Rzeszów - Piątek, 16.05.2025
Reklama

Wizyta ambasadora Szwajcarii w Rzeszowie

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Sebastian Kieszkowski
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Sebastian Kieszkowski
RZESZÓW. Ambasador Szwajcarii Jurg Burri odwiedził Podkarpacie. Podczas spotkań, m.in. ze studentami Uniwersytetu Rzeszowskiego, mówił o demokracji.

Była to pierwsza oficjalna wizyta ambasadora Szwajcarii na Podkarpaciu, jak również w samym Rzeszowie. W jej trakcie Jurg Burri spotkał się z wicemarszałkiem Piotrem Pilchem na dwustronnych rozmowach, a studentom Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawił wykład, poświęcony relacjom polsko-szwajcarskim oraz podwalinom sprawowania władzy w swojej ojczyźnie.

„To dla nas zaszczyt gościć Pana na Podkarpaciu. Dziękujemy za to, że możemy w naszym progach prezentować swoistą lekcję kształtowania przez wieki idei demokracji oraz budowania  nowoczesnego wymiaru demokracji bezpośredniej. Wynalazek, jakim jest demokracja, ma już ponad 2 600 lat i od czasów starożytnych Aten, gdzie się narodził, przez wieki był zmieniany i udoskonalany” – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

W siedzibie samorządu województwa podkarpackiego ambasador Jurg Burii oraz wicemarszałek Piotr Pilch wspólnie otworzyli wystawę zatytułowaną „Nowoczesna demokracja bezpośrednia” i przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Konfederacji Szwajcarskiej. W uroczystości wzięli udział także wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś oraz dr Mieczysław Janowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Reklama
Ambasador przytaczał przykłady tego, jak rozbudowany jest w Szwajcarii mechanizm referendów w kontekście ogólnonarodowym oraz lokalnym. W ciągu 19 lat Szwajcarzy w ogólnonarodowych głosowaniach powszechnych rozstrzygnęli ponad 150 różnych kwestii. Na zakończenie wizyty ambasador złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Katastrofy Smoleńskiej.

„Nie ma jednego systemu politycznego, który byłby odpowiedni w każdym miejscu świata. Jednak debatowanie o tym, poznawanie sposobów doskonalenia własnego systemu jest pożyteczne i ważne. Szwajcaria i jej demokrację, łączącą mechanizmy bezpośrednie i rządy przedstawicielskie często przywołuje się jako przykład  stabilności w polityce i społeczeństwie oraz dobrze prosperującej gospodarce. Stąd nasza chęć dzielenia się doświadczeniami w innych miejscach świata” – wyjaśniał w Rzeszowie ambasador Szwajcarii Jurg Burri.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przystanek Trasy Czerwonej Nitki w Rzeszowie. Zagrają Lao Che i Baranovski

RZESZÓW. Już 15 czerwca 2019 r. o godzenie 14:00 na Rynku w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja corocznego święta krwiodawstwa.

Rzeszów

VI edycja Kongresu Business Without Limits w czerwcu w G2A Arena

Kongres BWL odbędzie się w dniach 13-14 czerwca 2019 r. w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa. 

Rzeszów

Rozpoczęto kolejny etap modernizacji hipermarketu E. Leclerc

RZESZÓW. Hipermarket E.Leclerc w Rzeszowie wszedł w drugą fazę modernizacji swojego obiektu.

Rzeszów

Rzeszów wśród zwycięzców programu Lechstarter. Nad Wisłokiem powstanie Przestrzeń

Zakończyło się głosowanie w IV edycji programu Lechstarter. Rzeszów znalazł się wśród zwycięzców, co oznacza, że wkrótce nad Wisłokiem stanie specjalna instalacja.

Rzeszów

Na parkingu przy hali na Podpromiu uruchomiono punkt kontroli autokarów

Komenda Miejska Policji w Rzeszowie uruchomiła stały punkt kontroli autokarów wycieczkowych. Znajduje się on przy hali widowiskowo-sportowej na Podpromiu.

Rzeszów

Na ul. Cieplińskiego samochód potrącił pijanego pieszego. Mężczyzna trafił do szpitala

25-letni mężczyzna został potrącony przez samochód na ul. Cieplińskiego. Jak się okazało, był pijany. Ranny mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Rzeszów

Prawie 1 milion zł dla WSIiZ na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił komunikaty o wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego przyznanych na rok 2019.

Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski jednak nie zmieni logo

RZESZÓW. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Sylwester Czopek podjął decyzję o zachowaniu obecnie obowiązującego logo uczelni.

Reklama