Rzeszów - Piątek, 12.09.2025
Reklama

W Rzeszowie powstał model Układu Słonecznego

Dodano: 22.09.2022 r.

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa i turyści zyskali nową, „kosmiczną atrakcję”. W przestrzeni miasta powstał model Układu Słonecznego. Rozlokowanie elementów instalacji odpowiada faktycznemu układowi planet w dniu lokacji Rzeszowa, czyli w południe 19 stycznia 1354 roku.

Elementy Układu Słonecznego umieszczone zostały w różnych częściach miasta. Słońce pojawiło się na Rynku, nad wejściem do Rzeszowskich Piwnic, nieopodal znajdują się Mekrury (Rynek 25) i Wenus (obok drzewa), Ziemia i Księżyc ulokowane są na parking przy ul. Króla Kazimierza, z kolei na Bulwarach przy ul. Żeglarskiej 1 zamontowano Kometę Halleya. Cały model złożony jest z 13 ciał niebieskich. Szczegółowe informacje o lokalizacjach wszystkich obiektów, ich średnicy oraz współrzędne modelów w terenie, można znaleźć na stronie planety.rzeszow.pl. Znajdziemy tam również szczegółowe informacje na temat całego projektu, jak również mapkę z poszczególnymi ciałami niebieskimi.

Pomysłodawcą modelu jest Paweł Pasterz, popularyzator nauki, współtwórca i współorganizator „Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy” oraz programu Radiolatorium. Pomysł zaprezentowania w przestrzeni Rzeszowa ogromu skali Układu Słonecznego narodził się już 10 lat temu, w 2012 roku. Koncepcja zakładała stworzenie edukacyjnego modelu układu słonecznego pod nazwą „Planetostrada”, w formie modeli słońca i planet w skali 1 do 1 miliarda, umieszczonych wzdłuż bulwaru na lewym brzegu Wisłoka, na dystansie 4,5 km. Projekt był zgłaszany do budżetu obywatelskiego w 2014 i 2015 roku, jednak nie zdobył odpowiedniej ilości głosów. Współtwórcą tej pierwotnej koncepcji był Paweł Pasterz, który nie porzucił pomysłu i przez kolejne lata rozwijał go w ramach stowarzyszenia Ars Scientia. W 2022 roku projekt doczekał się w końcu realizacji.
Reklama
Układ Słoneczny w Rzeszowie powstał w skali 1 do 2 miliardów 200 milionów - nawiązując w ten sposób do wartości długości geodezyjnej południka rzeszowskiego 22° E – zarówno dla odległości, jak i rozmiarów słońca oraz planet. To co go wyróżnia spośród innych tego typu instalacji, to rozmieszczenie planet. - W większości tego typu modeli instalowanych w przestrzeni miast, planety są ustawione w jednej linii, co bardzo rzadko zdarza się w rzeczywistości. Układ planet w zaprojektowanym dla Rzeszowa modelu jest rozlokowany na orbitach eliptycznych, których układ odpowiada faktycznemu układowi planet w dniu lokacji Rzeszowa, czyli w południe 19 stycznia 1354 roku. Uzyskany zostanie w ten sposób dodatkowy element edukacyjny – historyczny – mówi Paweł Pasterz.

W optymalnych lokalizacjach – możliwie najbliższych proponowanym – umieszczone zostały w nawierzchni chodników i placów, przeszklone kapsuły z modelami planet, ich fotografiami i krótkim opisem. Kapsuły są widoczne w nocy dzięki zasilanemu przez baterie słoneczne podświetleniu. Stanowią one podstawę dla swoistej edukacyjnej gry miejskiej, polegającej na poszukiwaniu w przestrzeni miasta Rzeszowa kolejnych modeli. Przy każdym modelu zamieszczony został adres i kod QR, który po przeskanowaniu odsyła na stronę www. 

W przyszłości Układ Słoneczny w Rzeszowie może zostać rozbudowany o kolejne, kosmiczne obiekty, takie jak: planety karłowate, słynne komety czy inne elementy układu słonecznego . W planach są również kolejne obiekty edukacyjne związane z astronomią oraz geodezją w Rzeszowie.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dwa wypadki na ulicach Rzeszowa. 6 osób rannych i ucieczka z miejsca wypadku

RZESZÓW. Do obu wypadków doszło w niedziele w godzinach porannych.

Rzeszów

Przetarg na budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego rozpocznie się w grudniu?

RZESZÓW. Porozumienie ws. Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego zostało podpisane we wrześniu br.

Rzeszów

Dwie osoby w szpitalu po wybuchu gazu w domu jednorodzinnym

RZESZÓW. Do szpitala trafiła 60-latka wraz z 12-letnim chłopcem.

Rzeszów

W pięciu rzeszowskich żłobkach znajdziemy magiczny dywan

RZESZÓW. Magiczny dywan obecny jest już w ponad stu podkarpackich szkołach i przedszkolach.

Rzeszów

Siatkarze z Rzeszowa pokonani w Warszawie

RZESZÓW. Siatkarze Vervy Warszawa Orlen Paliwa pokonali Asseco Resovią Rzeszów 3:1 w meczu 8. kolejki PlusLigi. 

Rzeszów

Delegacja z Korei Południowej odwiedziła Politechnikę Rzeszowską

RZESZÓW. Delegacja z Sacheon przebywała w Rzeszowie do 29 listopada.

Rzeszów

Umowa z Autosanem podpisana. Do Rzeszowa przyjedzie 60 nowych autobusów

RZESZÓW. Za zamówienie Rzeszów zapłaci 54,7 mln zł.

Rzeszów

Wręczono statuetki Konkursu "Podkarpacka Nagroda Gospodarcza" 2019

28 listopada w Sali Kongresowej Centrum Kongresowo-Wystawienniczego Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa wręczono nagrody i wyróżnienia w najważniejszych podkarpackich nagrodach biznesowych.

Reklama