Rzeszów - Czwartek, 05.03.2026
Reklama

Zbigniew Ziobro w Rzeszowie. Spotkanie dotyczyło przekazania Zamku Lubomirskich

Dodano: 23.09.2019 r.

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Przed budynkiem Sądu Okręgowego w Rzeszowie odbyło się spotkanie prezydenta Rzeszowa oraz Zbigniewa Ziobra, ministra sprawiedliwości. Rozmawiano o przyjęciu zamku przez miasto. Podano orientacyjną datę, kiedy powinny być znane szczegóły finansowe zamiany. 

Początkiem września podpisano list intencyjny w sprawie przejęcia przez miasto Zamku Lubomirskich oraz oddaniu działki pod budowę nowej siedziby dla Sądu Okręgowego. Konkretów było niewiele, wiemy że w zamian za zamek miasto oddaje na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości tereny przy ul. Dołowej o powierzchni około 1,1 ha. Samo przekazanie miałoby się odbyć po wybudowaniu nowego budynku.

Nie mniej jednak należy podkreślić mglisty charakter poszczególnych ustaleń, jakie zawierał podpisany list intencyjny, m.in. „Niniejszy list intencyjny stanowi wyraz woli stron podjęcia ze sobą współpracy przy realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia” oraz „Niniejszy list intencyjny nie powoduje zobowiązań finansowych dla żadnej ze stron”. Tak przedstawiony dokument wydaje się nie być dostatecznym dowodem na jakiekolwiek działania, szczególnie w okresie przedwyborczym. 

„Staramy się o ten zamek już 12 lat. Konkretne decyzje zostały podjęte. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu ministrowi. Jestem przekonany, że teraz temat nabierze szybkiego tempa działania” – mówił na spotkaniu Tadeusz Ferenc. 

Autentyczność całemu zdarzeniu miało nadać przybycie do Rzeszowa ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, który przed budynkiem Sądu Okręgowego pojawił się w poniedziałkowy ranek. Minister utrzymywał wcześniej uskutecznianą retorykę. Minister mówił również o swoich osobistych skojarzeniach z budynkiem zamku. 
Reklama
„Mam pewien sentyment do tego miejsca. W mojej pamięci zawsze pozostaną opowieści mojego dziadka, oficera Wojska Polskiego, potem szefa Armii Krajowej, kontrwywiadu przemyskiego i szefa WiN-u w Przemyślu, który na tym zamku w lochach był torturowany. Mam taką nadzieję, że ten charakter tego obiektu w przyszłości będzie również uwzględniał owe bardzo trudne i ciężkie wspomnienia tysięcy ludzi, którzy w owych latach patrzyli na to miejsce jako na miejsce kaźni, miejsce ponure” – wyjaśniał Zbigniew Ziobro. 

W swoich wypowiedziach minister sprawiedliwości nawiązywał do rozmów, jakie były prowadzone w sprawie przejęcia obiektu, jednak żadnych informacji na temat finansowania zamiany oraz jakichkolwiek możliwych dat realizacji nie podano. Obecny na konferencji prasowej Marcin Warchoł, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, mówił o pracach jakie na dzień dzisiejszy trwają. 

„Po podpisaniu listu intencyjnego zostały zlecone operaty szacunkowe obu nieruchomości, zarówno sądu jak i nowo budowanego sądu przy ul. Dołowej. Do końca października te operaty szacunkowe będą gotowe” – tłumaczył Warchoł. 

Na szczegółowe pytanie odnośnie przyszłego podziału finansowego inwestycji oraz samej wartości przedsięwzięcia nie udzielano żadnych informacji. Pozostaje nam jedynie czekać do końca października. Informacja o operatach szacunkowych była jedyną wiadomością ściśle związaną z pracami zmierzającymi do doprowadzenia tematu do szczęśliwego zakończenia. 

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Testy nowego autobusu na ulicach Rzeszowa

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie przeprowadza testy nowoczesnego autobusu elektrycznego. Od kilku dni na ulicach miasta możecie spotkać pojazd BMC Procity+ 12M EV.

Rzeszów

16-letnia mieszkanka Rzeszowa potrącona na przejściu dla pieszych

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia 16-letniej mieszkanki Rzeszowa na oznakowanym przejściu dla pieszych na ul. Strażackiej. Poszkodowana z obrażeniami została przewieziona do szpitala.

Rzeszów

Biała Sobota w Podkarpackim Centrum Onkologii – bezpłatne badania dla kobiet i mężczyzn

RZESZÓW. Podkarpackie Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie zachęca kobiety i mężczyzn do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych w ramach tzw. Białej Soboty.

Rzeszów

Zmiany w rozkładzie jazdy MPK. Od 1 marca nowa linia autobusowa

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zmianach w rozkładzie jazdy rzeszowskiej komunikacji miejskiej, jakie zaczną obowiązywać od 1 marca 2026 r. Linia nr 26 zyska dodatkowe kursy, pilotażowo na ulice miasta wyjedzie...

Rzeszów

Otwarto nowy żłobek w Rzeszowie. Przybyło 190 miejsc dla maluchów [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. 25 lutego 2026 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego żłobka na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie. Dzięki nowej placówce przybyło kolejne 190 miejsc dla najmłodszych mieszkańców miasta.

Rzeszów

Ulice Ropczycka i Tarnowska w Rzeszowie zostaną połączone

RZESZÓW. „Połączymy ulice Ropczycką i Tarnowską. Będzie to duże ułatwienie dla mieszkańców osiedli Baranówka i Miłocin” – poinformował w mediach społecznościowych prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Rzeszów

Sportowa inwestycja za ponad 2 mln zł przy VIII LO w Rzeszowie [wizualizacje]

RZESZÓW. Nowoczesne boiska, bieżnia lekkoatletyczna, skocznia do skoku w dal - m.in. w takie elementy wyposażony zostanie nowy obiekt sportowy, który powstanie przy VIII Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. Wartość inwestycji przekracza 2...

Rzeszów

S19 Rzeszów Południe – Babica z potężnym dofinansowaniem unijnym

RZESZÓW. Budowa drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica otrzymała unijne wsparcie finansowe z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).

Reklama