Rzeszów - Poniedziałek, 05.05.2025
Reklama

Wykładowca WSIiZ o kolonizacji Marsa w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science"

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. W najnowszym numerze czasopisma naukowego „Science” można przeczytać artykuł autorstwa dr Konrada Szocika z Katedry Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Tekst „The biologically optimized spacefarer” powstał na zaproszenie redakcji magazynu.

Dr Konrad Szocik, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, jest pracownikiem Katedry Nauk Społecznych w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i od lat zajmuje się między innymi zagadnieniami związanymi z przyszłością człowieka w kosmosie.

W swoim artykule recenzyjnym opublikowanym na łamach czasopisma „Science”,  dr Szocik omawia dość radykalną koncepcję amerykańskiego genetyka Christophera E. Masona, który proponuje 500-letni plan kolonizacji kosmosu za pomocą modyfikacji genetycznej. Dr Konrad Szocik w swoim tekście wskazuje na to, że o ile sama idea ocalenia gatunku ludzkiego jest wartościowa, a radykalna modyfikacja genetyczna może okazać się jedynym środkiem, który umożliwi przetrwanie ludzkości w kosmosie, to jednak większą uwagę powinniśmy zwracać na jakość życia, a nie tylko na samo przetrwanie. Tym bardziej że plan, o którym mówi Mason, o ile w ogóle kiedykolwiek miałby zostać zrealizowany, oznaczałby radykalną zmianę warunków życia przyszłych pokoleń, podejmowaną oczywiście bez ich zgody i wiedzy. Całość artykułu z czasopisma “Science” można przeczytać TUTAJ.
Reklama
„Science” jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, w 1880 roku założył je Thomas Edison. Wyróżnikiem magazynu jest wysoka jakość tekstów oraz procedura oceny przez niezależnych ekspertów. Czasopismo jest wydawane przez American Association for the Advancement of Science.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci będą mieli kamery zawieszone na mundurach

RZESZÓW. Kamery będą wykorzystywane przez funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego oraz z Wydziału Wywiadowczo-Interwencyjnego.

Rzeszów

Stworzenie basenów solankowych zagrożone?

RZESZÓW. Koncepcja utworzenia basenów solankowych w Rzeszowie znalazła się w budżecie na 2019 rok. 

Rzeszów

Spółka z Rzeszowa stworzyła poł czołg, pół drona. W planach stworzenie pierwszego latającego auta

RZESZÓW. Firma B-Technology Sp. z o.o. uruchomiła masową produkcję innowacyjnego drona Xerall X-TANKCOPTER.

Rzeszów

Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgadza się na wymianę nawierzchni ul. Mickiewicza

RZESZÓW. O poszerzeniu rzeszowskiego deptaka o ul. Mickiewicza Ratusz zdecydował w ubiegłym roku.

Rzeszów

Łącznikiem ul. Lubelskiej z ul. Warszawską pojedziemy w maju?

RZESZÓW. Dyrektor MZD informuje, że inwestycja może być gotowa już w maju.

Rzeszów

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Poznaliśmy pięć przystanków, które na pewno powstaną w przestrzeni miejskiej miasta.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się seminarium o transporcie w Rzeszowie

RZESZÓW. Seminarium odbędzie się 27 lutego o godzinie 16 w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz.

Reklama