Reklama

Aktualności / Rzeszów

W Jasionce wręczono Nagrody Karpackiej Europy Wspólnych Wartości

Dodano: 25.01.2019 r.

W Jasionce wręczono Nagrody Karpackiej Europy Wspólnych Wartości - Aktualności Rzeszów

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/ Na zdjęciu: dr Jan Malicki

RZESZÓW. Pierwszy dzień Forum Europa-Ukraina zakończyła wieczorna, uroczysta gala, podczas której wręczono Nagrody Karpackiej Europy Wspólnych Wartości. Otrzymali je dr Jan Malicki - dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. dr hab. Ihor Cependa - rektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego w Iwano-Frankowsku.

Nagrodą honorowane są instytucje lub osobistości z państw karpackich, które swoimi działaniami przyczyniły się do krzewienia wspólnych europejskich wartości w Europie Środkowej i Wschodniej, a także wpłynęły na rozwój współpracy i porozumienia w regionie.

Nagroda po raz pierwszy została wręczona w ubiegłym roku. jej laureatami zostali wówczas Jerzy Hoffman i przebywający wciąż w rosyjskim więzieniu ukraiński twórca młodego pokolenia Oleg Sentsow. W tym roku laureatami zostali prof. Ihor Cependa i dr Jan Malicki.

Dr Jan Malicki – dyrektor Studium Europy Wschodniej ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Wśród jego naukowych pasji są przemiany w Europie Środkowo-Wschodniej. Od lat związany ze Studium Europy Wschodniej, licznie nagradzany za swoją działalność, w tym opozycyjną.REKLAMA

„Byłbym mówił nieprawdę, gdybym powiedział, że otrzymywanie nagród nie wzrusza człowieka, czy nie sprawia mu przyjemności, to oczywiste. Dziękuję kapitule i czuję się wzruszony” –mówił dr Jan Malicki.

Prof. Ihor Cependa to ukraiński historyk, politolog, dyplomata. Odkąd jest rektorem Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego uczelnia ta nawiązała ożywione relacje z kilkoma polskimi szkołami wyższymi. Prof. Cependa ma ogromny wkład w rozwój stosunków polsko-ukraińskich.

W relacjach polsko-ukraińskich jest nam potrzebne miejsce, gdzie możemy szczerze zobaczyć jeden drugiego. Jeżeli nam się uda wspólnie zrealizować ten wielki projekt, odnowienia obserwatorium na górze Pop Iwan, to będzie miejsce wspólnych wspomnień i myśli o wspólnej przyszłości – mówił z kolei prof. Ihor Cependa.

Wieczór na Forum Europa-Ukraina uświetnił występ Orkiestry Teatru Narodowego we Lwowie. Szczegółowo o Forum oraz jego programie pisaliśmy TUTAJ.

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Przy SP nr 10 powstanie nowy plac zabaw - Aktualności Rzeszów

Przy SP nr 10 powstanie nowy plac zabaw

RZESZÓW Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Dominikańskiej 4, zyskają nowy plac zabaw. Obiekt powstanie na terenie o powierzc...

Kolejne pojemniki na elektroodpady w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Kolejne pojemniki na elektroodpady w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie pojawiły się kolejne pojemniki na elektrośmieci. Łącznie w mieście mamy już 45 miejsc, gdzie można oddać zużyty ...

Wymiana sieci wodociągowej na osiedlu Piastów na finiszu - Aktualności Rzeszów

Wymiana sieci wodociągowej na osiedlu Piastów na finiszu

RZESZÓW. Rzeszowski MPWiK jeszcze w tym tygodniu zakończy wymianę najstarszego i najbardziej awaryjnego fragmentu sieci na osiedlu Pi...

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na al. Armii Krajowej - Aktualności Rzeszów

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na al. Armii Krajowej

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło w środę około godz. 16:30....

W czwartek i piątek zamknięta ulica Matysowska w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

W czwartek i piątek zamknięta ulica Matysowska w Rzeszowie

​RZESZÓW. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą objazdami....

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę rodzinę osoby...
Zderzenie samochodu z żubrem w BieszczadachDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Czołowe zderzenie w Kraczkowej. Trzy osoby ranne Dawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zostanie przeniesiony?Stanisław Bomba: A więc dalej pozostanie...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: