Rzeszów - Sobota, 19.07.2025
Reklama

W Rzeszowie odsłonięto mural upamiętniający rodzinę Ulmów [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Na ścianie kamienicy przy ul. Gałęzowskiego 6 w Rzeszowie powstał mural poświęcony błogosławionej rodzinie Ulmów. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow.

Malowidło powstało na bazie czarno-białego zdjęcia rodziny z sześciorgiem dzieci. W górnym, lewym rogu pojawił się napis „Błogosławiona rodzina Ulmów”.

Mural został wykonany przez Arkadiusza Andrejkowa, na zamówienie Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR. Działania fundacji mają na celu upamiętnienie bohaterstwa i odwagi rodziny Ulmów, a także innych Polaków ratujących Żydów.

Sanocki artysta Arkadiusz Andrejkow jest dobrze znany mieszkańcom Rzeszowa. To właśnie on jest autorem kilku murali zdobiących ściany budynków w naszym mieście, w tym m.in. muralu na budynku MPWiK, muralu przy ul. Piłsudskiego (zleconego przez Browar Manufaktura), portretu Tadeusza Nalepy i Edwarda Janusza na garażu w rejonie siedziby Estrady Rzeszowskiej czy dziewczynki w słuchawkach na budynku ZOZ przy ul. Jagiellońskiej.

Mural powstał w związku z uroczystością beatyfikacji Rodziny Ulmów, która została rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej. Beatyfikacja odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich życia i męczeńskiej śmierci.
Reklama
Uroczyste odsłonięcie muralu „Błogosławiona Rodzina Ulmów z Markowej”. Odbyło się w czwartek, 28 września 2023. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek.

– Uroczystość beatyfikacyjna rodziny Ulmów ma potężny walor edukacyjny. Cały świat dowiedział się o tym, jak wyglądała pomoc Polaków dla Żydów w czasie Holokaustu. I z jakim bohaterstwem to się wiązało. Bohaterstwem aż do śmierci. W Polsce za pomoc Żydom nie tylko groziła kara śmierci, ale była ona wykonywana. Rodzina Ulmów jest tego przykładem – mówił szef MEiN.

– Cieszę się, że możemy kontynuować te wielkie wydarzenia związane z bohaterstwem tej rodziny i dzisiaj odsłonić ten mural. Dziękuję wszystkim, którzy pamięć o niej rozsławiają na całym świecie – dodał minister Przemysław Czarnek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Budowa nowej stacji paliw w Rzeszowie na finiszu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Przy al. Armii Krajowej, w pobliżu skrzyżowania z al. Krzyżanowskiego, powstaje nowa stacja paliw Orlen. Inwestycja jest na końcowym etapie realizacji. Otwarcie zaplanowano na przełomie lipca i sierpnia.

Rzeszów

Rozpoczyna się betonowanie jezdni lewej estakady na Wisłokostradzie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek rusza betonowanie jezdni lewej estakady na Wisłokostradzie. Proces potrwa około 80 godzin i będzie prowadzony w trybie ciągłym przez dwie 40-osobowe brygady. Na plac budowy trafi ponad 4,4...

Rzeszów

Zmiany w organizacji ruchu przy Dworcu PKP Rzeszów Główny

RZESZÓW. W dniach 21 lipca – 10 sierpnia 2025 r. na górnej płycie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego prowadzone będą prace związane z uszczelnianiem dylatacji parkingu podziemnego. Roboty wykonywane będą przez firmę Budimex w...

Rzeszów

Od 17 lipca koniec utrudnień na ul. Wieniawskiego

RZESZÓW. Od czwartku, 17 lipca 2025 kierowcy nie muszą już korzystać z objazdu, który funkcjonował przez kilka miesięcy na ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Remont przy Placu Dworcowym w Rzeszowie. Zmiana rozkładu jazdy 4 linii MPK

RZESZÓW. W związku z remontem w obrębie Placu Dworcowego, na blisko 3 tygodnie zmianie ulegną trasy przejazdów linii 0B oraz nocnych N1 – N3.

Rzeszów

Dodatkowe miliony na budowę łącznika ul. Krzyżanowskiego z Wieniawskiego [nowe zdjęcia z budowy]

RZESZÓW. Rzeszów otrzymał dotację z Ministerstwa Infrastruktury na dużą inwestycję drogową, która jest obecnie w trakcie realizacji. Chodzi o budowę drogi, która połączy ul. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Na rzeszowskim Nowym Mieście powstanie miasteczko ruchu drogowego

RZESZÓW. Młodsi mieszkańcy Rzeszowa zyskają kolejne miejsce, w którym będą mogli zdobywać wiedzę i doświadczenie niezbędne do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Rzeszów

Historyczny rekord lotniska w Jasionce. Podsumowanie I półrocza 2025 r.

RZESZÓW/JASIONKA. To było rekordowe półrocze w historii Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów. Lotnisko obsłużyło największą dotychczas liczbę pasażerów, rozwija się w segmencie cargo e-commerce, a jednocześnie realizuje inwestycje infrastrukturalne.

Reklama