Rzeszów - Wtorek, 08.07.2025
Reklama

Większy komfort pacjentek szpitala przy ul. Szopena. Nowa porodówka otwarta [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. USK w Rzeszowie
fot. USK w Rzeszowie
RZESZÓW. Od 5 marca 2024 r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie wznawia przyjęcia pacjentek, które chcą urodzić tu dziecko.

Remont bloku porodowego w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie był konieczny ze względu na kiepskie warunki, niedostosowane do współczesnych standardów. - Mieliśmy najgorsze warunki ze wszystkich szpitali w Rzeszowie – uważa prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa. – Warunki sanitarne nie pozwalały m.in. na porody rodzinne, gdyż nie było sali z odrębnym węzłem sanitarnym. Teraz zmieniło się wszystko, nie tylko wygląd oddziału – dodaje Tomasz Kluz.

Blok porodowy składa się z traktu porodowego oraz sal patologii ciąży i położnictwa. Modernizacja oddziału polegała na wymyśleniu i zaprojektowaniu go od nowa. - Jest przyjaźnie, zgodnie z najnowszymi trendami i standardami dla oddziałów ginekologiczno-położniczych i komfortowo; każda z sal ma odrębny węzeł sanitarny – podkreśla dr Kluz.

Na oddziale położniczym jest dziesięć nowych sal: dziewięć dwułóżkowych oraz jedna jednołóżkowa. Wnętrza pomalowane zostały pastelowymi kolorami. Pojawiły się również dekoracje w kwiaty oraz zestawy do pielęgnowania niemowląt. W każdej sali jest łazienka z prysznicem, dzięki czemu pacjentki zyskują intymność, która jest wyjątkowa ważna na takim oddziale. Dzięki zainstalowanej klimatyzacji, pacjentki będą miały zapewnione dogodne warunku temperaturowe w okresie letnim. W oknach zamontowane są elektrycznie sterowane rolety zewnętrzne, które mają możliwość regulacji i ochrony przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny; w każdej jest telewizor.

Trakt porodowy, czyli blok operacyjny składa się z trzech części: sali do cieć cesarskich, jednej sali do porodów rodzinnych i dwóch sal porodowych. Każda sala wyposażona jest w osobny węzeł sanitarny oraz posiada klimatyzację. Sala cięć cesarskich wykonana jest z nowoczesnych paneli ze stali nierdzewnej, a w pokoju przygotowania lekarzy zamontowano nowoczesną myjkę chirurgiczną, która ułatwi lekarzom profesjonalne i higieniczne przygotowanie się do zabiegu. Oddział patologii ciąży mieści jedenaście łóżek w dwu lub trzyosobowych salach, każda z nich ma łazienkę z prysznicem, klimatyzację i zamontowane elektryczne rolety okienne. W salach jest nowoczesny sprzęt medyczny i telewizor. 
Reklama
Po remoncie, liczba łóżek na oddziale nieznaczeni się zmniejszyła. Jest ich w sumie trzydzieści, z czego na położnictwie dziewiętnaście. – Szpital posiada 3 stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. – Z jednej strony wyspecjalizowana kadra pracująca w Klinice, a z drugiej przyjazne i kameralne sale, które dają większy komfort oraz wyposażenie w najwyższej jakości sprzęt, sprawią, że panie będą mogły wreszcie rodzic w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. Oddział patologii ciąży, który do tej pory był na granicy standardów sanitarno-epidemiologicznych, obecnie może być przykładem dla innych szpitali.

Do tej pory w szpitalu rodziło się około półtorej tysiąca dzieci rocznie, a prawie 2/3 porodów odbywała się przez cesarskie cięcie.

Remont porodówki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Szopena w Rzeszowie kosztował w sumie 19 i pół miliona złotych. Środki w całości przyznane zostały Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmiany w komunikacji miejskiej. Zwiększony limit pasażerów i powrót "ciepłego guzika"

RZESZÓW. Pasażerowie MPK będą mogli ponownie samodzielnie otwierać drzwi autobusu. Zwiększony zostaje również limit pasażerów.

Rzeszów

Ewa Leniart chce tańszej komunikacji miejskiej. Proponuje "bilet 365"

RZESZÓW. Ewa Leniart chce wprowadzić  w Rzeszowie roczny „bilet 365”. Zadeklarowała również integrację komunikacji miejskiej z innymi środkami transportu.

Rzeszów

Rzeszów metą III etapu Tour de Pologne. Podpisano umowę

RZESZÓW. Trzeci etap tegorocznej edycji Tour de Pologne zakończy się w Rzeszowie. Wyścig odbędzie się w dniach 9-15 sierpnia, a do stolicy Podkarpacia kolarze przyjadą 11 sierpnia.

Rzeszów

Konrad Fijołek podpisał "kontrakt" dla osiedla Budziwój

RZESZÓW. Kandydat na prezydenta Rzeszowa Konrad Fijołek, gościł dziś na osiedlu Budziwój, gdzie podpisał „kontrakt” dotyczący realizacji najpilniejszych inwestycji na osiedlu.

Rzeszów

Przebudują most Załęski i skrzyżowanie ulic Siemieńskiego i gen. Maczka. Jest decyzja ZRID

RZESZÓW. Wydano zezwolenie na realizację dwóch ważnych inwestycji drogowych w Rzeszowie. Chodzi o rozbudowę mostu Załęskiego oraz przebudowę skrzyżowania ulic Siemieńskiego i gen. Maczka. Inwestycje te są częścią większej całości.

Rzeszów

Czytelnia Główna WiMBP udostępnia zbiory "na zewnątrz"

RZESZÓW. Od 4 maja czytelnicy WiMBP w Rzeszowie mogą wypożyczać do domu część zbiorów z Czytelni Głównej przy ul. Sokoła 13.

Rzeszów

CH Plaza powiększa ofertę dla najmłodszych

RZESZOW. CH Plaza ma nowego najemcę. Do portfolio dołączyła lokalna marka dzieciakowi.pl. Sklep oferuje gry oraz zabawki kreatywne i sensoryczne dla najmłodszych klientów.

Rzeszów

Ruszają miejskie fontanny

RZESZÓW. W Rzeszowie rozpoczął się sezon fontannowy. Jako pierwszą uruchomiono fontannę na skwerze im. Kazimierza Górskiego, w pobliżu ratusza.

Reklama