Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

Zakończono montaż betonowej obudowy tunelu na S19 Rzeszów Południe-Babica

Dodano: 18.12.2025 r. / Redakcja

Tubingi z których powstały pierścienie do obudowy tunelu / fot. GDDKiA
Tubingi z których powstały pierścienie do obudowy tunelu / fot. GDDKiA

RZESZÓW. Kolejny ważny etap budowy ponad 2-kilometrowego tunelu na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica został zakończony. Wykonawca inwestycji zamontował ostatni betonowy segment wewnętrznej obudowy tunelu.

Do budowy betonowej obudowy pierwszej nawy wykorzystano nieco ponad 11 tysięcy segmentów betonowych, tzw. tubingów, z których powstały pierścienie (ringi) tunelu. Produkcja elementów odbywała się w specjalnie przygotowanej hali prefabrykacji w Lutoryżu. Stamtąd tubingi transportowano do maszyny TBM i montowano na bieżąco w trakcie drążenia.

Zakończenie obudowy lewej nawy nastąpiło po jej historycznym wydrążeniu tunelu. 10 grudnia br. maszyna TBM „Karpatka” przebiła się do portalu północnego, kończąc drążenie pierwszej nawy o długości ponad 2200 metrów. Był to jeden z najważniejszych momentów realizacji inwestycji oraz pierwszy tego typu projekt tunelowy w regionie realizowany przy użyciu maszyny TBM.

Reklama

Długość tunelu w Babicy wyniesie 2 255 metrów. Będzie składał się on z dwóch jednokierunkowych naw, połączonych 15 przejściami poprzecznymi oraz przejazdem awaryjnym. Każda nawa będzie posiadała dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny. Obiekt jest najważniejszym i najbardziej zaawansowanym technologicznie elementem realizowanego 10,3-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19, będącego częścią międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia.

Po zakończeniu drążenia kolejnym etapem będzie obrót maszyny TBM „Karpatka”, umożliwiający rozpoczęcie drążenia drugiej nawy. Termin startu tych prac zależeć będzie od wyników przeglądu technicznego maszyny, zakresu niezbędnych napraw oraz zaplanowanych modyfikacji usprawniających jej pracę. Obrót TBM „Karpatka” zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem systemu airmover na portalu północnym.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ulice Ropczycka i Tarnowska w Rzeszowie zostaną połączone

RZESZÓW. „Połączymy ulice Ropczycką i Tarnowską. Będzie to duże ułatwienie dla mieszkańców osiedli Baranówka i Miłocin” – poinformował w mediach społecznościowych prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Rzeszów

Sportowa inwestycja za ponad 2 mln zł przy VIII LO w Rzeszowie [wizualizacje]

RZESZÓW. Nowoczesne boiska, bieżnia lekkoatletyczna, skocznia do skoku w dal - m.in. w takie elementy wyposażony zostanie nowy obiekt sportowy, który powstanie przy VIII Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. Wartość inwestycji przekracza 2...

Rzeszów

S19 Rzeszów Południe – Babica z potężnym dofinansowaniem unijnym

RZESZÓW. Budowa drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica otrzymała unijne wsparcie finansowe z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).

Rzeszów

Czołowe zderzenie w Nowym Borku. 3 osoby w szpitalu, lądował śmigłowiec LPR

RZESZÓW. Funkcjonariusze rzeszowskiej drogówki wyjaśniają okoliczności porannego wypadku drogowego, do którego doszło w miejscowości Nowy Borek w gminie Błażowa. W zdarzeniu ucierpiały trzy osoby.

Rzeszów

ZTM planuje uruchomić nową linię autobusową przez Wisłokostradę

RZESZÓW. W związku z otwarciem Wisłokostrady, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie planuje uruchomienie nowej linii, która dzięki nowej drodze lepiej skomunikuje osiedla Budziwój i Biała z osiedlem Gen. Andersa.

Rzeszów

Ul. Robotnicza do rozbudowy. Powstanie blisko kilometrowa ścieżka rowerowa

RZESZÓW. Blisko kilometrowa ścieżka rowerowa, oświetlenie, przebudowa skrzyżowań i budowa kanalizacji deszczowej - m.in. takie zmiany zostaną wprowadzone w ramach przebudowy ul. Robotniczej na osiedlu Zalesie.

Rzeszów

Wisłokostrada udostępniona kierowcom. Zobacz filmik z przejazdu nową drogą

RZESZÓW. 17 lutego 2026 roku o godz. 11:00 odbyło się oficjalne otwarcie jednej z największych inwestycji drogowych zrealizowanych w ostatnich latach w Rzeszowie. Do użytku kierowców oddano Wisłokostradę, czyli drogą łączącą al....

Rzeszów

Prawie 70 tys. pasażerów w styczniu w Jasionce

RZESZÓW. 69 543 - tyle pasażerów obsłużył Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów w pierwszym miesiącu 2026 roku. To wzrost o nieco ponad 3 procent względem stycznia ubiegłego roku.

Reklama