Reklama

Aktualności / Rzeszów

Zbigniew Ziobro w Rzeszowie. Spotkanie dotyczyło przekazania Zamku Lubomirskich

Dodano: 23.09.2019 r.

Zbigniew Ziobro w Rzeszowie. Spotkanie dotyczyło przekazania Zamku Lubomirskich  - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Przed budynkiem Sądu Okręgowego w Rzeszowie odbyło się spotkanie prezydenta Rzeszowa oraz Zbigniewa Ziobra, ministra sprawiedliwości. Rozmawiano o przyjęciu zamku przez miasto. Podano orientacyjną datę, kiedy powinny być znane szczegóły finansowe zamiany. 

Początkiem września podpisano list intencyjny w sprawie przejęcia przez miasto Zamku Lubomirskich oraz oddaniu działki pod budowę nowej siedziby dla Sądu Okręgowego. Konkretów było niewiele, wiemy że w zamian za zamek miasto oddaje na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości tereny przy ul. Dołowej o powierzchni około 1,1 ha. Samo przekazanie miałoby się odbyć po wybudowaniu nowego budynku.

Nie mniej jednak należy podkreślić mglisty charakter poszczególnych ustaleń, jakie zawierał podpisany list intencyjny, m.in. „Niniejszy list intencyjny stanowi wyraz woli stron podjęcia ze sobą współpracy przy realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia” oraz „Niniejszy list intencyjny nie powoduje zobowiązań finansowych dla żadnej ze stron”. Tak przedstawiony dokument wydaje się nie być dostatecznym dowodem na jakiekolwiek działania, szczególnie w okresie przedwyborczym. 

„Staramy się o ten zamek już 12 lat. Konkretne decyzje zostały podjęte. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu ministrowi. Jestem przekonany, że teraz temat nabierze szybkiego tempa działania” – mówił na spotkaniu Tadeusz Ferenc. 

Autentyczność całemu zdarzeniu miało nadać przybycie do Rzeszowa ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, który przed budynkiem Sądu Okręgowego pojawił się w poniedziałkowy ranek. Minister utrzymywał wcześniej uskutecznianą retorykę. Minister mówił również o swoich osobistych skojarzeniach z budynkiem zamku. 

„Mam pewien sentyment do tego miejsca. W mojej pamięci zawsze pozostaną opowieści mojego dziadka, oficera Wojska Polskiego, potem szefa Armii Krajowej, kontrwywiadu przemyskiego i szefa WiN-u w Przemyślu, który na tym zamku w lochach był torturowany. Mam taką nadzieję, że ten charakter tego obiektu w przyszłości będzie również uwzględniał owe bardzo trudne i ciężkie wspomnienia tysięcy ludzi, którzy w owych latach patrzyli na to miejsce jako na miejsce kaźni, miejsce ponure” – wyjaśniał Zbigniew Ziobro. 

W swoich wypowiedziach minister sprawiedliwości nawiązywał do rozmów, jakie były prowadzone w sprawie przejęcia obiektu, jednak żadnych informacji na temat finansowania zamiany oraz jakichkolwiek możliwych dat realizacji nie podano. Obecny na konferencji prasowej Marcin Warchoł, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, mówił o pracach jakie na dzień dzisiejszy trwają. 

„Po podpisaniu listu intencyjnego zostały zlecone operaty szacunkowe obu nieruchomości, zarówno sądu jak i nowo budowanego sądu przy ul. Dołowej. Do końca października te operaty szacunkowe będą gotowe” – tłumaczył Warchoł. 

Na szczegółowe pytanie odnośnie przyszłego podziału finansowego inwestycji oraz samej wartości przedsięwzięcia nie udzielano żadnych informacji. Pozostaje nam jedynie czekać do końca października. Informacja o operatach szacunkowych była jedyną wiadomością ściśle związaną z pracami zmierzającymi do doprowadzenia tematu do szczęśliwego zakończenia. 

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

W sobotę Wojownicy Maryi przejdą ulicami Rzeszowa. Możliwe utrudnienia w ruchu - Aktualności Rzeszów

W sobotę Wojownicy Maryi przejdą ulicami Rzeszowa. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W sobotę w Rzeszowie odbędzie się „Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi”. Ulicami miasta przej...

Udogodnienia dla mieszkańców w Punktach Obsługi Urzędu Miasta - Aktualności Rzeszów

Udogodnienia dla mieszkańców w Punktach Obsługi Urzędu Miasta

RZESZÓW. Miasto uruchomiło nowoczesny system, który ma usprawnić pracę w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rze...

Wybrano nowego rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego - Aktualności Rzeszów

Wybrano nowego rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Prof. dr hab. n. med. Adam Reich został nowym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Czteroletnia kadencję rozpocznie 1 wrześn...

Obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych w Rzeszowie [HARMONOGRAM] - Aktualności Rzeszów

Obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych w Rzeszowie [HARMONOGRAM]

RZESZÓW. W Rzeszowie trwa obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych. W czwartek ciężarówka MPGK zaparkuje m.in.&nb...

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policja prosi o pomoc w identyfikacji - Aktualności Rzeszów

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policja prosi o pomoc w identyfikacji

RZESZÓW. Policjanci Wydziału Kryminalnego KMP w Rzeszowie prowadzą czynności identyfikacyjne zwłok nieznanej kobiety. Jej ciało znala...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: