Rzeszów - Sobota, 21.03.2026
Reklama

Wypalał trawę, stracił kontrolę nad żywiołem - interweniowali strażacy

Dodano: 13.03.2026 r. / Redakcja

fot. KMP w Rzeszowie
fot. KMP w Rzeszowie

RZESZÓW. 45-letni mężczyzna został ukarany mandatem za wypalanie suchej trawy. 45-latek w pewnym momencie stracił kontrolę nad żywiołem. Ogień zaczął się rozprzestrzeniać. Konieczna była interwencja strażaków. Rzeszowska Policja przypomina, że podpalanie wyschniętej trawy jest zabronione i karalne.

W środę, dyżurny miejski otrzymał zgłoszenie o pożarze traw na terenie gminy Boguchwała. Skierowani na miejsce zdarzenia funkcjonariusze ustalili, że 45-letni mieszkaniec miejscowości wypalał suchą trawę. - W pewnym momencie, stracił kontrolę nad żywiołem, który z powodu wiatru, zaczął się rozprzestrzeniać – przekazała KMP w Rzeszowie.

Do ugaszenia pożaru wezwano strażaków. 45-latek za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym.

Za wypalanie trwa grozi surowa kara

Policja przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Od 2 stycznia 2026 roku zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody (Art. 124, 130a) obowiązują zaostrzone przepisy, które zakazują wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grozi areszt, ograniczenie wolności albo grzywna nawet do 30 000 złotych.

Reklama

Zakazują tego również przepisy kodeksu wykroczeń:

art. 82 § 1 "Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia się działania ratowniczego lub ewakuacji (...)podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany".

art. 82 § 3 "Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany".

art. 82 § 4 "Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany".

art. 82 § 5 "Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany".

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wiosną ruszy rozbudowa ulicy Warszawskiej

RZESZÓW. Blisko kilometrowy odcinek ul. Warszawskiej zostanie rozbudowany do czterech pasów ruchu. Inwestycja ma rozpocząć się wiosną.

Rzeszów

„Przyjdź i odpocznij”. Rusza czwarty tydzień świetlicy dla uchodźców z Ukrainy w WSIiZ

RZESZÓW. We wtorek, 29 marca 2022 r. rozpocznie się czwarty tydzień działalności bezpłatnej świetlicy dla uchodźców z Ukrainy w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Rzeszów

Skrzyżowanie al. Witosa z ul. Solarza zostanie przebudowane

RZESZÓW. Wkrótce ruszy przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy skrzyżowania al. Witosa z ul. Solarza. Przebudowane zostaną również wloty ul. Lewakowskiego i ul. Rataja w ul. Solarza.

Rzeszów

Zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy – od poniedziałku zmiany. Nowe godziny pracy infolinii

RZESZÓW. Od poniedziałku, 28 marca 2022 r. filie Rzeszowskiego Domu Kultury, w których można było oddać dary dla uchodźców, przestają pełnić taką funkcję. Dary będzie mozna przynosić do Centrum Pomocy Ukrainie.

Rzeszów

Sean Penn w Rzeszowie. Podpisano porozumienie o współpracy

RZESZÓW. Prezes fundacji CORE Response, Sean Penn spotkał się dziś z Prezydentem Rzeszowa, Konradem Fijołkiem. Podczas spotkania podpisano porozumienie o współpracy Fundacji i Miasta Rzeszowa.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie ok. 850 mieszkań w ramach SIM

RZESZÓW. W rejonie ul. Wołyńskiej w Rzeszowie, w ramach rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa powstanie ok. 850 mieszkań. Obok powstaną tereny zielone i parki.

Rzeszów

Zderzenie dwóch autobusów na ul. Rejtana. 23 osoby poszkodowane

RZESZÓW. W rejonie wypadku występują poważne utrudnienia. 

Rzeszów

Wiosną rozpocznie się budowa ul. Parkowej na os. Miłocin

RZESZÓW. Ulica Parkowa na osiedlu Miłocin będzie przebudowana. Pierwszy etap prac obejmie odcinek o długości prawie 800 metrów. Wkrótce miasto ogłosi przetarg na wybór wykonawcy inwestycji.

Reklama