Rzeszów - Niedziela, 11.05.2025
Reklama

Wyjątkowa ławeczka Łukasiewicza przed Urzędem Marszałkowskim

Dodano:

fot. Michał Bosek, Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP
fot. Michał Bosek, Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP
RZESZÓW. Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego przy al. Cieplińskiego stanęła wyjątkowa ławka upamiętniająca Ignacego Łukasiewicza. - Ławeczka ma nie tylko upamiętniać tę wybitną postać, ale ma też mieć wymiar edukacyjny, zwłaszcza dla młodych ludzi, których ma zachęcać do poznania dokonań Łukasiewicza – informuje Urząd Marszałkowski.
 
Ławeczka Łukasiewicza to kolejna z wielu inicjatyw realizowanych w zeszłym roku na Podkarpaciu z okazji obchodów Roku Łukasiewicza. Ławeczkę zaprojektowała i wykonała podkarpacka firma. W jej centralnym punkcie umieszczono replikę lampy naftowej w skali 5:1 wykonaną ze szkła i obudowaną łącznikami z mosiądzu, co nawiązuje do pierwowzoru. Wokół lampy wykonano siedzisko stalowe pokryte okładziną z klepek dębowych. Wewnątrz lampy zamontowano ekran wyświetlający płomień, natomiast w dolnej części znajduje się płyn imitujący naftę.
 
Ignacy Łukasiewicz był m.in. założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazcą lampy naftowej i pionierem przemysłu naftowego w Europie. Urodził się i zmarł na Podkarpaciu, ale działał również w województwie małopolskim, w Gorlicach, gdzie przeprowadzał doświadczenia z naftą i to tam zabłysła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa.
 
Reklama
- O Ignacym mówiono, że był człowiekiem „który lampą i sercem rozświetlał ludziom życie”, więc jako podkarpacka społeczność wychowana na dorobku Łukasiewicza, uznaliśmy, że też powinniśmy podzielić się światłem. I tak narodził się pomysł „ławeczki Łukasiewicza”, która stanęła obok budynku Urzędu Marszałkowskiego, a która jest symbolem upamiętniającym postać Ignacego i dającym możliwość poznania jego działalności przez najmłodszych mieszkańców naszego regionu – mówi Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP.


 
Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Projekt PiS odnośnie placu targowego odchodzi w niebyt

RZESZÓW. Wniosek o usunięcie punktu wystosował Tomasz Kamiński, radny Rozwoju Rzeszowa.

Rzeszów

Ośmiu kierowców komunikacji miejskiej nie stawiło się do pracy. Ucierpieli pasażerowie linii 0A i 19

RZESZÓW. Z powodu niespodziewanej nieobecności kierowców w pracy nie wykonano siedmiu kursów.

Rzeszów

Krystyna Wróblewska chce wprowadzenia darmowej komunikacji w godzinach szczytu

RZESZÓW. Konferencja prasowa w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Hetmańskiej 9 odbyła się w związku z wczorajszymi obchodami dnia bez samochodu

Rzeszów

Zbigniew Ziobro w Rzeszowie. Spotkanie dotyczyło przekazania Zamku Lubomirskich

RZESZÓW. W zamian za zamek miasto oddaje na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości tereny przy ul. Dołowej o powierzchni około 1,1 ha.

Rzeszów

Oficjalne inauguracje roku akademickiego na rzeszowskich uczelniach

RZESZÓW. Najwcześniejszą inaugurację roku akademickiego 2019/2020 organizuje Uniwersytet Rzeszowski.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc zarzuca TVP Rzeszów „wybiórcze relacjonowanie ważnych wydarzeń”

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa ponownie napomina TVP Rzeszów. 

Rzeszów

Jest szansa na budowę sygnalizacji na skrzyżowaniu ulicy Wieniawskiego, Kiepury i Siemaszkowej

RZESZÓW. 20 września pojawiła się informacja o firmie z Nowego Sącza, która za kwotę  681 tys. zł zajmie się tym zadaniem.

Reklama