Rzeszów - Sobota, 13.09.2025
Reklama

W Rzeszowie otwarto ProtoLab. Znalazła się tam m.in. pracownia wirtualnej rzeczywistości

Dodano: 14.05.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
RZESZOW. W Rzeszowie otwarto wyjątkowe miejsce, to przestrzeń dla rozwoju innowacji, ciekawych pomysłów i idei. ProtoLab czyli nowoczesne pracownie i warsztaty uruchomione zostało w ramach Podkarpackiego Centrum Innowacji.

ProtoLab to jeden z trzech obszarów działalności prowadzonej przez Podkarpackie Centrum Innowacji. To profesjonalne pracownie i warsztaty wyposażone w urządzenia i narzędzia umożliwiające projektowanie i wykonywanie prostych, jak i zaawansowanych prototypów.

Główną ideą ProtoLab jest stworzenie studentom i badaczom możliwości rozwoju oraz uczenia się poprzez eksperymentowanie w zakresie własnych projektów w oparciu o interdyscyplinarne zespoły. Przyłączając się do społeczności ProtoLab można otrzymać bezpłatny dostęp do całego budynku, wystarczy się tylko zarejestrować.

O tych i innych możliwościach, jakie daje ProtoLab działający w ramach PCI mówiono podczas oficjalnego otwarcia. Bartosz Jadam, pierwszy prezes PCI, a obecnie dyrektor operacyjny podkreślał, że u podstaw powstania PCI leżały ambicje, pasja, determinacja i zaangażowanie.

„Kluczem do sukcesu PCI są przedsiębiorstwa i uczelnie z nim współpracujące” – mówił z kolei prezes PCI - Jacek Kubrak.

ProtoLab mieści się przy ul. Lenartowicza 4 w Rzeszowie. Do dyspozycji chętnych są pracownie, które umożliwią konstruowanie prototypów m.in. pracownia wirtualnej rzeczywistości, elektroniki, komputerowa, warsztat narzędziowy.
Reklama
Przewodnią ideą, która sprzyjała temu miejscu, było stworzenie możliwości eksperymentowania osobom zainteresowanym innowacjami oraz danie im możliwości korzystania z narzędzi oraz sprzętu do realizacji własnych projektów w podejściu „od idei do prototypu”. Korzystanie z ProtoLab jest bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych.

ProtoLab Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) powstało w wyniku współpracy Województwa Podkarpackiego, Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Rozwoju w ramach inicjatywy Catching-up Regions. PCI jest spółką samorządową Województwa Podkarpackiego i jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Partnerami projektu są: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Działalność Podkarpackiego Centrum Innowacji jest skoncentrowana w trzech platformach. Pierwsza skupia się na wsparciu najlepszych projektów B+R realizowanych przez zespoły naukowe partnerskich jednostek naukowych o wysokim potencjale do komercjalizacji. Drugi obszar aktywności obejmuje wsparcie sprzedaży usług badawczych świadczonych przez podkarpackie laboratoria oraz procesy zakupu usług badawczych przez przedsiębiorców, a trzecia platforma to właśnie otwarty 13 maja ProtoLab.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

MKS zawiesza część kursów

RZESZÓW. W związku z wprowadzeniem od 16 października br. nauki zdalnej w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych, autobusy MKS będą kursować z ograniczeniami.

Rzeszów

WSPiA zainaugurowała nowy rok akademicki

RZESZÓW. Bez udziału zaproszonych gości, studentów i pracowników – tak wyglądała w tym inauguracja 26. roku akademickiego w najstarszej niepublicznej uczelni na Podkarpaciu.

Rzeszów

Zbiórka niebezpiecznych odpadów w Rzeszowie [Terminy i punkty odbioru]

RZESZÓW. W dniach od 19 do 23 października 2020 r. na terenie miasta odbędzie się zbiórka odpadów niebezpiecznych.

Rzeszów

Nowe limity pasażerów w MPK. Ile osób wsiądzie do autobusu?

RZESZÓW. W związku z obowiązującymi od dziś nowymi zasadami, autobusami może podróżować ograniczona liczba osób. Ile pasażerów może wsiąść do poszczególnych modeli pojazdów rzeszowskiej komunikacji miejskiej?

Rzeszów

Wypadek w Krasnem. Jeden z kierowców miał ponad 2 promile alkoholu

RZESZÓW. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia dwóch samochodów, do którego doszło w czwartek w Krasnem. W wypadku ucierpiało dwie osoby. Jeden z kierowców był pijany.

Rzeszów

Lufthansa wznawia loty z Rzeszowa do Monachium

RZESZÓW. Od 25 października br. wracają bezpośrednie połączenia Lufthansy z Rzeszowa do Monachium. 

Rzeszów

36-latek zabił swojego ojca. Grozi mu kara dożywocia

RZESZÓW. 36-letni mieszkaniec Rzeszowa usłyszał zarzut zabójstwa swojego 57-letniego ojca. Grozi mu kara dożywocia.

Rzeszów

Oświetlą kolejne ścieżki rowerowe nad Wisłokiem

RZESZÓW. Dobra wiadomość dla rowerzystów. Miasto zamierza oświetlić ponad 3 km ścieżek rowerowych wzdłuż Wisłoka. Ruszyły poszukiwania wykonawcy, który podejmie się zadania.  

Reklama