Rzeszów - Sobota, 10.05.2025
Reklama

Wyjątkowa nagroda dla Rzeszowa. Konrad Fijołek: To jeden z bardziej historycznych momentów w dziejach miasta

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy, dekret o nadaniu tytułu Miasta-Ratownika. Wydarzenie miało miejsce podczas gali wręczenia Nagród Gospodarczych Prezydenta RP, która odbyła się w ramach Kongresu 590. Podczas gali wyróżnione zostało również Województwo Podkarpackie.

- To nagroda dla wszystkich mieszkańców Rzeszowa. Nasze miasto stało się symbolem, przykładem tego jak w XXI wieku można być prawdziwym społeczeństwem obywatelskim, świadomym tego, jak i dlaczego trzeba pomagać - mówi Konrad Fijołek.

Tytuł „miasta-ratownika” został stworzony dla miast partnerskich, które niosą pomoc Ukrainie i jej obywatelom po rosyjskiej agresji. Rzeszów jest pierwszym miastem na świecie, które otrzymało to wyróżnienie.

W czwartek 17 listopada w Rzeszowie, podczas gali wręczenia Nagród Gospodarczych Prezydenta RP, która była częścią Kongresu 590, dekret o przyznaniu tytułu Miasta - Ratownika Konradowi Fijołkowi, Prezydentowi Rzeszowa przekazał Andrzej Duda, Prezydent RP. - To jest jeden z bardziej historycznych momentów w dziejach miasta. Jest to wyróżnienie przede wszystkim dla mieszkańców Rzeszowa, którzy od pierwszego dnia wojny pomagali uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Dniami i nocami pomagali na dworcu kolejowym, gdzie przybywali uchodźcy. Przynosili posiłki, ubrania, środki czystości, przywozili Ukraińców samochodami z granicy, przyjmowali do domów. Dawali to, co sami mieli – podkreśla Konrad Fijołek.

- Nasze miasto niosło pomoc i starało się także koordynować pomoc napływającą z całego kraju i z zagranicy. Nawiązaliśmy współpracę z ukraińskim miastami, zdobyliśmy wiedzę, dzięki której udawało się wysyłać transporty humanitarne tam, gdzie były najbardziej potrzebne. W szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, mieście liczącym ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców. To liczba, która symbolizuje, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców – przypomina prezydent Rzeszowa. - Pomogliśmy tak dużej fali uchodźców w sposób, który budził podziw całego świata. Tę pomoc zauważył i włączył się do niej Sean Penn i jego fundacja Core Response, następnie kolejne organizacje UNHCR, UNICEF. Powoli to rzeszowskie, pierwsze wsparcie zmieniało się w ogromną akcję pomocową dla Ukrainy. Roberta Metsola, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, wracając z Kijowa, po spotkaniu z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, przyleciała do Rzeszowa aby przekazać jak potrzebna jest ta pomoc. Przylecieli też europejska komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira i przewodniczący Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas. Wszyscy byli pod wrażeniem pomocy i zaangażowania rzeszowian. Dziękuję, w imieniu rzeszowian, za ten zaszczytny tytuł – mówi Konrad Fijołek.
Reklama
Nagroda specjalna dla Województwa Podkarpackiego 

Podczasgali wręcznie Nagród Gospodarczych Prezydenta RP przyznawana jest również nagroda specjalna. W tym roku otrzymało ją Województwo Podkarpackie. Prezydent docenił innowacyjny charakter naszego regionu oraz ofiarną pomoc jaką mieszkańcy województwa nieśli swoim sąsiadom z Ukrainy. Statuetkę z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrali wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

- Nagrodę odebraliśmy z panią wojewodą, ale to wyróżnienie dla całego województwa przede wszystkim za ofiarną i bezinteresowną pomoc jaką nasi mieszkańcy spontanicznie udzielali i wciąż udzielają Ukraińcom. Jesteśmy bardzo miło i pozytywnie zaskoczeni przyznaniem tej nagrody. Od lat znajdujemy się w czołówce innowacyjnych województw. Mamy kreatywnych przedsiębiorców, którzy szukają nowoczesnych rozwiązań, sięgają po dofinasowania, a ostatni festiwal start-upów tylko to potwierdził – powiedział marszałek województwa Władysław Ortyl.  


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Renowacja parku na Zalesiu rozpocznie się w przyszłym roku

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku ruszy przetarg na projekt. 

Rzeszów

Sprawdź jak będą kursować autobusy komunikacji miejskiej od 1 do 5 maja

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zmianach w rozkładzie.

Rzeszów

Kolejny zawodnik żegna się z Asseco Resovią

RZESZÓW. Po tym jak rzeszowski klub opuścili Mateusz Masłowski i Dawid Dryja, zarząd zdecydował się pożegnać kolejnego zawodnika.

Rzeszów

Znamy trasę tegorocznej linii „Zobacz Rzeszów”. Pierwszy kurs już 3 maja

RZESZÓW. Trasa startuje z ul. Grottgera i poprzedzi ją pokaz ładowania autobusów.

Rzeszów

Ratusz ponownie ogłasza przetarg na projekt rozbudowy ul. Staroniwskiej

RZESZÓW. Poprzedni przetarg unieważniono, powodem takiej decyzji była proponowana przez wykonawcę kwota.

Rzeszów

Radni Rzeszowa za okresową wypożyczalnią pojazdów elektrycznych. Będą także samochody?

RZESZÓW. Radni PiS przygotowali projekt uchwały mówiący o uruchomieniu całorocznej wypożyczalni rowerów miejskich.

Reklama