Rzeszów - Poniedziałek, 09.06.2025
Reklama

W sobotę w Rzeszowie "Moc Odkrywców" - święto nauki dla małych i dużych

Dodano:

fot. mocodkrywcow.pl
fot. mocodkrywcow.pl
RZESZÓW. Czy można przygotować popcorn przy pomocy telefonu? Czy elektrony grają w piłkę nożną i co ma z tym wspólnego fluorescencja? W jaki sposób Słońce pomogło Archimedesowi spalić flotę nieprzyjaciela? Na te i inne pytania można będzie poznać odpowiedzi odwiedzając tegoroczną 12. edycję imprezy MOC ODKRYWCÓW - Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki.

Piknik odbędzie się w najbliższą sobotę 11 czerwca od godz. 11.00 do 18.30 w Rzeszowie. Miasteczko Piknikowe zlokalizowane będzie tradycyjnie wokół głównego budynku V Politechniki Rzeszowskiej, a wykłady i niektóre pokazy prezentowane będą w aulach i salach wykładowych (budynek V). Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszystkie atrakcje są bezpłatne.

W tym roku przygotowali dla uczestników wydarzenia 4 strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. Interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat, rycerstwa epoki Grunwaldu oraz… Gości z odległej Galaktyki.

W wydarzeniu weźmie udział ponad 70 instytucji i ponad 300 osób, którzy specjalnie na to coroczne święto nauki przygotują: interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii.
Reklama
Podczas pikniku będzie można posłuchać m.in. wykładów:  "Sensacyjne dzieje polskich wynalazców i odkrywców" oraz "Fizyka nie tylko w Gwiezdnych Wojnach".
- Piknik od lat cieszy się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców miasta oraz przyjezdnych gości. Zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. To właśnie dzięki takiej imprezie  można zaszczepić wśród nich chęć poznawania praw, które rządzą naszym światem, szukać odpowiedzi na pytania, które pozwalają zrozumieć m.in. prawa fizyki i chemii. Bardzo się cieszę, że w Rzeszowie mamy takich ludzi jak pomysłodawcy pikniku, którzy są olbrzymimi propagatorami nauki, mają tyle zapału i chęci. Jestem przekonany, że wspólnie uda nam się w Rzeszowie zrealizować jeszcze więcej takich ciekawych pomysłów - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Pomysłodawcami i  inicjatorami imprezy są: Marlena Proszak i Paweł Pasterz, Organizatorem Polimedia.pl, Głównym Partnerem Merytorycznym Politechnika Rzeszowska.

Szczegóły pikniku na stronie: www.mocodkrywcow.pl

Impreza została wybrana przez mieszkańców do realizacji w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zbadają poziom hałasu w Rzeszowie. Powstanie nowa mapa akustyczna miasta

RZESZÓW. Do końca maja przyszłego roku ma powstać nowa mapa akustyczna Rzeszowa. Poprzedzą ją badania miejskiego poziomu hałasu.

Rzeszów

Szkoła na Staromieściu będzie rozbudowana. Powstanie m.in. hala sportowa

RZESZÓW. W przyszłym roku rozpocznie się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 13 przy ul. Skrajnej. Powstanie nowa część budynku oraz hala sportowa. Prace potrwają dwa lata.

Rzeszów

Pumptrack na osiedlu Baranówka prawie gotowy

RZESZÓW. Do końca listopada będzie gotowy pumptrack, który budowany jest na Baranówce. To specjalny tor do jazdy na rowerze, hulajnodze lub deskorolce.

Rzeszów

Areszt za uprawę konopi

RZESZÓW. Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o uprawę konopi. W jego mieszkaniu znaleziono 4,5 kg suszu pochodzącego z przydomowej uprawy. Decyzją sądu mężczyzna na trzy miesiące trafił do aresztu.

Rzeszów

Kolejny psi plac zabaw prawie gotowy

RZESZÓW. Rozpoczął się odbiór placu zabaw dla psów na osiedlu Baranówka IV. To już druga taka inwestycja w tym roku na terenie miasta.

Rzeszów

Utrudnienia w związku z Biegiem Niepodległości

RZESZÓW. W związku z czwartkowym Biegiem Niepodległości część ulic będzie zamknięta. Niewielkie utrudnienia wystąpią też w związku z obchodami Święta Niepodległości.

Rzeszów

Kolejna weekendowa akcja szczepień w Urzędzie Wojewódzkim

RZESZÓW. 13 i 14 listopada Podkarpacki Urząd Wojewódzki, we współpracy z Wojewódzkim Zespołem Specjalistycznym, przeprowadzi ponownie na terenie urzędu akcję szczepień przeciw COVID-19.

Rzeszów

"Wspólnie przeciwko oszustom". Miasto i policja w ochronie seniorów

RZESZÓW. W rzeszowskim Ratuszu odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię społeczną „Wspólnie przeciwko oszustom”. Obecne były władze miasta i przedstawiciele policji.

Reklama