Reklama

Aktualności Rzeszów

Wiesław Buż i Ewa Leniart dostają się do Sejmu. Kto zajmie ich miejsce?

Dodano: 15.10.2019

Wiesław Buż i Ewa Leniart dostają się do Sejmu. Kto zajmie ich miejsce? - Aktualności Rzeszów

fot. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Rzeszów/Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

RZESZÓW. Wojewoda podkarpacki i wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa otrzymają mandat do Sejmu na kolejną kadencję. Na ostateczną decyzję mają 14 dni. Kto może ich zastąpić i kto zyska w przypadku odmowy przyjęcia mandatu?

Zgodnie z podziałem mandatów wg. metody d'Hondta w okręgu rzeszowskim dziesięć miejsc trafiło w ręce Prawa i Sprawiedliwości, dwie przepustki na mównice sejmowe otrzymała Koalicja Obywatelska, zaś po jednym mandacie otrzymała Lewica, PSL oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Po zestawieniu ilości mandatów z liczbą głosów wiemy, że z poselską dietą pożegna się Krystyna Wróblewska, Wojciech Buczak, Andrzej Szlachta oraz Zdzisław Gawlik. Sam Rzeszów nie ma powodów do dumy, gdyż w przyszłej kadencji niewiele będzie reprezentantów stolicy innowacji.

Kto zostanie wiceprzewodniczącym?

Jedną z osób, które dostały się do Sejmu z listy Lewicy jest Wiesław Buż, który aktualnie w Radzie Miasta Rzeszowa sprawuje funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Jeżeli członek SLD zdecyduje się przyjąć mandat, to w Radzie zwolni się jedno miejsce, które zgodnie z wynikami ubiegłorocznych wyborów samorządowych przypadnie byłej akrobatce Ewelinie Fijołek.

Nie dość, że będzie to trzeci Fijołek w radzie (akrobatka jest siostrą Konrada Fijołka), to przez wzgląd na jej zawód nauczyciela wychowania fizycznego poszerzy ona liczne grono Rady Miasta reprezentujące oświatę. Dodajmy, że w wyborach samorządowych Ewelina Fijołek zdobyła 573 głosy.

O ewentualne zastępstwo Wiesława Buża na stanowisku wiceprzewodniczącego pytaliście Andrzeja Deca, przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa oraz drugiego wiceprzewodniczące Konrada Fijołka. Póki co nie podano żadnych alternatywnych kandydatów. Dodajmy, że Ustawa o samorządzie gminnym, mówi o tym, że w Radzie Miasta może zasiadać od jednego do trzech wiceprzewodniczących, toteż nie koniecznie może pojawić się nowy kandydat. Aktualnie te funkcję pełni Konrad Fijołek oraz Waldemar Szumny, radny z PiS.REKLAMA

Zmiana na stanowisku wojewody podkarpackiego

Podobna sytuacja będzie miała miejsce na najwyższym szczeblu Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, uzyskując 36 305 głosów wyborców osiągnęła w swoim komitecie wyborczym drugi wynik po Krzysztofie Sobolewskim, co również upoważnia do otrzymania mandatu sejmowego. Również i w tym przypadku czeka nas zmiana na stanowisko, jeżeli oczywiście wojewoda przyjmie mandat.

"W pierwszej chwili po ogłoszeniu wyników chciałabym przed wszystkim podziękować wszystkim wyborcom - mieszkańcom Podkarpacia, którzy oddali na mnie swój głos i wszystkim, którzy mi zaufali i mnie wspierali w trakcie kampanii wyborczej. Przez niemalże dwadzieścia lat pracuje w administracji państwowej, mam w związku z tym spore doświadczenie, które z pewnością będę teraz mogła wykorzystać w Sejmie pracując dla dobra Podkarpacia i Ojczyzny" -  komentuje wynik wyborów wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Jeżeli jednak wojewoda zdecydowałaby się pozostać na stanowisku to w pierwszej kolejności jej mandat powędruje do Andrzeja Szlachty. Wśród ewentualnych kandydatów na zastępstwo Ewy Leniart wymienia się m.in. Wojciecha Buczaka. Wskazaniem nowego wojewody zajmuje się premier RP.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

PO chce upublicznienia wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji i pozwoleń na budowę - Aktualności Rzeszów

PO chce upublicznienia wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji i pozwoleń na budowę

RZESZÓW. „Udział mieszkańców w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest w naszym mieście zdecydowanie zbyt mały&...

Kolizja i szarpanina na Al. Rejtana. Jeden z kierowców był pijany i nie miał uprawnień  - Aktualności Rzeszów

Kolizja i szarpanina na Al. Rejtana. Jeden z kierowców był pijany i nie miał uprawnień

RZESZÓW. Alkomat wskazał w jego organizmie 2,8 promila. ...

Rzeszów będzie miał nowe miasto partnerskie? - Aktualności Rzeszów

Rzeszów będzie miał nowe miasto partnerskie?

RZESZÓW. Aktualnie miasto Rzeszów prowadzi współpracę partnerską z 14 miastami. ...

Inwestycje drogowe na os. Słocina. W przyszłości będzie nowa linia autobusów miejskich - Aktualności Rzeszów

Inwestycje drogowe na os. Słocina. W przyszłości będzie nowa linia autobusów miejskich

RZESZÓW. Dodatkowa linia MPK ma usprawnić komunikację pomiędzy os. Słocina i Zalesiem. ...

Światowy Dzień Wcześniaka. Specjalna oferta dla maluchów i ich rodziców - Aktualności Rzeszów

Światowy Dzień Wcześniaka. Specjalna oferta dla maluchów i ich rodziców

RZESZÓW. Spotkanie odbędzie się 16 listopada o godzinie 11:00 w budynku Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia.  ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem