Rzeszów - Czwartek, 15.05.2025
Reklama

W starym bloku przy ul. Hetmańskiej dobudowano zewnętrzne windy

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie dobudował sześć zewnętrznych wind do bloku przy ul. Hetmańskiej 43/1. Dzięki temu mieszkańcy tego sześciopiętrowego budynku, nie musza już chodzić na piechotę.

- To budynek oddany do użytku tuż przed II wojną światową. Początkowo był niższy od dwie kondygnacje, ale z biegiem lat dobudowano do niego dodatkowe piętra. I to z czasem stało się problemem, bo żeby wyjść na górę, trzeba było mieć naprawdę niezłą kondycję. Zatem było bardzo ważne, aby wyposażyć go w windy. Ich budowa wewnątrz klatek nie była możliwa, zatem wspólnie z mieszkańcami postawiliśmy na windy zewnętrzne, które właśnie zostały uruchomione. Cieszę się, że poprawią mieszkańcom jakość życia i będą kolejnym symbolem nowoczesności naszego miasta – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.   

W budynku mieszka sporo osób w wieku powyżej 60 lat, a także mieszkańców z niepełnosprawnościami. To przede wszystkim z myślą  o nich powstał projekt.

- Dla części mieszkańców wspinanie się na czwarte czy piąte piętro było prawdziwym utrapieniem. Postanowiliśmy pomóc. Dowiedziałem się, że jest możliwość uzyskania pożyczki z funduszu dostępności w celu likwidacji barier architektonicznych i przedstawiłem propozycję mieszkańcom – mówi Bogusław Siwiec, kierownik Rejonu Obsługi Mieszkańców nr 3 rzeszowskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych.

– Sprawdziliśmy możliwości i potwierdziło się, że istnieje możliwość uzyskania niskooprocentowanej pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Pożyczkę można było uzyskać pod warunkiem m. in., że inwestycja poprawi dostępność dla ludzi starszych, z niepełnosprawnościami i dzieci do 6 lat. W budynku przy Hetmańskiej 43/I zamieszkują przedstawiciele każdej z tych grup mieszkańców więc wymogi były spełnione. Poinformowaliśmy o tej możliwości wspólnotę mieszkańców podczas spotkania i zapadła decyzja o rozpoczęciu starań o pożyczkę, a później o budowę – wyjaśnia Jerzy Jędryka z MZBM.
Spłata pożyczki jest rozłożona na 20 lat. Uzyskano umorzenia: 10 procent z tytułu, że inwestycja dotyczy budynku wielorodzinnego, kolejne 10 procent umorzenia w związku z tym, że w budynku mieszka duża liczba osób starszych, z niepełnosprawnościami i małych dzieci.
Reklama

Budowa wymagała m.in. rozebrania części chodnika, jezdni i miejsc parkingowych, wykonania podszybia wind, części podziemnych i nadziemnych szybów windowych, a nawet przebudowy dachu oraz częściowego wycięcia ścian klatek schodowych i usunięcia okien budynku.

Poza poprawą funkcjonalności, kilkudziesięcioletni, sześciokondygnacyjny budynek mieszkalny, zyskał też architektonicznie. Przeszklone szyby windowe nadały mu współczesnego wyglądu. Koszt inwestycji to 2 miliony 766 tysięcy złotych netto. Wykonawcą prac była renomowana firma Schindler Polska sp. z o.o., która wygrała ogłoszony przetarg na wykonanie wind.

- Podczas zebrań z kolejnymi wspólnotami mieszkaniowymi będziemy informować o takiej możliwości i jeśli tylko mieszkańcy wyrażą chęć realizacji podobnych projektów, pomożemy – zapewnia Roman Szczepanek, prezes MZBM w Rzeszowie.

 
Źródło: Informacja prasowa UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Odkrycie archeologiczne na budowie Wisłokostrady

RZESZÓW. Podczas prac przy budowie Wisłokostrady, archeolodzy natrafili m.in. na ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Znaleziono również przedmioty z innych epok.

Rzeszów

ZTM testuje innowacyjne rozkłady jazdy

RZESZÓW. Trwają testy nowych rozkładów jazdy umieszczonych we wiatach autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie chce zastąpić drukowane rozkłady, elektronicznymi.

Rzeszów

W Rzeszowie trwa demontaż iluminacji świątecznych

RZESZÓW. Powoli znika świąteczne oświetlenie Rzeszowa. Firma, która podjęła się udekorowania miasta, ma czas do 14 lutego na demontaż iluminacji.

Rzeszów

Pająki i skorpiony w rzeszowskiej Plazie. Można potrzymać ptasznika i zrobić z nim zdjęcie

RZESZÓW.  Czarna woda, ptasznik goliat czy świecące skorpiony – to tylko niektóre z pajęczaków, jakie można zobaczyć na wystawie w rzeszowskim Centrum Handlowym Plaza. Łącznie prezentowane jest ponad 40 rzadkich gatunków pająków...

Rzeszów

Zderzenie dwóch samochodów i autobusu MPK na ul. Lwowskiej

RZESZÓW. Trzy pojazdy, w tym autobus komunikacji miejskiej, zderzyły się a ul. Lwowskiej w Rzeszowie. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Rzeszów

1 lutego rusza kwalifikacja wojskowa. Obowiązek dotyczy 15 tys. osób na Podkarpaciu

PODKARPACIE / RZESZÓW. Od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 r. na terenie województwa podkarpackiego odbywać się będzie kwalifikacja wojskowa. W Rzeszowie komisje lekarskie zaczną pracować od 26 lutego.

Rzeszów

Tak ma wyglądać nowa Hala Targowa i przestrzeń wokół niej [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Koncepcja zakłada połączenie przestrzeni handlowej z miejscem spędzania wolnego czasu dla rodzin, przestrzenią dla kultury i rozrywki.

Rzeszów

Podrobiona odzież na bazarze przy ul. Dworaka

RZESZÓW. 31-letni obywatel Bułgarii sprzedawał podrobioną odzież znanych, światowych marek na targowisku przy ul. Dworaka w Rzeszowie. Mężczyźnie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

Reklama