janda, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Obecnie miasto zbiera poparcie kandydatury Rzeszowa m.in. ze strony artystów związanych z naszym miastem i regionem. Już dziś dla aplikacji Rzeszowa do tytułu ESK 2029 swoje poparcie wyrazili Justyna Steczkowska, Ralph Kamiński, pisarka Oksana Zabużko, Kortez czy Hirek Wrona.

 
Źródło: UM Rzeszowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Most Załęski i nowe rondo oddane do użytku. Z ul. Maczka dojedziemy do ul. Rzecha [ZDJĘCIA, FILM]

RZESZÓW. Od poniedziałku, 30 czerwca 2025 r. kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już korzystać z 630-metrowego I odcinka Wisłokostrady. Co prawda wykonawca prowadzi tam jeszcze drobne prace, jednak jest już możliwość przejazdu...

Rzeszów

Nowy ogród kieszonkowy w centrum Rzeszowa już dostępny dla mieszkańców [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Ogród przy ul. Jagiellońskiej to nowe, zielone miejsce spotkań dla mieszkańców Rzeszowa. Będzie również służyć uczestnikom wydarzeń kulturalnych.

Rzeszów

Dezynfekcja i płukanie sieci wodociągowej w Rzeszowie

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o poinformowało o dezynfekcji i płukaniu sieci wodociągowej Rzeszowa i okolicznych miejscowości. W wodzie będzie więcej chloru niż zazwyczaj.

Rzeszów

30 czerwca otwarcie I etapu Wisłokostrady. Pojedziemy nowym Mostem Załęskim

RZESZÓW. To już oficjalna informacja. Od 30 czerwca 2025 roku będzie można korzystać z 630-metrowego odcinka Wisłokostrady.

Rzeszów

Kąpielisko Miejskie przy ul. Kwiatkowskiego znów otwarte

RZESZÓW. Od piątku na rzeszowskiej Żwirowni powiewa biała flaga. Oznacza to, że woda jest zdatna do kąpieli.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek kontynuuje spotkania z mieszkańcami z cyklu "Rzeszów To My". Najbliższe odbędzie się z mieszkańcami trzech osiedli.

Rzeszów

Prawie 300 wolnych miejsc w rzeszowskich żłobkach

RZESZÓW. Rzeszów zachęca rodziców do skorzystania z usług świadczonych przez Miejski Zespół Żłobków. Od września będzie wolnych 290 miejsc w rzeszowskich żłobkach. Są one dostępne we wszystkich placówkach oprócz Żłobka nr 7...

Rzeszów

Na kilka godzin zamkną Most Zamkowy. Objazdy autobusów MPK

RZESZÓW. W związku z organizacją wielkiego koncertu w ramach ESK 2025, który odbędzie się przy hali Podpromie, w piątek, 27 czerwca przez kilka godzin Most Zamkowy będzie nieprzejezdny. Dla autobusów komunikacji miejskiej...

Reklama