Rzeszów - Wtorek, 28.05.2024
Reklama

Ważny krok w kierunku budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej

Dodano: 16.04.2024 r.

Wizualizacja zwycięskiej koncepcji PCZD pracowni Atelier Tektura / Materiały prasowe
Wizualizacja zwycięskiej koncepcji PCZD pracowni Atelier Tektura / Materiały prasowe
RZESZÓW. Jest pozytywna opinia o celowości inwestycji dla Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Decyzja MZ otwiera drogę do rozpoczęcia procedury przetargowej.  Budowa PCMD będzie kosztowała około 630 mln zł.

Jako przedsięwzięcie strategiczne o wartości przekraczającej 50 mln zł, projekt Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej wymagał pozytywnej opinii o celowości inwestycji (tzw. OCI), którą wydaje Ministerstwo Zdrowia. Taką opinię PCMD otrzymało. Przetarg na prace budowlane ma zostać ogłoszony do końca bieżącego kwartału.

- To największe wyzwanie przed nową kadencją samorządu województwa. Bardzo cieszę się, że kolejny etap za nami. Budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej jest dla nas priorytetem. Chcąc myśleć kompleksowo o rozwoju województwa musimy mocno inwestować w najmłodsze pokolenia. Troska o ich zdrowie jest rzeczną najważniejszą – powiedział marszałek Władysław Ortyl. 
PCMD ma być głównym ośrodkiem diagnozy, terapii i leczenia specjalistycznego dla 400 tys. dzieci i młodzieży. Ma dostosować warunki dla pediatrii do obowiązujących standardów, uzupełnić deficyty, odpowiedzieć na potrzeby dzieci i ich rodziców oraz trendy medyczne, szczególnie w ambulatoryjnym lecznictwie specjalistycznym, jednego dnia i opieki koordynowanej. Centrum ma pozwolić na rozszerzenie poradni, utworzenie pracowni diagnostycznych, rozwój zakresów klinicznych i bazy łóżek dziennych, rozbudowę bloku operacyjnego dla dzieci, dziecięcego SOR-u i OIOM-u.
Reklama
Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej powstanie przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Intensywne przygotowania do rozpoczęcia budowy PCMD oraz budowie związanej z nim infrastruktury, w tym lądowiska dla helikopterów z wielopoziomowym parkingiem, szpital ogłosił w swoich planach na 2024 rok.

Zgodnie z projektem warszawskiej pracowni Atelier Tektura, który zwyciężył w konkursie na koncepcję architektoniczną, budynek PCMD ma mieć trzy kondygnacje. Znajdą się w nim m.in. przychodnie, oddziały tzw. „platformy gorącej”: zabiegowe, diagnostyczne, intensywnego nadzoru, blok operacyjny i SOR pediatryczny oraz odziały „łóżkowe”.

Budynek zostanie połączony z istniejącymi już obiektami łącznikami komunikacyjnymi na poziomie parteru, pierwszego piętra i lądowiska bezpośrednio z obecnym SOR-em.

Wartość inwestycji szacuje się obecnie na około 630 mln zł, co czyni ją dotychczas największą w podkarpackiej ochronie zdrowia. Ponad 142 mln zł to wkład z budżetu państwa, a ponad 230 mln zł ma pochodzić ze środków unijnych.

Warto zaznaczyć, że Podkarpacie jest jedynym regionem w Polsce, w którym nie ma szpitala dziecięcego. Dzięki budowie PCMD, dzieci i młodzież z całego województwa, zyska lepszy dostęp do świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Współpraca miasta i NGO na rzecz seniorów

Rzeszów zachęca seniorów do aktywności. „Nie siedźcie w domu”

RZESZÓW. Ponad 73 tys. zł przeznaczy miasto na działania aktywizujące seniorów. Będą to m.in. pikniki, wykłady, prelekcje, zajęcia ruchowe, spotkania okolicznościowe i ze specjalistami, warsztaty i imprezy plenerowe organizowane przez organizacje pozarządowe.

Nowy teren rekreacyjny

Na os. Biała powstanie ogród kieszonkowy z boiskiem i tyrolką

RZESZÓW. Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla Biała zyskają nowy teren rekreacyjny. W rejonie istniejącego placu zabaw, powstanie ogród kieszonkowy.

Rzeszów

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policjanci ustalili jej tożsamość

RZESZÓW. Rzeszowskim policjantom udało się w końcu ustalić tożsamość kobiety, której zwłoki znaleziono w przy ul. Lubelskiej. Okazało się, że to 48-letnia obywatelka Ukrainy.

Rzeszów

Remonty remiz i nowy samochód dla OSP Rzeszów Zalesie

OSP Rzeszów Zalesie będzie miało nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Zakup pojazdu będzie sfinansowany ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Rzeszowa.

Rzeszów

W Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Instytut Psychologii

RZESZÓW. W środę, 22 maja odbyło się uroczyste otwarcie Instytutu Psychologii w Uniwersytecie Rzeszowskim. Na kierunku Psychologia kształci się obecnie 76 studentów.

Rzeszów

Stały punkt kontroli autokarów przy hali Podpromie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 27 maja 2024 r. w Rzeszowie rusza policyjny punkt kontroli autokarów. Funkcjonariusze będą kontrolować autokary i pojazdy przewożące dzieci i młodzież na wycieczki.

NOWA SPORTOWA ATRAKCJA

Jest umowa na budowę Fun Parku na os Baranówka

RZESZÓW. Inwestycja powstanie w ramach ostatniej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jej koszt to nieco ponad 388 tys. zł.

Reklama