Reklama

Aktualności / Rzeszów

WSPiA organizuje cykl wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich

Dodano: 24.03.2022 r.

WSPiA organizuje cykl wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich - Aktualności Rzeszów

fot. WSPiA

RZESZÓW. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa przygotowała 14 wykładów dla uczniów ze szkół średnich. Poruszone podczas spotkań tematy będą dotyczyć m.in. wojny, dezinformacji, kryminalistyki i kryminologii, praw człowieka, ekonomii czy psychologii. Wykłady w formie on-line odbywać się regularnie od 23 marca do 5 kwietnia 2022 r. 

 „Wykłady Otwarte WSPiA” to reakcja uczelni na bieżącą sytuację na świecie i wyjście naprzeciw potrzebom młodzieży. Cykl składa się 14 wykładów udostępnianych w formie on-line od środy 23 marca do wtorku 5 kwietnia 2022 r. Wszystkie spotkania odbywać się będą zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem. Tematykę spotkań zaproponowali wykładowcy Uczelni – doświadczeni pracownicy naukowi oraz eksperci i praktycy m.in. prawnicy, ekonomiści oraz prawnicy służb mundurowych. 

Podczas wykładów słuchacze będą mogli dowiedzieć się czym są fake newsy i jak z nimi walczyć, co w praktyce oznaczają antyterrorystyczne stopnie alarmowe, czy wojna jest legalna oraz co to jest stan wyjątkowy. Wykładowcy WSPiA przybliżą uczniom prawa człowiek i obywatel, opowiedzą, dlaczego nieznajomość prawa szkodzi, jakie mamy prawa w dobie Covid-19, co zrobić, by być lubianym i jak studiować, żeby nie zwariować. 

 Uczestnicy spotkań przekonają się, czy własny biznes to dobry pomysł na życie oraz jak zarządzać finansami osobistymi. Podczas wykładów będzie można poznać tajemnice laboratorium kryminalistycznego, dowiedzieć się, czy przestępcą można się urodzić oraz jak w Polsce walczono z mafią. 

Aby wziąć udział w serii „Wykładów Otwartych WSPiA” należy wybrać z pełnej listy wykładów te, które zainteresują uczniów danej szkoły. Następnie nauczyciel musi zapisać klasę na dane spotkanie poprzez formularz dostępny na stronie www.wspia.eu. W dniu wybranego wykładu otwartego nauczyciel otrzyma link do spotkania na platformie MS Teams. 

 Do udziału w „Wykładach Otwartych WSPiA” w pierwszej kolejności zaproszeni zostali uczniowie szkół średnich z województwa podkarpackiego. Jednak w spotkaniach mogą uczestniczyć także szkoły z woj. lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego współpracujące na co dzień z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą. 
 
Tematy „Wykładów Otwartych WSPiA”


1.         Stany nadzwyczajne. Po co? Kiedy? Jak? Dlaczego?. Prowadzący: dr hab. Krzysztof Eckhardt, prof. WSPiA, wykładowca WSPiA.
2.         „Czym są fake newsy? Czy jesteśmy przedmiotem wojny informacyjnej w mediach i Internecie?”. Prowadzący: mgr Grzegorz Ogar, wykładowca WSPiA, były funkcjonariusz ABW i Policji oraz Studenci WSPiA Bartosz Kłoda i Jakub Idzior.
3.         „ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA – co dla nas oznacza w praktyce wprowadzenie antyterrorystycznych stopni alarmowych”. Prowadzący: Gen. Józef Gdański, wykładowca WSPiA, b. komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie i Olsztynie.


REKLAMA

4.         „Czy wojna jest legalna?”. Prowadzący: dr Marta Pietras-Eichberger- Prodziekan Kolegium Prawa w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.
5.         „Poznaj swoje prawa jako człowiek i obywatel”. Prowadzący: dr Małgorzata Babula- Prodziekan Kolegium Administracji w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.
6.         „Nieznajomość prawa szkodzi, na co musisz zwrócić uwagę, wchodząc w dorosłość”. Prowadzący: mgr Ewa Kojder- Adwokat, wykładowca WSPiA.
7.         „Biznes mój pomysł na życie”. Prowadzący: dr Mirosław Kurek- Prodziekan ds. studenckich w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.
8.         „Co zrobić, by zjednać sobie ludzi i być lubianym”. Prowadzący: dr Leszek Gajos- socjolog, wykładowca WSPiA.
9.         „Świat w dobie Covid-19: czego Ci nie wolno, a co musisz”. Prowadzący: dr Maciej Kobak- Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, wykładowca WSPiA.
10.       „Jak studiować, żeby nie zwariować?”. Prowadzący: dr Lech Żukowski – Psycholog, prawnik z wykształcenia, wykładowca WSPiA.
11.       „Mój portfel – moja sprawa – jak zarządzać finansami osobistymi”. Prowadzący: mgr Daniel Buś – asystent WSPiA.
12.       „Czy przestępcą można się urodzić? Poznaj tajniki kryminologii”. Prowadzący: dr Anna Świerczewska-Gąsiorowska, Prodziekan Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wykładowca WSPiA, b. Prorektor Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie.
13.       „Poznaj tajemnice laboratorium kryminalistycznego”. Prowadzący: mgr Andrzej Bodzioch, Dyrektor Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej, b. naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie, wykładowca WSPiA.
14.       „Jak w Polsce walczono z mafią. Czym jest ciemna liczba przestępstw”. Prowadzący: dr Robert Bałdys, b. zastępca Komendanta Stołecznego Policji, wykładowca WSPiA.
 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Rzeszów to MY. Oto kolejne pomysły mieszkańców na mikroinnowacje w mieście  - Aktualności Rzeszów

Rzeszów to MY. Oto kolejne pomysły mieszkańców na mikroinnowacje w mieście

RZESZÓW. Ogrody deszczowe, zielona wiata rowerowa i altana edukacyjna – to trzy mikroinnowacje zgłoszone przez mieszkańcó...

Kolejna akcja znakowania rowerów w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Kolejna akcja znakowania rowerów w Rzeszowie

RZESZÓW. Najbliższa akcja znakowania rowerów odbędzie się 17 sierpnia. ...

W dniach 16 i 17 sierpnia zamknięte odcinki ul. Matysowskiej - Aktualności Rzeszów

W dniach 16 i 17 sierpnia zamknięte odcinki ul. Matysowskiej

RZESZÓW. Zaplanowany pierwotnie na 11 i 12 sierpnia ostatni etap prac przy rozbudowie ulicy Matysowskiej, został przesunięty na 16 i ...

Święto Wojska Polskiego i piknik wojskowy w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Święto Wojska Polskiego i piknik wojskowy w Rzeszowie

RZESZÓW. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i poczęstunku żołnierską grochówką na uczestników pikniku czekać będzi...

W sobotę motoryzacyjne święto na Podpromiu i zbiórka charytatywna - Aktualności Rzeszów

W sobotę motoryzacyjne święto na Podpromiu i zbiórka charytatywna

RZESZÓW. 13 sierpnia na parkingu Podpromie odbędzie się piknik motoryzacyjny Super Car Weekend połączony ze zbiórką charytatyw...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę rodzinę osoby...
Zderzenie samochodu z żubrem w BieszczadachDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Czołowe zderzenie w Kraczkowej. Trzy osoby ranne Dawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zostanie przeniesiony?Stanisław Bomba: A więc dalej pozostanie...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: