Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

Zakończono montaż betonowej obudowy tunelu na S19 Rzeszów Południe-Babica

Dodano: 18.12.2025 r. / Redakcja

Tubingi z których powstały pierścienie do obudowy tunelu / fot. GDDKiA
Tubingi z których powstały pierścienie do obudowy tunelu / fot. GDDKiA

RZESZÓW. Kolejny ważny etap budowy ponad 2-kilometrowego tunelu na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica został zakończony. Wykonawca inwestycji zamontował ostatni betonowy segment wewnętrznej obudowy tunelu.

Do budowy betonowej obudowy pierwszej nawy wykorzystano nieco ponad 11 tysięcy segmentów betonowych, tzw. tubingów, z których powstały pierścienie (ringi) tunelu. Produkcja elementów odbywała się w specjalnie przygotowanej hali prefabrykacji w Lutoryżu. Stamtąd tubingi transportowano do maszyny TBM i montowano na bieżąco w trakcie drążenia.

Zakończenie obudowy lewej nawy nastąpiło po jej historycznym wydrążeniu tunelu. 10 grudnia br. maszyna TBM „Karpatka” przebiła się do portalu północnego, kończąc drążenie pierwszej nawy o długości ponad 2200 metrów. Był to jeden z najważniejszych momentów realizacji inwestycji oraz pierwszy tego typu projekt tunelowy w regionie realizowany przy użyciu maszyny TBM.

Reklama

Długość tunelu w Babicy wyniesie 2 255 metrów. Będzie składał się on z dwóch jednokierunkowych naw, połączonych 15 przejściami poprzecznymi oraz przejazdem awaryjnym. Każda nawa będzie posiadała dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny. Obiekt jest najważniejszym i najbardziej zaawansowanym technologicznie elementem realizowanego 10,3-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19, będącego częścią międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia.

Po zakończeniu drążenia kolejnym etapem będzie obrót maszyny TBM „Karpatka”, umożliwiający rozpoczęcie drążenia drugiej nawy. Termin startu tych prac zależeć będzie od wyników przeglądu technicznego maszyny, zakresu niezbędnych napraw oraz zaplanowanych modyfikacji usprawniających jej pracę. Obrót TBM „Karpatka” zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem systemu airmover na portalu północnym.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rusza rowerowa inwestycja na osiedlu Zalesie. Podpisano umowę

RZESZÓW. Firma Strabag rozbuduje ul. Robotniczą. We wtorek podpisano umowę z wykonawcą. W ramach zadania powstanie m.in. prawie kilometrowa ścieżka rowerowa.

Rzeszów

Rośnie gigant mieszkaniowo-usługowy przy rondzie Pobitno [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W stolicy Podkarpacia powstaje nowoczesny wieżowiec mieszkaniowo-biurowy „Lwowska 33”. Inwestycja realizowana jest tuż przy rondzie Pobitno i będzie stanowić jedną z architektonicznych dominant tej części miasta. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z placu...

Rzeszów

Pierwsze statystyki dotyczące ruchu po otwarciu Wisłokostrady. Co się zmieniło?

RZESZÓW. O 14 proc. mniejszy ruch na moście Lwowskim, o 5 proc. na al. Piłsudskiego i ul. Asnyka, 31 proc mniej samochodów na ul. Marszałkowskiej – tak zmieniło się natężenie ruchu w...

Rzeszów

Policyjne kontrole taksówek na aplikację w Rzeszowie. Sprawdzono ponad 50 pojazdów

RZESZÓW. Policjanci wspólnie z przedstawicielami innych służ ponownie przeprowadzili kontrole kierowców wykonujących przewozy osób "na aplikację" w stolicy Podkarpacia. Podczas działań sprawdzono 53 pojazdy, ujawniając 3 wykroczenia.

Rzeszów

Podkarpacki Bazarek. W Rzeszowie powstał punkt z lokalnymi produktami prosto od wytwórców

RZESZÓW. Sery, miody, pieczywo, naturalne kosmetyki – m.in. takie produkty prosto od producentów można kupić w Podkarpackim Bazarku przy spółdzielni Zodiak w Rzeszowie.

Rzeszów

Trzy wypadki i prawie 30 kolizji - bilans weekendu na rzeszowskich drogach

RZESZÓW. W miniony weekend na ulicach Rzeszowa doszło do 3 wypadków, w których obrażenia odniosły 3 osoby. We wszystkich przypadkach poszkodowani to niechronieni uczestnicy ruchu. Policjanci interweniowali również przy 28 kolizjach.

Rzeszów

Dodatkowy dzień na wywóz odpadów na rzeszowskie PSZOKi

RZESZÓW. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów w Rzeszowie wcześniej niż zwykle weszły w wiosenny tryb pracy. Już od 20 marca czynne są także w piątki.

Rzeszów

Sprzedawali podrobioną odzież na bazarze przy ul. Dworaka. Są już w rękach policji

RZESZÓW. Podrobione koszulki, spodnie, bielizna znanych marek, m.in. takie produkty ujawnili rzeszowscy policjanci na miejskim targowisku w Rzeszowie. W sprawie zatrzymano dwóch obywateli Bułgarii.

Reklama