Rzeszów - Poniedziałek, 16.06.2025
Reklama

W starym bloku przy ul. Hetmańskiej dobudowano zewnętrzne windy

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie dobudował sześć zewnętrznych wind do bloku przy ul. Hetmańskiej 43/1. Dzięki temu mieszkańcy tego sześciopiętrowego budynku, nie musza już chodzić na piechotę.

- To budynek oddany do użytku tuż przed II wojną światową. Początkowo był niższy od dwie kondygnacje, ale z biegiem lat dobudowano do niego dodatkowe piętra. I to z czasem stało się problemem, bo żeby wyjść na górę, trzeba było mieć naprawdę niezłą kondycję. Zatem było bardzo ważne, aby wyposażyć go w windy. Ich budowa wewnątrz klatek nie była możliwa, zatem wspólnie z mieszkańcami postawiliśmy na windy zewnętrzne, które właśnie zostały uruchomione. Cieszę się, że poprawią mieszkańcom jakość życia i będą kolejnym symbolem nowoczesności naszego miasta – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.   

W budynku mieszka sporo osób w wieku powyżej 60 lat, a także mieszkańców z niepełnosprawnościami. To przede wszystkim z myślą  o nich powstał projekt.

- Dla części mieszkańców wspinanie się na czwarte czy piąte piętro było prawdziwym utrapieniem. Postanowiliśmy pomóc. Dowiedziałem się, że jest możliwość uzyskania pożyczki z funduszu dostępności w celu likwidacji barier architektonicznych i przedstawiłem propozycję mieszkańcom – mówi Bogusław Siwiec, kierownik Rejonu Obsługi Mieszkańców nr 3 rzeszowskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych.

– Sprawdziliśmy możliwości i potwierdziło się, że istnieje możliwość uzyskania niskooprocentowanej pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Pożyczkę można było uzyskać pod warunkiem m. in., że inwestycja poprawi dostępność dla ludzi starszych, z niepełnosprawnościami i dzieci do 6 lat. W budynku przy Hetmańskiej 43/I zamieszkują przedstawiciele każdej z tych grup mieszkańców więc wymogi były spełnione. Poinformowaliśmy o tej możliwości wspólnotę mieszkańców podczas spotkania i zapadła decyzja o rozpoczęciu starań o pożyczkę, a później o budowę – wyjaśnia Jerzy Jędryka z MZBM.
Spłata pożyczki jest rozłożona na 20 lat. Uzyskano umorzenia: 10 procent z tytułu, że inwestycja dotyczy budynku wielorodzinnego, kolejne 10 procent umorzenia w związku z tym, że w budynku mieszka duża liczba osób starszych, z niepełnosprawnościami i małych dzieci.
Reklama

Budowa wymagała m.in. rozebrania części chodnika, jezdni i miejsc parkingowych, wykonania podszybia wind, części podziemnych i nadziemnych szybów windowych, a nawet przebudowy dachu oraz częściowego wycięcia ścian klatek schodowych i usunięcia okien budynku.

Poza poprawą funkcjonalności, kilkudziesięcioletni, sześciokondygnacyjny budynek mieszkalny, zyskał też architektonicznie. Przeszklone szyby windowe nadały mu współczesnego wyglądu. Koszt inwestycji to 2 miliony 766 tysięcy złotych netto. Wykonawcą prac była renomowana firma Schindler Polska sp. z o.o., która wygrała ogłoszony przetarg na wykonanie wind.

- Podczas zebrań z kolejnymi wspólnotami mieszkaniowymi będziemy informować o takiej możliwości i jeśli tylko mieszkańcy wyrażą chęć realizacji podobnych projektów, pomożemy – zapewnia Roman Szczepanek, prezes MZBM w Rzeszowie.

 
Źródło: Informacja prasowa UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie ruszył montaż maseczkomatów

RZESZÓW. Automaty ze środkami ochrony osobistej pojawią się w kilku lokalizacjach na terenie naszego miasta. Pierwszy z nich już jest.

Rzeszów

Pędził 155 km/h w miejscu gdzie obowiązywało 70 km/h. Miał zakaz prowadzenia

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali 22-latka, których przekroczył dozwoloną prędkość o 85 km/h. Jak się okazało, mężczyzna miał jeszcze kilka innych wykroczeń na sumieniu.

Rzeszów

Uszkodził biletomat w autobusie MPK. Poszukuje go policja

RZESZÓW. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest podejrzewany o uszkodzenie biletomatu mobilnego w autobusie MPK.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa zwalnia rodziców z opłaty za żłobek

RZESZÓW. Rodzice dzieci uczęszczających do miejskich żłobków, będą zwolnieni z opłat za okres, w którym placówki są zamknięte z powodu pandemii koronawirusa.

Rzeszów

Bilet na autobus kupisz bezdotykowo. ZTM testuje nowe kasowniki

RZESZÓW. Szykują się duże zmiany w systemie płatności za bilety komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Na 2 dni zamkną ul. Jana Pawła II. Zmiana rozkładu jazdy linii nr 12

RZESZÓW. ZTM poinformował o czasowej zmianie rozkładu jazdy autobusu linii nr 12, w związku z pracami budowlanymi na ul. Jana Pawła II.

Rzeszów

Biedronki czynne do północy lub całodobowo [LISTA]

RZESZÓW. Do 18 kwietnia sklepy sieci Biedronka będą czynne do godz. 24:00 lub całodobowo.

Rzeszów

Gospodarka w obliczu pandemii. Debata online ekspertów WSIiZ

RZESZÓW. 15 kwietnia o godz. 17:00 eksperci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie będą dyskutowali na temat sytuacji gospodarczej w obliczu pandemii koronawirusa. Debatę będzie można śledzić w internecie.

Reklama