Rzeszów - Czwartek, 10.07.2025
Reklama

Ważny krok w kierunku budowy parku wodnego w Rzeszowie

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Podpisano umowę na opracowanie studium wykonalności dla zadania „Budowa parku wodnego w Rzeszowie". Dokument będzie zawierał m.in. analizy dotyczące kosztów, technologii budowy oraz funkcji aquaparku. Park wodny ma powstać na osiedlu Staromieście, w rejonie ulicy Jana Welca, na terenie o powierzchni 6 hektarów.

We wtorek, 19 kwietnia 2022 r.  w Urban Lab w Rzeszowie, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podpisał z firmą Agraria z Warszawy umowę na opracowanie studium wykonalności dla zadania „Budowa parku wodnego w Rzeszowie”.

Miasto rozważa realizację inwestycji w jednym z trzech wariantów. Pierwszy z nich zakłada budowę zadaszonego parku wodnego, drugi parku wodnego wraz z rekreacyjną częścią zewnętrzną, trzeci -  aquaparku, części zewnętrznej oraz krytego lodowiska.

- Prawie dokładnie rok temu zorganizowałem konferencję prasową z udziałem Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia. Tematem tamtej konferencji był aquapark. Budowa parku wodnego w Rzeszowie wysunęła się wtedy na pierwsze miejsce wśród moich przyszłych planów inwestycyjnych. Zapowiedziałem wtedy zajęcie się takim zadaniem. I szybko rozpoczęliśmy działania. W pierwszej kolejności zabezpieczyliśmy odpowiedni teren pod taką inwestycję. To działki na osiedlu Staromieście, które mają ok. 6 hektarów powierzchni – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas wtorkowego spotkania w rzeszowskim Urban Lab. - Przeprowadziliśmy także wiele analiz dotyczących funkcjonowania parków wodnych zarówno w Polsce jak i Europie. Sprawdzaliśmy m.in. jakie ich elementy, rozwiązania można przenieść na nasz grunt a jakich unikać. Te wszystkie nasze dotychczasowe działania zaowocowały tym, że dziś możemy podpisać umowę na opracowanie bardzo ważnego dokumentu - studium wykonalności. Będzie ono krokiem milowym przybliżającym nas do rozpoczęcia projektowania aquaparku – dodał Konrad Fijołek.
Reklama
- Cieszę się, że firma, którą reprezentuję będzie mogła pomóc mieszkańcom Rzeszowa w wyborze optymalnego wariantu aquaparku. Zajmujemy się tego typu zadaniami od wielu lat – przygotowaliśmy dotychczas kilkadziesiąt opracowań – studiów wykonalności, programów funkcjonalno-użytkowych, koncepcji architektonicznych dotyczących w dużej części parków wodnych, basenów, term. Mogę zapewnić, że przygotujemy odpowiednią analizę w zakresie technicznym, prawnym, finansowym. Na analizę finansową przyszłej inwestycji kładziemy szczególny nacisk.  Chcemy w naszym opracowaniu przekazać ile taki obiekt będzie kosztował w przeciągu 20 lat funkcjonowania, co pozwoli podjąć najodpowiedniejsze decyzje odnośnie inwestycji. Będziemy się oczywiście także wsłuchiwali w głosy mieszkańców, ponieważ to oni powiedzą, czego oczekują od takiego obiektu. Naszą rolą jest dopasować obiekt do możliwości i potrzeb miasta – mówił Wiesław Smolec, prezesa zarządu Agraria Sp. z o.o.

- Zależy nam na tym, aby rzeszowski park wodny był skrojony na miarę oczekiwań mieszkańców a także na miarę możliwości miasta. Chcemy, aby oprócz funkcji rekreacyjnej pełnił także funkcję edukacyjną. Planujemy zastosować tam najnowsze zdobycze techniki, wykorzystać odnawialne źródła energii i technologie związane z budownictwem pasywnym. Chcemy, aby był obiektem ekonomicznym ale także nowoczesnym, na miarę XXI wieku – powiedział Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za inwestycje.

Studium wykonalności dla zadania „Budowa parku wodnego w Rzeszowie” będzie gotowe za 125 dni. Następnym  krokiem będzie przygotowanie przetargu na wybór firmy, która, w oparciu o dane ze studium wykonalności, opracuje już dokumentację projektową budowy aquaparku.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowa organizacja dojść na perony stacji Rzeszów Główny. Demontują konstrukcje kładki nad torami

RZESZÓW. Od 11 marca na stacji Rzeszów Główny wprowadzono nową organizację dojść do peronów. Podróżni skorzystają z dodatkowego tymczasowego przejścia zamiast kładki.

Rzeszów

Miasto zamyka Punkty Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych

RZESZÓW. Punkty Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa mieszczące się w galeriach handlowych oraz Punkt Informacyjny UM Rzeszowa w hipermarkecie bi 1 od 12 marca 2020 r. są nieczynne do odwołania.

Rzeszów

Specjalny telefoniczny dyżur ekspercki rzeszowskiego oddziału ZUS

Telefoniczny dyżur ekspercki odbędzie się w czwartek 12.03.2020. Eksperci będą odpowiadać na pytania w godz. 11:00 – 13:00 pod numerem telefonu 17 858 61 85.

Rzeszów

Komunikat ZTM: Od 13 marca zmiany w komunikacji miejskiej w Rzeszowie

RZESZÓW. ZTM poinformowało o zawieszeniu kursów oznaczonych literką „s”.

Rzeszów

Gmach Sądu Okręgowego powstanie na os. Drabinianka

RZESZÓW. Radni przyjęli projekt uchwały mówiący o przyszłej lokalizacji Sądu Okręgowego. Za lokalizacją przy ul. Zielonej i ul. Granicznej było 24 radnych.

Rzeszów

Niecodzienne rozstrzygnięcie ws. zabezpieczenia terenów zielonych wzdłuż Wisłoka

RZESZÓW. Radni Rozwoju Rzeszowa nie wzięli udziału w głosowaniu nad przyjęciem planu zagospodarowania terenów wzdłuż Wisłoka. „Za” byli radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej.

Rzeszów

Budowa żłobka i przedszkola na os. Przybyszówka za droga dla miasta?

RZESZÓW. Budynek, w którym znajdzie się żłobek i przedszkole ma powstać przy ul. Iwonickiej. Obiekt przyjmie 353 dzieci, jednak na dzień dzisiejszy przetarg na wykonanie inwestycji zostanie najprawdopodobniej unieważniony.

Rzeszów

Rektor UR odwołuje wydarzenia oraz zaleca kwarantannę domową

RZESZÓW. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek wydał kolejne oświadczenie w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją dotyczącą koronawirusa.

Reklama