Rzeszów - Czwartek, 06.11.2025
Reklama

Wrzesień pod znakiem programowania i bezpieczeństwa w sieci, dzięki warsztatom dla dzieci i młodzieży "Koduj z Gigantami: Cyberbezpieczeństwo"

Dodano: 26.08.2022 r.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Co łączy cyberbezpieczeństwo z programowaniem? 11. edycja “Koduj z Gigantami”, czyli największe w Polsce bezpłatne warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży! W Rzeszowie warsztaty odbędą się 3 i 4 września oraz 10 i 11 września przy ul. Kolejowej 1. Akcja edukacyjna potrwa od 3 do 25 września w całej Polsce oraz online. Wydarzenie wspierają MEN, GovTech, Janusz Cieszyński Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji, NASK i ORE, Prezydent Miasta Rzeszowa- Konrad Fijołek oraz włodarze miast. Jak wziąć udział w zajęciach?

Wiek i miejsce już dawno przestały być barierą w nauce programowania. Powszechny dostęp do urządzeń i nowych technologii sprawia, że dzieci już od najmłodszych lat mogą rozpocząć naukę zawodu przyszłości. Programowanie stało się jedną z najbardziej pożądanych umiejętności na świecie.

Rozwój cyfrowych kompetencji pozwala w pełni korzystać z obecnych możliwości technologicznych, poszerza perspektywę, a przede wszystkim daje przestrzeń do wpływu na otaczające środowisko. Nawet jeśli dziecko obierze inną ścieżkę zawodową, podstawowe umiejętności które nabędzie podczas nauki programowania, jak na przykład rozwój kreatywnego i analitycznego myślenia, w przyszłości przełoży się na świadome korzystanie z nowych technologii i szybsze odnalezienie się w cyfrowej przyszłości. Szansą na postawienie pierwszych kroków w programowaniu są bezpłatne warsztaty “Koduj z Gigantami”, w których, stacjonarnie lub online, mogą wziąć udział dzieci i młodzież z całej Polski. Zapisy na wydarzenie są już dostępne na stronie www.kodujzgigantami.pl.

Program zajęć “Koduj z Gigantami” dostosowany jest do dzieci i młodzieży w różnym wieku, dzięki czemu uczestnicy mogą jak najefektywniej czerpać wiedzę z zajęć. Wszystko to odbywać się będzie w przyjaznym dla nich środowisku przy wykorzystaniu popularnych gier komputerowych, znanych aplikacji czy języków programistycznych. Tym razem jednak, uczestnicy nie tylko będą programować, ale poznają też zagadnienia związane z cyberzagrożeniami i sposobami na bezpieczne korzystanie z sieci.
Reklama
-11. edycję warsztatów postanowiliśmy poprowadzić wokół tematyki cyberbezpieczeństwa. Dziś ataki hakerskie są tak powszechne, że powinniśmy wyczulać na nie dzieci już od najmłodszych lat, aby wiedziały jak zadbać o bezpieczne hasło, jak odróżnić fałszywe strony i jak się bronić przed czyhającymi na nich w sieci zagrożeniami.

Na młodszych uczestników warsztatów czekają zajęcia z programowania w języku Scratch oraz w świecie popularnej i lubianej przez dzieci gry Minecraft. Dzieci w wieku 10-12 lat także zmierzą się z nauką programowania w języku Scratch lub będą mogły wybrać zajęcia prowadzone w środowisku App Inventor. W przypadku warsztatów online, do wyboru są także warsztaty z tworzenia stron internetowych. W trakcie lekcji, uczestnicy dowiedzą się na czym polega Phishing, jak stworzyć własny generator silnych haseł oraz jak rozpoznawać zagrożenia.

Starsi uczestnicy warsztatów zmierzą się zaś z kodowaniem w znanych i popularnych językach programowania, które są powszechnie używane w branży IT.

W trakcie warsztatów z programowania w językach Python oraz C# zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, młodzież w wieku 13-19 lat dowie się m.in. jak tworzyć generatory haseł czy aplikacje blokujące reklamy.

Na uczestników, oprócz ogromnej dawki wiedzy i zabawy, czekają gadżety przygotowane przez organizatorów - szkołę Giganci Programowania.

-W tej edycji jednak nie tylko dzieci będą miały okazję, aby zdobywać wiedzę. Dla chętnych rodziców uczestników przygotowaliśmy specjalny webinar z cyberbezpieczeństwa, podczas którego zwrócimy uwagę na zagrożenia w sieci, sprawdzimy czy nasze hasła nie zostały zhakowane i pokażemy przykłady hakerskich wyłudzeń.

Zapisy na warsztaty już się rozpoczęły, a akcja będzie prowadzona we wrześniu w całej Polsce, zarówno w formule stacjonarnej jak i online. Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny, konieczna jest jedynie rejestracja na wybrane warsztaty.

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie www.kodujzgigantami.pl

 


 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na Drabiniance powstanie kładka nad Strugiem, która połączy dwie części osiedla

RZESZÓW. O budowę kładki nad rzeką Strug wnioskowali mieszkańcy osiedla Drabinianka. Miastu udało się zdobyć zewnętrzne dofinansowanie na realizację tej inwestycji. Podpisano już umowę z wykonawcą. Zadanie ma być gotowe jesienią 2027...

Rzeszów

Festiwal dla miłośników nauki, technologii i innowacji połączony z konkursem robotów

RZESZÓW. W dniach 12 – 15 listopada 2025 r. w Zen.com Expo w Jasionce odbędzie się Podkarpacki Festiwal Nauki i Innowacji. Wydarzenie skierowane jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, przedsiębiorców, naukowców oraz...

Rzeszów

Prawie wjechał w budynek przychodni w Kielanówce. 66-latek był kompletnie pijany

RZESZÓW. Blisko 3,5 promila wydmuchał 66-letni kierowca skody, który omal nie wjechał w budynek przychodni w Kielanówce. Nieodpowiedzialny mężczyzna odpowie za swoje zachowanie przed sądem.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu na węźle Jasionka na S19

RZESZÓW. Od wtorku, 4 listopada 2025 r. na węźle Jasionka na drodze ekspresowej nr 19 będzie obowiązywać tymczasowa organizacja ruchu. Utrudnienia potrwają do 12 grudnia br.

Rzeszów

200 mln zł na inwestycje w Rzeszowie, m.in. nowe ścieżki rowerowe, chodniki i oświetlenie ulic

RZESZÓW. Rzeszów, Kielce i Białystok podpisały umowy o dofinansowanie projektów z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. Stolica Podkarpacia otrzyma blisko 200 milionów zł.

Rzeszów

Od 1 listopada zmiany w rozkładach jazdy kilku linii MPK

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie wprowadza korektę rozkładu jazdy na wybranych liniach. Od 1 listopada 2025 r. zmianie ulegają rozkłady jazdy linii 7, 34, 35, 44, 47, 57, 58 oraz N1.

Rzeszów

Wypadek na autostradzie A4 w Świlczy. 3 osoby ranne, utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Na autostradzie A4 w Świlczy doszło do zderzenia dwóch samochodów. W wypadku ranne zostały 3 osoby. Zablokowany jest pas ruchu w kierunku Rzeszowa. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 14:00.

Rzeszów

Wszystkich Świętych 2025. Organizacja ruchu w rejonie rzeszowskich cmentarzy

RZESZÓW. W piątek, 31 października policjanci rozpoczynają wzmożone działania na drogach Rzeszowa i okolic, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu podczas odwiedzin grobów najbliższych. Przy dwóch największych rzeszowskich nekropoliach obowiązywać będzie...

Reklama