Reklama

Aktualności Rzeszów

W przyszłym roku ruszą prace budowlane przy Podkarpackim Centrum Nauki

Dodano: 18.09.2019

W przyszłym roku ruszą prace budowlane przy Podkarpackim Centrum Nauki - Aktualności Rzeszów

fot. Pracownia Projektowa F11

RZESZÓW. PCN „Łukasiewicz”, które powstaanie w Jasionce, ma być gotowe do połowy 2022 roku. Aktualnie trwają prace projektowe. Główną specjalizacją instytucji będzie lotnictwo, natomiast generalnym wykonawcą inwestycji będzie firma Warbud z Warszawy.

„Rzecz rozpoczęliśmy od prac koncepcyjnych w 2016 roku. Przeprowadziliśmy liczne analizy, odwiedziny w centrach, które w Polsce funkcjonują. Trzeba pamiętać o tym, że dzisiejsza umowa jest znaczącą inwestycją w edukację” – rozpoczynał konferencje prasową marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl. Na wtorkowym spotkaniu odbyło się oficjalne podpisanie umowy na realizację Podkarpackiego Centrum Nauki.

Aktualnie piecze na funkcjonowaniem PCN sprawować będzie Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, jednak docelowo instytucja ma być niezależna: „WDK jest instytucją, która prowadzi tą inwestycje, cały proces związany z uruchomieniem projektu. Chcielibyśmy, aby kiedyś w przyszłości ta instytucja była samodzielna” - tłumaczył marszałek.Prace budowlane ruszą w lipcu

Inwestycja rozpocznie się od prac projektowych, następnie wykonawca odpowiedzialny będzie za uzyskanie pozwolenia na budowę PCN „Łukasiewicz” (póki co jest to jedynie proponowana nazwa tej instytucji). Poza opracowaniem projektowym, generalny wykonawca, którym jest firma Warbud, zajmie się także wykonaniem wszystkich robót budowlanych oraz dostarczeniem części standardowego wyposażenia. W grę wchodzi również zagospodarowanie terenu. Za wyżej wymienione prace wykonawca otrzyma 49,4 mln zł.

„Centrum Nauki to nie tylko to co jest wewnątrz, ale również jego budynek będzie stanowił wizerunek całości. Skojarzenia tego budynku są bardzo różne, bowiem architekci doszukiwali się DNA, sterowca, budynku pokazanego jako samolot. Chcieliśmy, żeby to nie był budynek, który jest tylko opakowaniem, ale też żeby kształtem nawiązywał do naszej specyfiki” – mówił Tomasz Michalski, wicedyrektor WDK ds. Podkarpackiego Centrum Nauki. 

Zgodnie z założeniami, prace projektowe ruszą do 22 września. Kolejnym elementem będzie uzyskanie zezwolenia na budowę i przystąpienie do prac budowlanych: „Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi po uzyskaniu pozwolenia na budowę, zgodnie z umową za 10 miesięcy, czyli gdzieś w okolicach lipca przyszłego roku” – informował Jerzy Werle, prezes zarządu Warbud S.A.

Planowanym terminem zakończenia robót budowlanych jest 31 styczeń 2022 roku. Z kolei ostateczny termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu wyznaczono na 31 maja 2022 roku. Dodajmy, że realizacja projektu obejmuje budowę budynku oraz wyposażenie obiektu o eksponaty i wystawy służące do prezentowania i wyjaśnienia w naukowy sposób zjawisk oraz zależności występujących w świecie.

Dwa obszary Centrum

„Centrum będzie miało dwa obszary. Jeden z nich będzie to obszar ekspozycji, na których zrealizowanych będzie  ok. 200 eksponatów, łącznie z wystawą mobilna, która będzie miała za zadanie docierać do wszystkich miejscowości na Podkarpaciu. Drugą częścią naszego Centrum będzie zespół laboratoriów i pracowni warsztatowych. Na zajęciach zorganizowanych będziemy starali się wzmocnić system oświaty” – dodaje wicedyrektor WDK.REKLAMA

Dodajmy, że w przypadku PCN czeka nas jeszcze jeden ważny przetarg, tym razem chodzi o dobór eksponatów. Kwota jaka na ten cel zostanie przeznaczona wynosi 28 mln zł. Jakie to będą eksponaty, na razie nie wiadomo. Znamy zarys koncepcji, gdyż główną specjalizacją instytucji będzie właśnie lotnictwo, ze względu na ekonomiczny charakter regionu, w którym znajdzie się budynek Centrum. Choć wciąż o samych eksponatach wiemy niewiele, to jednak Tomasz Michalski postanowił podzielić się podczas konferencji prasowej swoimi wyobrażeniami: „Jeżeli chodzi o symulacje lotniczą i latania, to marzy mi się coś co jest w Kopenhadze, czyli takie stanowisko, które polega na tym, że można wejść do urządzenia symulującego, że jest się ptakiem, czyli machając rękami, podnosząc się można latać nad naszym pięknym Podkarpaciem. Zobaczymy czy tego typu eksponat nam się zmieści w całości tej ekspozycji”.Współpraca z innymi instytucjami

Na dzień dzisiejszy chęć współpracy z Podkarpackim Centrum Nauki wyraziło około 80 szkół województwa podkarpackiego. Powstał nawet specjalny system zrzeszający instytucje, które chciałyby korzystać z usług „Łukasiewicza”. Warto również wspomnieć o tym, że osoby zajmujące się przygotowaniem PCN zapewniają, że działalność placówki jest konsultowana z innymi Centrami Nauki w kraju, aby w jak najlepszym stopniu wykorzystać potencjał tego miejsca.

„Podpisaliśmy w styczniu br. razem z Kuratorium umowę współpracy, w ramach której powstaje system szkół partnerskich Podkarpackiego Centrum Nauki. W tym systemie właśnie w tej chwili zgłosiło się ponad 84 szkoły. Te szkoły będą z nami współpracować. My będziemy korzystać z pomysłów w tych szkołach, ale przede wszystkim będziemy chcieli rozbudzać tą aktywność. Chcemy to robić zarówno poprzez wydarzenia, m.in. wystawę mobilna, ale również chcemy inspirować lokalnie do powstawania szeregu małych klubów młodego odkrywcy” – tłumaczył Tomasz Michalski.

Na sam koniec dodajmy, że pierwotnie w PCN planowane jest zatrudnienie 53 osób. Jak mogliśmy usłyszeć na konferencji prasowej, kolejne spotkanie w sprawie inwestycji ma odbyć się w trakcie rozpoczęcia prac, tj. w granicach lipca przyszłego roku. Łączna wartość inwestycji, jaką jest Podkarpackie Centrum Nauki ma wynieść ponad 90 mln złotych.  


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Wpłynął wniosek o ZRID dla ostatniego odcinka S19 na północ od Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Wpłynął wniosek o ZRID dla ostatniego odcinka S19 na północ od Rzeszowa

RZESZÓW. Budowa odcinka ma zostać zakończona 30 kwietnia 2022 r. ...

Radni miasta dostaną tablety. System do głosowania do wymiany?  - Aktualności Rzeszów

Radni miasta dostaną tablety. System do głosowania do wymiany?

RZESZÓW. Koszt jednego urządzenia wynosi około tysiąca zł. ...

Zaniżali wartość luksusowych samochodów. Zarobili na tym ponad 41 mln zł - Aktualności Rzeszów

Zaniżali wartość luksusowych samochodów. Zarobili na tym ponad 41 mln zł

RZESZÓW. Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie oraz funkcjonariusze KAS zatrzymali kolejne osoby. Dwóch mężczyz...

Trwa rewitalizacja parku przy ul. Dąbrowskiego [FOTO] - Aktualności Rzeszów

Trwa rewitalizacja parku przy ul. Dąbrowskiego [FOTO]

RZESZÓW. Według planów, inwestycja za blisko 8 mln zł ma zostać zakończona na przełomie września i października 2020 roku. ...

Korki na ul. Rejtana. Potrącono rowerzystę - Aktualności Rzeszów

Korki na ul. Rejtana. Potrącono rowerzystę

RZESZÓW. Na ul. Rejtana doszło do potrącenia rowerzysty. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem