Rzeszów - Poniedziałek, 19.05.2025
Reklama

W Racławówce powstaje ponad 400-metrowa estakada [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
RZESZÓW. Trwa budowa ponad 10-kilometrowego odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica. Jak zaznacza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, to jedna z trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce. W ramach inwestycji powstanie ponad 2-kilometrowy tunel oraz kilkanaście obiektów inżynierskich, w tym sześć estakad.
 
W Racławówce trwa budowa estakady ES-1, która będzie miała długość 413 metrów. Przeprowadza ona drogę ekspresową S19 nad drogami powiatowymi nr 1409R i nr 1408R, korytarzem przejścia dla małych zwierząt oraz potokiem Lubcza.
 
- Obiekt realizowany będzie w technologii nasuwania podłużnego przy użyciu tzw. dziobów montażowych. Metodę tę stosuje się w szczególności do budowy ciągłych obiektów wieloprzęsłowych sprężonych – informuje rzeszowski oddział GDDKiA.
 
Do końca ubiegłego roku wykonano podpory pośrednie oraz podpory skrajne. Zakończono również prace związane z wykonaniem żelbetowych fundamentów, rusztu i ścian konstrukcji stanowiska do prefabrykacji segmentów ustrojów nośnych. Na ukończeniu są prace związane z montażem awanbeków (dziobów montażowych).
 
10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica będzie miał przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstanie też węzeł Babica zlokalizowany w pobliżu skrzyżowania DK19 z DW988. W ramach inwestycji wykonawca wybuduje kilka obiektów inżynierskich, w tym: sześć estakad, dwa wiadukty nad S19, bezkolizyjny przejazd nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzy przejścia dla zwierząt oraz jeden przejazd pod S19. Największym wyzwaniem inżynieryjnym będzie budowa tunelu o długości ponad 2 km. Do jego budowy wykorzystana zostanie metoda mechanicznego drążenia przy pomocy maszyny TBM (Tunnel Boring Machine).
Reklama
 
W ramach realizacji odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica, powstanie pierwsze na Podkarpaciu Centrum Zarządzania Tunelem. Powstaną także dwa Miejsca Obsługi Podróżnych, w Lutoryżu oraz dwa lądowiska dla śmigłowców LPR, jedno na MOP II Lutoryż i drugie przy Centrum Zarządzania Tunelem.
 
Inwestycja realizowana jest w systemie Projektuj i buduj. Wykonawcą jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción.
 
Zakończenie prac zaplanowano w II kwartale 2026 roku. Koszt inwestycji to ponad 2,2 mld zł.
 
 
Źródło: GDDKiA Oddział w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wniosek ZRID na przebudowę ronda Pobitno złożony

​RZESZÓW. Kolejny krok w kierunku przebudowy ronda Pobitno. Na ręce wojewody trafił wniosek o zezwolenie na realizację tej inwestycji. Służby wojewody mają 90 dni na wydanie decyzji ZRID.

Rzeszów

Utrudnienia na ul. Wierzbowej, w rejonie mostu Narutowicza

RZESZÓW. Do piątku 21 maja mogą potrwać utrudnienia na ul. Wierzbowej, na odcinku od mostu im. Narutowicza do skrzyżowania z ul. Warzywną.

Rzeszów

Policyjny pościg za kierowcą. Potrącił matkę z dzieckiem i uciekł

RZESZÓW. 28-letni kierowca opla potrącił na przejściu dla pieszych matkę z dzieckiem i uciekł z miejsca wypadku. Mężczyzna nie miał prawa jazdy i był objęty zakazem prowadzenia pojazdów.  

Rzeszów

Część ul. Mickiewicza tylko dla pieszych i rowerzystów

RZESZÓW. Na kilkudziesięciometrowym odcinku ul. Mickiewicza wprowadzono zakaz ruchu samochodów.

Rzeszów

Na os. Miłocin powstanie tężnia solankowa. Ruszył przetarg na dokumentację projektową

RZESZÓW. Będzie to jedyne takie miejsce w Rzeszowie. Inwestycja postanie w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! W piątek utrudnienia w ruchu w rejonie mostu Karpackiego

RZESZÓW. Kolejne utrudnienia w związku z budową kładek rowerowych w Rzeszowie. Tym razem wyłączony zostanie pas ruchu w rejonie mostu Karpackiego.

Rzeszów

Konrad Fijołek przedstawił wizję "Nowego Centrum Rzeszowa"

RZESZÓW. "Chciałbym zapowiedzieć całkiem nowe podejście do centrum Rzeszowa" - mówił Konrad Fijołek podczas środowej konferencji prasowej.

Rzeszów

Na lotnisku w Jasionce stanie urządzenie do wykrywania koronawirusa

RZESZÓW. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka jako pierwsze lotnisko regionalne przetestuje innowacyjną technologię wykrywania zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Reklama