Rzeszów - Czwartek, 31.07.2025
Reklama

W rzeszowskim oddziale NFZ stanął samoobsługowy kiosk profilaktyczny

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Rzeszowski oddział NFZ wraz z Ministerstwem Zdrowia rozpoczął nową akcję prozdrowotną. Stanowisko ds. profilaktyki zostało rozbudowane o samoobsługowy punkt, w którym można już wykonywać badania określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.
 
– Ciągle zapominamy o profilaktyce zdrowotnej. Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania – mówi Filip Nowak, prezes NFZ. – Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych. Choroby cywilizacyjne nie poczekają na koniec pandemii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie – dodaje.
 
W rzeszowskim oddziale NFZ dostępne są już samoobsługowe kioski profilaktyczne, w których można na miejscu wykonać najważniejsze pomiary, określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30.
 
– Zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie, jest celem wszelkich działań z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Pamiętać musimy, że zdrowe społeczeństwo to suma zdrowia poszczególnych obywateli. Dlatego należy podejmować działania prospołeczne z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Dzisiejsze społeczeństwo wykazuje coraz wyższą świadomość prozdrowotną, a także ceni sobie wygodę, dostępność, indywidualność i wysoką jakość badań profilaktycznych – wyjaśnia dr Joanna Błajda nauczyciel akademicki i promotor zdrowia.
 
Kioski profilaktyczne umożliwią wykonanie pomiarów wzrostu, masy ciała, indeksu masy ciała – BMI, składu ciała oraz ciśnienia tętniczego krwi. To podstawowe pomiary, niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.
 
Reklama
Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z konsultantem medycznym przy stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Z punktów mogą korzystać niepełnosprawni, w tym osoby niedowidzące.
 
Mimo że kiosk jest samoobsługowy, na miejscu dostępny będzie także profesjonalny doradca, który pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary. Doradcy udzielą też informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i wyjaśnią, jak można się do nich zgłosić. Wśród nich są: program Profilaktyka 40 PLUS, Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 oraz plany żywieniowe dostępne na portalu diety.nfz.gov.pl.

Konsultant pomoże także założyć profil zaufany i aktywować internetowe konto pacjenta. Dzięki niemu zainteresowany otrzyma m.in. e-receptę SMS-em lub pocztą elektroniczną, otrzyma e-skierowanie, będzie mógł udostępnić lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach, pobrać unijny certyfikat COVID czy sprawdzić historię swojego zdrowia. Wszystkie najważniejsze dane dostępne są również w aplikacji mobilnej MojeIKP.

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym wystarczy zapisać się na wizytę przez stronę internetową Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ lub telefonicznie – pod bezpłatnym całodobowym numerem 800 190 590.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Harley Experience Tour oraz otwarcie salonu Dongfeng Rzeszów

RZESZÓW. Firma Game Over Cycles przygotowała dwa duże wydarzenia w ten weekend: Harley-Davidson Experience Tour 2025 oraz otwarcie jedynego na Podkarpaciu salonu Dongfeng Rzeszów.

Rzeszów

Nowy dom kultury na osiedlu Krakowska Południe. Wybrano projektanta

RZESZÓW. Rozstrzygnięto przetarg na wybór firmy, która przygotuje dokumentację projektową domu kultury na osiedlu Krakowska Południe. Zadanie zrealizuje firma Badstudio z Rzeszowa.

Rzeszów

Kluczowe inwestycje lotniska w Jasionce. Wybrano nadzór inwestorski

RZESZÓW/JASIONKA. Firma Safege będzie nadzorować dwie kluczowe inwestycje lotniska w Jasionce: budowę II etapu równoległej drogi kołowania oraz przebudowę I etapu drogi startowej. Zadanie jest współfinansowane przez Unię Europejską.

Rzeszów

Prace serwisowe w rzeszowskim Centrum Obsługi Strefy Płatnego Parkowania

RZESZÓW. W piątek, 25 lipca w godzinach porannych, w związku z aktualizacją systemów informatycznych, Centrum Obsługi Strefy Płatnego Parkowania przy ul. ks. J. Jałowego 23A będzie tymczasowo nieczynne. Prace serwisowe potrwają od...

Rzeszów

Trwa betonowanie lewej nitki estakady na Wisłokostradzie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W poniedziałek rozpoczęła się potężna operacja na budowie Wisłokostrady. Chodzi betonowanie lewej nitki estakady. Prace prowadzone są w trybie ciągłym przez dwie brygady liczące po 40 osób. Potrwają aż 80 godzin.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Chwilowe utrudnienia w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Na jednym z rzeszowskich rond w centrum miasta przez 2 dni realizowane będą roboty drogowe. Mogą występować czasowe utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Czasowe utrudnienia dla wypoczywających na rzeszowskich Bulwarach. Wzdłuż brzegów Wisłoka przejdą kibice

RZESZÓW. W najbliższy piątek w Rzeszowie odbędzie się mecz Stali Rzeszów ze Śląskiem Wrocław. Kibice drużyny gości przejdą w asyście policji z dworca PKP na Stadion Miejski m.in. wzdłuż brzegów Wisłoka. Mogą...

Rzeszów

4 wypadki, 5 osób rannych – rzeszowscy policjanci podsumowali weekend na drogach

RZESZÓW. 4 wypadki, 5 osób rannych, 25 kolizji, 4 nietrzeźwych kierowców – tak wygląda bilans minionego weekendu na drogach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

Reklama