Reklama

Aktualności Rzeszów

Zbigniew Ziobro w Rzeszowie. Spotkanie dotyczyło przekazania Zamku Lubomirskich

Dodano: 23.09.2019

Zbigniew Ziobro w Rzeszowie. Spotkanie dotyczyło przekazania Zamku Lubomirskich  - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Przed budynkiem Sądu Okręgowego w Rzeszowie odbyło się spotkanie prezydenta Rzeszowa oraz Zbigniewa Ziobra, ministra sprawiedliwości. Rozmawiano o przyjęciu zamku przez miasto. Podano orientacyjną datę, kiedy powinny być znane szczegóły finansowe zamiany. 

Początkiem września podpisano list intencyjny w sprawie przejęcia przez miasto Zamku Lubomirskich oraz oddaniu działki pod budowę nowej siedziby dla Sądu Okręgowego. Konkretów było niewiele, wiemy że w zamian za zamek miasto oddaje na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości tereny przy ul. Dołowej o powierzchni około 1,1 ha. Samo przekazanie miałoby się odbyć po wybudowaniu nowego budynku.

Nie mniej jednak należy podkreślić mglisty charakter poszczególnych ustaleń, jakie zawierał podpisany list intencyjny, m.in. „Niniejszy list intencyjny stanowi wyraz woli stron podjęcia ze sobą współpracy przy realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia” oraz „Niniejszy list intencyjny nie powoduje zobowiązań finansowych dla żadnej ze stron”. Tak przedstawiony dokument wydaje się nie być dostatecznym dowodem na jakiekolwiek działania, szczególnie w okresie przedwyborczym. 

„Staramy się o ten zamek już 12 lat. Konkretne decyzje zostały podjęte. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu ministrowi. Jestem przekonany, że teraz temat nabierze szybkiego tempa działania” – mówił na spotkaniu Tadeusz Ferenc. 

Autentyczność całemu zdarzeniu miało nadać przybycie do Rzeszowa ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, który przed budynkiem Sądu Okręgowego pojawił się w poniedziałkowy ranek. Minister utrzymywał wcześniej uskutecznianą retorykę. Minister mówił również o swoich osobistych skojarzeniach z budynkiem zamku. REKLAMA

„Mam pewien sentyment do tego miejsca. W mojej pamięci zawsze pozostaną opowieści mojego dziadka, oficera Wojska Polskiego, potem szefa Armii Krajowej, kontrwywiadu przemyskiego i szefa WiN-u w Przemyślu, który na tym zamku w lochach był torturowany. Mam taką nadzieję, że ten charakter tego obiektu w przyszłości będzie również uwzględniał owe bardzo trudne i ciężkie wspomnienia tysięcy ludzi, którzy w owych latach patrzyli na to miejsce jako na miejsce kaźni, miejsce ponure” – wyjaśniał Zbigniew Ziobro. 

W swoich wypowiedziach minister sprawiedliwości nawiązywał do rozmów, jakie były prowadzone w sprawie przejęcia obiektu, jednak żadnych informacji na temat finansowania zamiany oraz jakichkolwiek możliwych dat realizacji nie podano. Obecny na konferencji prasowej Marcin Warchoł, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, mówił o pracach jakie na dzień dzisiejszy trwają. 

„Po podpisaniu listu intencyjnego zostały zlecone operaty szacunkowe obu nieruchomości, zarówno sądu jak i nowo budowanego sądu przy ul. Dołowej. Do końca października te operaty szacunkowe będą gotowe” – tłumaczył Warchoł. 

Na szczegółowe pytanie odnośnie przyszłego podziału finansowego inwestycji oraz samej wartości przedsięwzięcia nie udzielano żadnych informacji. Pozostaje nam jedynie czekać do końca października. Informacja o operatach szacunkowych była jedyną wiadomością ściśle związaną z pracami zmierzającymi do doprowadzenia tematu do szczęśliwego zakończenia. 

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Projekt uchwały PiS ws. korków w mieście wykreślony. Tadeusz Ferenc: „W każdym dużym mieście są korki” - Aktualności Rzeszów

Projekt uchwały PiS ws. korków w mieście wykreślony. Tadeusz Ferenc: „W każdym dużym mieście są korki”

RZESZÓW. Choć radny Marcin Fijołek próbował ratować projekt uchwały, punkt został wykreślony z porządku obrad sesji Rady Miast...

Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 ruszy początkiem przyszłego roku - Aktualności Rzeszów

Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 ruszy początkiem przyszłego roku

RZESZÓW. Prace wycenione na 8 mln zł mają ruszyć na początku przyszłego roku. ...

Nowa twarz w Radzie Miasta Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Nowa twarz w Radzie Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa dostał mandat do Sejmu....

Połączenie ul. Wierzbowej z ul. Kopisto będzie realizowane w przyszłym roku - Aktualności Rzeszów

Połączenie ul. Wierzbowej z ul. Kopisto będzie realizowane w przyszłym roku

RZESZÓW. Aktualnie MZD zajmuje się projektem całej inwestycji. ...

Kojarzysz starszego pana grające na akordeonie na ulicach Rzeszowa? Jest petycja o upamiętnienie jego postaci - Aktualności Rzeszów

Kojarzysz starszego pana grające na akordeonie na ulicach Rzeszowa? Jest petycja o upamiętnienie jego postaci

RZESZÓW. Ponad 5 tyś osób poparło petycje w sprawie upamiętnienia postaci pana Józefa. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem