Reklama

Aktualności Rzeszów

Wyższe opłaty za odbiór śmieci w Rzeszowie niemal pewne. PGE postawiło ratusz pod ścianą

Dodano: 20.11.2019

Wyższe opłaty za odbiór śmieci w Rzeszowie niemal pewne. PGE postawiło ratusz pod ścianą - Aktualności Rzeszów

fot. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

RZESZÓW. „Ściskają nam gardło. Praktycznie nie mamy wyjścia” – tymi słowami prezydent Rzeszowa opisuje ostatnie negocjacje z PGE Energia Ciepła ws. odbioru śmieci w 2020 roku.

PGE Energia Ciepła postawiło ratusz pod ścianą i powoli zaczyna kierować palec na spust. Jeżeli do czwartku nie zdarzy się coś na miarę cudu, to opłaty za wywóz śmieci w Rzeszowie mogą ulec nawet 150% podwyżce: „Mamy dwa dni i nie będziemy mieć gdzie tego wywozić” – informował na wczorajszej sesji Rady Miasta, sekretarz Marcin Stopa.

720 zł za tonę odpadów

Jak wiadomo, trwa II etap postępowania na dostawę opadów komunalnych do Instalacji Termicznego Przekształcania z Odzyskiem Energii (ITPOE) przy ul Ciepłowniczej. Przetarg na dostawę ma charakter otwarty i w związku ze zniesieniem uchwały o tzw. regionalizacji , może wziąć w nim udział każdy podmiot, przez co na jednym stole mogą znaleźć się oferty z Warszawy, Łodzi oraz Rzeszowa. Nowelizacja ustawy ma na celu zwiększenie konkurencyjności na rynku.

„Wczoraj o godz. 14.30 pan prezydent i ja uczestniczyliśmy w negocjacjach PGE nt. odbioru odpadów komunalnych miasta Rzeszowa. Dostaliśmy informacje, że wpłynęło 28 ofert, że na stole leży oferta z najwyższą ceną – 720 zł za tonę i oczekują od nas, żebyśmy złożyli do czwartku drugą ofertę, która będzie wyższa od pierwszej naszej oferty” – relacjonował podczas wtorkowej sesji Rady Miasta zastępca prezydenta Andrzej Gutkowski.

PGE Energia Ciepła nieugięta

„Ściskają nam gardło. Praktycznie nie mamy wyjścia. Z jednej strony jest ustawa, której nie przestrzegają, ale gdybym chciał wykorzystać tą ustawę i skierował sprawę do sądu to góry śmieci będą pod domami. Na część śmieci załatwiliśmy odbiór w Młynach. Jestem zmuszony zaproponować cenę wyższą niż była proponowana. Nie ma innego wyjścia” – wyjaśniał prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc.

Aktualnie miasto za dostarczenie do ITPOE tony odpadów płaci kwotę 302,40 zł. Dla przykładu Kraków za tonę płaci 235 zł, Bydgoszcz 245 zł, zaś Poznań 276 zł. Lecz w przypadku wymienionych miast mówimy o spalarniach budowanych przez miasta, a nie przez państwową spójkę, jaką jest PGE Energia Ciepła. Władze miasta chciały dostosować przyszłą ofertę do faktycznych kosztów spalarni, jednak nie udało się otrzymać takich informacji od spółki.

„Pan prezydent powiedział tak: przedstawcie kalkulacje waszych kosztów i zapewnijcie sobie godziwy zysk. Powiedzcie na jakiej wysokości chcecie ten zysk, abyśmy mogli złożyć taką ofertę żeby was satysfakcjonowała, a mieszkańców Rzeszowa nie będzie dotkliwie narażała na wydatki. Niestety takich informacji nie otrzymaliśmy. Zostaliśmy poproszenie tylko i wyłącznie o złożenie kolejnej oferty” – dodaje Andrzej Gutkowski.

W tym miejscu ponownie należałoby się odnieść do listu intencyjnego jaki 26 lipca podpisali przedstawiciele Gminy Miasta Rzeszowa oraz PGE Górnictwa i Energetyki Konwencjonalnej S.A, w którym padły zapewnienia, że odpady na bramie nie będą wyższe od średniej opłaty w analogicznych instalacjach termicznego przetwarzanie w regionie. W dniu dzisiejszym PGE nie ma zamiaru dotrzymywać poprzednio złożonych obietnic.

„Odnosząc się do poruszanej przez przedstawicieli Gminy Miasto Rzeszów kwestii zapisów listu intencyjnego należy z całą stanowczością wyjaśnić, że przywołany list intencyjny stanowił jedynie pisemną wstępną deklarację dotyczącą zawarcia wieloletniej umowy na dostawy odpadów o kodzie 20 03 01 do planowanej wówczas ITPOE. Zważywszy, że Gmina Miasto Rzeszów nie zobowiązała się do zapewnienia minimalnej ilości odpadów dostarczanych do instalacji, pomimo prowadzonych w tym zakresie negocjacji oraz nie doszło do zawarcia wieloletniej umowy na dostawę odpadów do ITPOE, treść listu intencyjnego nie kreuje po naszej stronie żadnych zobowiązań” – informowała Agnieszka Dietrich z biura prasowego PGE Energia Ciepła S.A.REKLAMA

(Bez)radni

Na sesji pojawiły się również głosy, że dużą część winy ponosi za zaistniałą sytuację ratusz, który nie postąpił jak m.in. Kraków i Bydgoszcz i nie zbudował własnej spalarni: „Jesteśmy w trudniej sytuacji, pytanie czy trochę nie na własne życzenie. Mówiłem o tym już w ubiegłym roku, gdy była dyskusja o śmieciach, wtedy atmosfera była podobna. Zwracałem uwagę na to, że miasto kilka lat temu, gdy była podejmowana decyzja o budowaniu spalarni śmieci nie włączyła się jako samorząd w tą inwestycje. Dzisiaj ponosimy tego skutki” – stwierdził Marcin Fijołek, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Na zarzuty radnego odpowiadał Tadeusz Ferenc: „Miasto zamierzało budować, ale przyszedł mocny partner krajowy który powiedział, żeby nie budować i zabierze wszystkie śmieci”. Wiemy również, że w sprawie przyjęcia śmieci z Rzeszowa skierowano zapytanie do Krakowa, jednak ze względu na to, że spalarnia w Małopolsce została budowana z funduszy unijnych, to nie mogą oni przyjąć żadnych innych odpadów.

Brak było podczas dyskusji praktycznych rad, które mogłyby faktycznie pomóc władzom miasta w przyszłych rozmowach. Działania radnych puentowała uchwała radnych Rozwoju Rzeszowa, w której wyrażają oni oficjalny sprzeciw wobec aktualnej polityki prowadzone przez PGE Energia Ciepła. Projekt uchwały został przyjęty przez 16 radnych, zaś 7 przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu.

Wiemy również, że 20 listopada o godzinie 13.30 prezydent Rzeszowa ma mieć spotkanie z przedstawicielami miast, które dostarczały odpady do spalarni ws. aktualnej sytuacji związanej z zagospodarowaniem odpadami oraz formy przetargu ogłoszonego przez PGE Energię Ciepła.

„W tej chwili jeżeli mamy tylko informacje, że leży ponad 700 zł na stole i nie przedstawią nam kosztów, to jak możemy prowadzić rozmowy” – pyta retorycznie Andrzej Gutkowski.

Na sam koniec dodajmy, że prezydent Tadeusz Ferenc wielokrotnie w sprawie „monopolistycznych” praktyk PGE interweniował u premiera Mateusza Morawieckiego. Były również listy skierowane m.in. do Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE Energia Ciepła S.A. oraz do Krzysztofa Tchórzewskiego, Ministra Energii. Na dzień dzisiejszy, jak już to zostało wspomniane w artykule, potrzebny jest cud, wiadomo nawet jaki: „Skoro [PGE Energia Ciepła – przyp. red.] jest większościową spółką skarbu państwa wystarczy jedno słowo pana ministra, który powie żeby aktualne postępowanie unieważnić i zrobić takie postępowanie jak robiliście w 2019 roku na zasadzie bliskości” – puentuje zastępca prezydenta.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Prawie 11 mln zł dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chodzi o zwiększenie dostępności dla osób niepełnosprawnych - Aktualności Rzeszów

Prawie 11 mln zł dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chodzi o zwiększenie dostępności dla osób niepełnosprawnych

RZESZÓW. Projekt UR pt.: „Przyjazny nURt” – rozwój dostępności UR został wyróżniony przez Narodowe Ce...

Tragedia na ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Syn podejrzany o zabójstwo matki - Aktualności Rzeszów

Tragedia na ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Syn podejrzany o zabójstwo matki

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło wczoraj po południu. ...

Trzy linie komunikacji miejskiej ze zmienionym rozkładem. Powód: dostosowanie czasów przejazdu - Aktualności Rzeszów

Trzy linie komunikacji miejskiej ze zmienionym rozkładem. Powód: dostosowanie czasów przejazdu

RZESZÓW. 9 grudnia br. zmianie ulegają rozkłady jazdy autobusów linii 6, 30 i 46. ...

Kary za niesegregowanie śmieci i zniżka za kompostownik. Jest zgoda radnych - Aktualności Rzeszów

Kary za niesegregowanie śmieci i zniżka za kompostownik. Jest zgoda radnych

RZESZÓW. Oba projekty uchwały zostały zaakceptowane przez radnych na wczorajszej sesji Rady Miasta . ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem