Reklama

Aktualności / Rzeszów

WSPiA organizuje cykl wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich

Dodano: 24.03.2022 r.

WSPiA organizuje cykl wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich - Aktualności Rzeszów

fot. WSPiA

RZESZÓW. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa przygotowała 14 wykładów dla uczniów ze szkół średnich. Poruszone podczas spotkań tematy będą dotyczyć m.in. wojny, dezinformacji, kryminalistyki i kryminologii, praw człowieka, ekonomii czy psychologii. Wykłady w formie on-line odbywać się regularnie od 23 marca do 5 kwietnia 2022 r. 

 „Wykłady Otwarte WSPiA” to reakcja uczelni na bieżącą sytuację na świecie i wyjście naprzeciw potrzebom młodzieży. Cykl składa się 14 wykładów udostępnianych w formie on-line od środy 23 marca do wtorku 5 kwietnia 2022 r. Wszystkie spotkania odbywać się będą zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem. Tematykę spotkań zaproponowali wykładowcy Uczelni – doświadczeni pracownicy naukowi oraz eksperci i praktycy m.in. prawnicy, ekonomiści oraz prawnicy służb mundurowych. 

Podczas wykładów słuchacze będą mogli dowiedzieć się czym są fake newsy i jak z nimi walczyć, co w praktyce oznaczają antyterrorystyczne stopnie alarmowe, czy wojna jest legalna oraz co to jest stan wyjątkowy. Wykładowcy WSPiA przybliżą uczniom prawa człowiek i obywatel, opowiedzą, dlaczego nieznajomość prawa szkodzi, jakie mamy prawa w dobie Covid-19, co zrobić, by być lubianym i jak studiować, żeby nie zwariować. 

 Uczestnicy spotkań przekonają się, czy własny biznes to dobry pomysł na życie oraz jak zarządzać finansami osobistymi. Podczas wykładów będzie można poznać tajemnice laboratorium kryminalistycznego, dowiedzieć się, czy przestępcą można się urodzić oraz jak w Polsce walczono z mafią. 

Aby wziąć udział w serii „Wykładów Otwartych WSPiA” należy wybrać z pełnej listy wykładów te, które zainteresują uczniów danej szkoły. Następnie nauczyciel musi zapisać klasę na dane spotkanie poprzez formularz dostępny na stronie www.wspia.eu. W dniu wybranego wykładu otwartego nauczyciel otrzyma link do spotkania na platformie MS Teams. 

 Do udziału w „Wykładach Otwartych WSPiA” w pierwszej kolejności zaproszeni zostali uczniowie szkół średnich z województwa podkarpackiego. Jednak w spotkaniach mogą uczestniczyć także szkoły z woj. lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego współpracujące na co dzień z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą. 
 
Tematy „Wykładów Otwartych WSPiA”


1.         Stany nadzwyczajne. Po co? Kiedy? Jak? Dlaczego?. Prowadzący: dr hab. Krzysztof Eckhardt, prof. WSPiA, wykładowca WSPiA.
2.         „Czym są fake newsy? Czy jesteśmy przedmiotem wojny informacyjnej w mediach i Internecie?”. Prowadzący: mgr Grzegorz Ogar, wykładowca WSPiA, były funkcjonariusz ABW i Policji oraz Studenci WSPiA Bartosz Kłoda i Jakub Idzior.
3.         „ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA – co dla nas oznacza w praktyce wprowadzenie antyterrorystycznych stopni alarmowych”. Prowadzący: Gen. Józef Gdański, wykładowca WSPiA, b. komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie i Olsztynie.
4.         „Czy wojna jest legalna?”. Prowadzący: dr Marta Pietras-Eichberger- Prodziekan Kolegium Prawa w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.
5.         „Poznaj swoje prawa jako człowiek i obywatel”. Prowadzący: dr Małgorzata Babula- Prodziekan Kolegium Administracji w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.
6.         „Nieznajomość prawa szkodzi, na co musisz zwrócić uwagę, wchodząc w dorosłość”. Prowadzący: mgr Ewa Kojder- Adwokat, wykładowca WSPiA.
7.         „Biznes mój pomysł na życie”. Prowadzący: dr Mirosław Kurek- Prodziekan ds. studenckich w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.
8.         „Co zrobić, by zjednać sobie ludzi i być lubianym”. Prowadzący: dr Leszek Gajos- socjolog, wykładowca WSPiA.
9.         „Świat w dobie Covid-19: czego Ci nie wolno, a co musisz”. Prowadzący: dr Maciej Kobak- Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, wykładowca WSPiA.
10.       „Jak studiować, żeby nie zwariować?”. Prowadzący: dr Lech Żukowski – Psycholog, prawnik z wykształcenia, wykładowca WSPiA.
11.       „Mój portfel – moja sprawa – jak zarządzać finansami osobistymi”. Prowadzący: mgr Daniel Buś – asystent WSPiA.
12.       „Czy przestępcą można się urodzić? Poznaj tajniki kryminologii”. Prowadzący: dr Anna Świerczewska-Gąsiorowska, Prodziekan Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wykładowca WSPiA, b. Prorektor Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie.
13.       „Poznaj tajemnice laboratorium kryminalistycznego”. Prowadzący: mgr Andrzej Bodzioch, Dyrektor Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej, b. naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie, wykładowca WSPiA.
14.       „Jak w Polsce walczono z mafią. Czym jest ciemna liczba przestępstw”. Prowadzący: dr Robert Bałdys, b. zastępca Komendanta Stołecznego Policji, wykładowca WSPiA.
 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Przebudowa skrzyżowania na os. Krakowska Południe. Wybrano projektanta - Aktualności Rzeszów

Przebudowa skrzyżowania na os. Krakowska Południe. Wybrano projektanta

RZESZÓW. Jesienią przyszłego roku ma być gotowa dokumentacja projektowa dla przebudowy skrzyżowania al. Witosa z ul. Solarza na osied...

Trwa budowa Parku dla Seniora w Rzeszowie. Zakończenie prac w tym miesiącu [ZDJĘCIA] - Aktualności Rzeszów

Trwa budowa Parku dla Seniora w Rzeszowie. Zakończenie prac w tym miesiącu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Park powstaje przy ul. Staszica, na osiedlu gen. Grota-Roweckiego.  ...

Nowości w miejskim programie skierowanym do rodzin - Aktualności Rzeszów

Nowości w miejskim programie skierowanym do rodzin

RZESZÓW. Od początku października Gmina Miasto Rzeszów rozpoczyna realizację programu samorządowego „Rzeszowska Karta Ro...

Rozpoczyna się przebudowa ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Rozpoczyna się przebudowa ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie

RZESZÓW. W piątek, 29 września 2023 r. podpisano umowę na przebudowę ul. Grunwaldzkiej. Inwestycję zrealizuje firma OBO Polska z Rzes...

Z centrum Rzeszowa do Jasionki w 18 minut. Ruszyło nowe połączenie kolejowe - Aktualności Rzeszów

Z centrum Rzeszowa do Jasionki w 18 minut. Ruszyło nowe połączenie kolejowe

RZESZÓW. W niedzielę, 1 października o godz. 5:22 ze stacji Rzeszów Główny wyruszył pierwszy szynobus do Portu Lotnicze...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Poranne wypadki z udziałem pieszych w RzeszowieDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
6 firm zainteresowanych budową PCLA w RzeszowieAnna Nowak: Bardzo dobre wieści....
Pod Rzeszowem powstaje duży ośrodek sportowy Anna Nowak: Zapowiada się na prawdę...
1 osoba ranna w zderzeniu dwóch samochodów na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: