Rzeszów - Niedziela, 13.07.2025
Reklama

W PCN „Łukasiewicz” powstanie System Szkół Partnerskich. 75 szkół przystąpiło do projektu

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Poznaliśmy jeden z projektów, który będzie realizowany w Podkarpackim Centrum Nauki i choć sam budynek będzie gotowy dopiero w 2022 roku, wiemy już dziś, że swoją działalność wzorować będzie na Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Na dzień dzisiejszy do Systemu Szkół Partnerskich zgłosiło 75 szkół, docelowo będzie ich ok. 100.

O budowie i technicznych szczegółach budynku Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” można przeczytać TUTAJ, toteż nie będziemy się ponownie zagłębiać w ten aspekt tematu. Warto jednak wspomnieć o jego działalności oraz planach na zagospodarowanie przestrzeni, które zostały przedstawione w piątek w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei.

Wiemy, że budynek jaki powstanie w Jasionce oraz jego działalność nawiązywać będzie do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie: „Myślę, że nasze Centrum daje nam możliwość nadrobienia pewnych zaległości” – wyjaśniał podczas konferencji Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego

Realizacja projektu

Realizacją projektu pn. „Utworzenie Podkarpackiego Centrum Nauki” oraz jego dalszym prowadzeniem zajmie się Wojewódzki Dom Kultury oraz Podkarpacki Kurator Oświaty. Ich zadaniem będzie podwyższanie poziomu kompetencji, wiedzy, komunikacji naukowej oraz popularyzacji nauki. W związku z powyższą funkcją, podczas konferencji podpisano stosowne porozumienie w tej sprawie.

„PCN służyć ma nauce, która jak wiadomo nie ma żadnych granic, przede wszystkim wiekowych i nie potrzebuje żadnej przestrzeni, ale potrzebuje dobrej promocji. Przestrzeń, jeżeli jest nowoczesna,  odpowiada potrzebom naszym, ludzi XXI wieku, to bardzo dobrze, dlatego że w ten sposób potrafimy zainteresować młodych ludzi” – tłumaczyła Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty.

Wyżej wymienione instytucje zajmą się m.in. propagowaniem interaktywnego, sensorycznego modelu edukacji nieformalnej i różnorodnych form jej przekazywania; przekazywaniem w atrakcyjny, innowacyjny sposób wiedzy naukowej i technicznej; wzmacnianiem postaw proedukacyjnych oraz promocją działalności instytucji zaangażowanych w popularyzację wiedzy.

System Szkół Partnerskich

W związku z podpisanym porozumieniem Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Wojewódzki Dom Kultury zobowiązano są do utworzenia pilotażowego konsorcjum „Systemu Szkół Partnerskich Podkarpackiego Centrum Nauki”(SSPPCN). Już dziś wiemy, że do projektu zaangażowało się 75 szkół z Podkarpacia (lista pod artykułem), jednak docelowo planowany jest udział 100 jednostek oświatowych.
Reklama
Szkoły włączające się do projektu będą miały możliwość korzystania z infrastruktury Podkarpackiego Centrum Nauki. Dodatkowo w ramach SSPPCN odbywać się będą pokazy, warsztaty oraz różnego rodzaju programy, w których szkoły mogą wziąć udział.

Czym w istocie są centra nauki?

Na konferencji prasowej w Wojewódzkim Domu Kultury pojawiła się Anna Dziama, zastępca dyrektora programowe do ds. edukacji w Centrum Nauki Kopernik, która podzieliła się swoimi doświadczeniami oraz w sposób najdobitniejszy wytłumaczyła czym są centra nauki oraz jaką mają funkcję.

„Pomyślałam, że może to będzie miejsce dla mnie i poszłam tam [do Centrum Nauki Kopernik –  przyp. red.] prowadzone przez jednego z ówczesnych dyrektorów i jako nauczyciel nie rozumiałam nic. Świat, który zobaczyłam był absolutnie inny od świata klasy, tablicy, programów nauczania i wszystkiego tego czym żyje na co dzień nauczyciel i dyrektor szkoły. Przeszłam od piwnicy, aż na dach i dalej nic nie rozumiałam. W którymś momencie odkryłam eksponat, który coś mi powiedział. Było pokrętło, cztery kule ziemskie, oświetlenie i jak się kręciło korbką ta w różnym stopniu ta ziemia była oświetlona. Nagle pomyślałam, że ja to rozumiem i wiem czemu służy ten model i ja też rozumiem jego funkcje edukacyjną. Ten eksponat stanął tam po to, żeby dziecko kręcąc tą korbką mogło zobaczyć jak naprawdę to oświetlenie ziemi wygląda i mogło na prawdę zobaczyć ten cień, jakim jest noc polarna na biegunie północnym i wiele innych rzeczy, których na płaskim papierze się nie zobaczy” – tłumaczy Anna Dziama.

„W tej chwili rozwijamy nowy obszar naszej działalności, to jest działalność naukowa działalność badawczo-rozwojowa w obszarze nauk, które w Polsce nie są jeszcze rozwijanie, to jest taki obszar który nazywa się learning sciences, czyli nauka o uczeniu się. To nie jest pedagogika, to jest zespół różnych dziedzin nauki: psychologii, pedagogiki, nauk społecznych, ale też nauk dot. Technologii, które konsolidują swoje siły na styku różnych dziedzin nauki po to, żeby lepiej rozumieć i wspierać procesy uczenia się poprzez wdrożenie właściwych rozwiązań i metod” – dodaje Anna Dziama.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmiana organizacji ruchu na ul. Warszawskiej

RZESZÓW. Od najbliższej soboty, 9 września 2023 r. na przebudowywanym odcinku ul. Warszawskiej obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu. Rozpoczną się prace na drugiej stronie jezdni.

Rzeszów

W Rzeszowie powstaną nowe miejsca z ekologiczną żywnością prosto od rolników

​RZESZÓW. Na prośbę mieszkańców, władze Rzeszowa postanowiły zorganizować nowe miejsca, w których będzie można zaopatrzyć się w ekologiczną żywność pochodzącą bezpośrednio od rolników.

Rzeszów

Wiemy, kto przebuduje ul. Grunwaldzką w Rzeszowie

RZESZÓW. Rozstrzygnięto przetarg na przebudowę ulicy Grunwaldzkiej. Inwestycję wartą ponad 13,5 mln zł zrealizuje firma OBO Polska z Rzeszowa.

Rzeszów

Pokazy mistrzów fitness i fit kid na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. W niedzielę, 3 września 2023 r. na scenie rzeszowskiego Rynku w godzinach 14:00-16:00 odbędzie się pokaz umiejętności zawodników Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Rzeszów.

Rzeszów

Bezpieczny powrót do szkoły. Piknik edukacyjny w rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. Tematem przewodnim wydarzenia będzie edukacja z zakresu bezpieczeństwa i pierwszej pomocy. Relacje z imprezy będzie można usłyszeć podczas transmitowanej z placu przy Rzeszowskiej Plazie audycji Radia Biwak.

Rzeszów

"Superbohaterowie" na rolkach przejadą przez Rzeszów

RZESZÓW. W piątek, 1 września 2023 roku w Rzeszowie odbędzie się nocny przejazd na rolkach. Tematem przejazdu będą „Superbohaterowie”. Posiadacze najbardziej kreatywnych strojów zostaną nagrodzeni.

Rzeszów

ZTM wznawia sprzedaż biletów łączonych "Autobus + Autobus"

RZESZÓW. Od 30 sierpnia 2023 r. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie wznowił sprzedaż biletów zintegrowanych (ZTM + ZG PKS) „Autobus + Autobus”.

Rzeszów

18 osób zmarło na legionellozę. Nowe dane rzeszowskiego sanepidu

PODKARPACIE. PSSE w Rzeszowie opublikowała najnowsze dane dotyczące zakażenia bakterią legionella pneumophila. Potwierdzono dwa nowe przypadki i kolejne ofiary śmiertelne.

Reklama