Reklama

Aktualności Rzeszów

Wizyta ambasadora Szwajcarii w Rzeszowie

Dodano: 19.11.2019

Wizyta ambasadora Szwajcarii w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Sebastian Kieszkowski

RZESZÓW. Ambasador Szwajcarii Jurg Burri odwiedził Podkarpacie. Podczas spotkań, m.in. ze studentami Uniwersytetu Rzeszowskiego, mówił o demokracji.

Była to pierwsza oficjalna wizyta ambasadora Szwajcarii na Podkarpaciu, jak również w samym Rzeszowie. W jej trakcie Jurg Burri spotkał się z wicemarszałkiem Piotrem Pilchem na dwustronnych rozmowach, a studentom Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawił wykład, poświęcony relacjom polsko-szwajcarskim oraz podwalinom sprawowania władzy w swojej ojczyźnie.

„To dla nas zaszczyt gościć Pana na Podkarpaciu. Dziękujemy za to, że możemy w naszym progach prezentować swoistą lekcję kształtowania przez wieki idei demokracji oraz budowania  nowoczesnego wymiaru demokracji bezpośredniej. Wynalazek, jakim jest demokracja, ma już ponad 2 600 lat i od czasów starożytnych Aten, gdzie się narodził, przez wieki był zmieniany i udoskonalany” – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

W siedzibie samorządu województwa podkarpackiego ambasador Jurg Burii oraz wicemarszałek Piotr Pilch wspólnie otworzyli wystawę zatytułowaną „Nowoczesna demokracja bezpośrednia” i przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Konfederacji Szwajcarskiej. W uroczystości wzięli udział także wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś oraz dr Mieczysław Janowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.REKLAMA

Ambasador przytaczał przykłady tego, jak rozbudowany jest w Szwajcarii mechanizm referendów w kontekście ogólnonarodowym oraz lokalnym. W ciągu 19 lat Szwajcarzy w ogólnonarodowych głosowaniach powszechnych rozstrzygnęli ponad 150 różnych kwestii. Na zakończenie wizyty ambasador złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Katastrofy Smoleńskiej.

„Nie ma jednego systemu politycznego, który byłby odpowiedni w każdym miejscu świata. Jednak debatowanie o tym, poznawanie sposobów doskonalenia własnego systemu jest pożyteczne i ważne. Szwajcaria i jej demokrację, łączącą mechanizmy bezpośrednie i rządy przedstawicielskie często przywołuje się jako przykład  stabilności w polityce i społeczeństwie oraz dobrze prosperującej gospodarce. Stąd nasza chęć dzielenia się doświadczeniami w innych miejscach świata” – wyjaśniał w Rzeszowie ambasador Szwajcarii Jurg Burri.

Reklama
Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Prawie 11 mln zł dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chodzi o zwiększenie dostępności dla osób niepełnosprawnych - Aktualności Rzeszów

Prawie 11 mln zł dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chodzi o zwiększenie dostępności dla osób niepełnosprawnych

RZESZÓW. Projekt UR pt.: „Przyjazny nURt” – rozwój dostępności UR został wyróżniony przez Narodowe Ce...

Tragedia na ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Syn podejrzany o zabójstwo matki - Aktualności Rzeszów

Tragedia na ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Syn podejrzany o zabójstwo matki

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło wczoraj po południu. ...

Trzy linie komunikacji miejskiej ze zmienionym rozkładem. Powód: dostosowanie czasów przejazdu - Aktualności Rzeszów

Trzy linie komunikacji miejskiej ze zmienionym rozkładem. Powód: dostosowanie czasów przejazdu

RZESZÓW. 9 grudnia br. zmianie ulegają rozkłady jazdy autobusów linii 6, 30 i 46. ...

Kary za niesegregowanie śmieci i zniżka za kompostownik. Jest zgoda radnych - Aktualności Rzeszów

Kary za niesegregowanie śmieci i zniżka za kompostownik. Jest zgoda radnych

RZESZÓW. Oba projekty uchwały zostały zaakceptowane przez radnych na wczorajszej sesji Rady Miasta . ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem