Rzeszów - Piątek, 02.05.2025
Reklama

Wyjątkowa ławeczka Łukasiewicza przed Urzędem Marszałkowskim

Dodano:

fot. Michał Bosek, Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP
fot. Michał Bosek, Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP
RZESZÓW. Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego przy al. Cieplińskiego stanęła wyjątkowa ławka upamiętniająca Ignacego Łukasiewicza. - Ławeczka ma nie tylko upamiętniać tę wybitną postać, ale ma też mieć wymiar edukacyjny, zwłaszcza dla młodych ludzi, których ma zachęcać do poznania dokonań Łukasiewicza – informuje Urząd Marszałkowski.
 
Ławeczka Łukasiewicza to kolejna z wielu inicjatyw realizowanych w zeszłym roku na Podkarpaciu z okazji obchodów Roku Łukasiewicza. Ławeczkę zaprojektowała i wykonała podkarpacka firma. W jej centralnym punkcie umieszczono replikę lampy naftowej w skali 5:1 wykonaną ze szkła i obudowaną łącznikami z mosiądzu, co nawiązuje do pierwowzoru. Wokół lampy wykonano siedzisko stalowe pokryte okładziną z klepek dębowych. Wewnątrz lampy zamontowano ekran wyświetlający płomień, natomiast w dolnej części znajduje się płyn imitujący naftę.
 
Ignacy Łukasiewicz był m.in. założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazcą lampy naftowej i pionierem przemysłu naftowego w Europie. Urodził się i zmarł na Podkarpaciu, ale działał również w województwie małopolskim, w Gorlicach, gdzie przeprowadzał doświadczenia z naftą i to tam zabłysła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa.
 
Reklama
- O Ignacym mówiono, że był człowiekiem „który lampą i sercem rozświetlał ludziom życie”, więc jako podkarpacka społeczność wychowana na dorobku Łukasiewicza, uznaliśmy, że też powinniśmy podzielić się światłem. I tak narodził się pomysł „ławeczki Łukasiewicza”, która stanęła obok budynku Urzędu Marszałkowskiego, a która jest symbolem upamiętniającym postać Ignacego i dającym możliwość poznania jego działalności przez najmłodszych mieszkańców naszego regionu – mówi Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP.


 
Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Spośród 402 szkół z całego kraju wybrano 20 do projektu „Szkoła dla innowatora”. Wśród nich placówka z Rzeszowa

RZESZÓW. Szkoła Podstawowa nr 21 im. Armii Krajowej w Rzeszowie zakwalifikowała się do projektu „Szkoła dla innowatora”.

Rzeszów

Jest oferta na budowę kładek rowerowych w mieście. Jedna cześć przetargu z szansą na realizacje

RZESZÓW. Przetarg na budowę kładek rowerowych, które miałyby powstać przy moście Lwowskim, Karpackim i Narutowicza trwa.

Rzeszów

Strażak z rzeszowskiej komendy miejskiej otrzymał medal od Prezydenta RP

RZESZÓW. Medal Za Ofiarność i Odwagę został wręczony podczas uroczystości, która odbyła się 8.01.2020r. w Pałacu Prezydenckim.

Rzeszów

Wydano „wuzetkę” na wieżowiec na os. Nowe Miasto. Będzie mógł mieć nawet 180 m wysokości

RZESZÓW. Inwestycja miała by się znajdować na parkingu przed Delikatesami Centrum na ul. Podwisłocze.

Rzeszów

Kolejne problemy z obwodnicą południową miasta

RZESZÓW. Tym razem „kłody pod nogi” rzucają władzom miasta mieszkańcy i stowarzyszenie, zajmujące się oceną legalności działań administracji

Rzeszów

Ruszył nabór wniosków o udzielenie dotacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest

RZESZÓW. Mieszkańcy mogą liczyć na 100% pokrycie kosztów.

Rzeszów

Sprawdź, ile osób skorzystało z lotniska w Jasionce w ubiegłym roku

RZESZÓW. Ponad 772 tysiące pasażerów skorzystało w ubiegłym roku z usług Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. 

Reklama