Rzeszów - Czwartek, 06.08.2026
Reklama

Zbiórka dla Zosi z Rzeszowa i dzieci z chorobami genetycznymi

Dodano: 03.08.2026 r. / Redakcja

RZESZÓW. 6 września 2026 roku w ZEN Expo w Jasionce odbędzie się wydarzenie pn. „Zakończenie Lata z Dziećmi", podczas którego prowadzona będzie zbiórka środków na rehabilitację i terapię dzieci z ciężkimi chorobami genetycznymi. Jedną z osób objętych zbiórką jest Zosia z Rzeszowa.

U dziewczynki rozpoznano MAND (2q23.1) – rzadką chorobę genetyczną związaną z genem MBD5, który odpowiada za rozwój mózgu. Zosia jest jedną z kilku osób w Polsce z tym rozpoznaniem. Choroba wiąże się u niej z niepełnosprawnością intelektualną, trudnościami w komunikacji werbalnej, cechami ze spektrum autyzmu, obniżonym napięciem mięśniowym oraz padaczką, obecnie kontrolowaną leczeniem. Występują również problemy ze snem oraz trudności z koncentracją i przetwarzaniem informacji. Dziewczynka porozumiewa się za pomocą komunikacji wspomagającej (AAC) z wykorzystaniem programu MÓWik i wymaga stałej rehabilitacji oraz terapii.

Reklama

Poza zbiórką podczas wydarzenia wsparcie dla dziewczynki prowadzone jest w formie stałej zbiórki w serwisie Pomagam.pl.

Zbiórka, która odbędzie się 6 września podczas „Zakończenia lata z dziećmi” obejmie także dzieci z zespołem Retta oraz innymi chorobami genetycznymi wymagającymi długotrwałego leczenia i rehabilitacji.

Środki zebrane podczas wydarzenia mają zostać przeznaczone na rehabilitację, specjalistyczny sprzęt, konsultacje medyczne oraz terapię dzieci objętych zbiórką.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W środę czasowe zamknięcie ul. Krakowskiej. Objazdy i zmiana tras autobusów MPK

RZESZÓW. 25 października odbędą się uroczystości upamiętniające Józefa Szajnę i oficjalne odsłonięcie rzeźby "Drabina do nieba". W związku z tym, czasowo zamknięty zostanie fragment ul. Krakowskiej.  

Rzeszów

Nowa hala sportowa w centrum Rzeszowa z pozwoleniem na użytkowanie

RZESZÓW. - Będzie to jedna z najnowocześniejszych hal w naszym mieście – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa o hali sportowej, która powstała przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego w Rzeszowie....

Rzeszów

Utrudnienia na ulicach Asnyka, Bardowskiego i Batorego. Zmiany w kursach MPK

RZESZÓW. Od 24 do 26 października na ulicach Asnyka, Bardowskiego i Batorego wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu. W związku z tym, nastąpi zmiana w kursach autobusów komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Poranny wypadek na al. Sikorskiego. 3-letnia dziewczynka w szpitalu

RZESZÓW. Dzisiaj rano, na al. Sikorskiego doszło do zderzenia dwóch samochodów. W wypadku ucierpiała 3-letnia dziewczynka, została przewieziona do szpitala.

Rzeszów

W Rzeszowie powstają nowe przejazdy rowerowe, m.in. przy rondzie Dmowskiego

RZESZÓW. Przy pięciu dużych skrzyżowaniach w Rzeszowie budowane są przejazdy dla rowerzystów. Zadanie o wartości ponad 1,6 mln zł realizuje Zakład Usługowo – Produkcyjny ELSTOP z Nowego Sącza.

Rzeszów

Transport turbiny wiatrowej przez Rzeszów. Czasowe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Trwa transport elementów turbiny wiatrowej przez Rzeszów, a konkretnie przez fragment drogi ekspresowej S19 oraz ul. 9 Dywizji Piechoty. Kierowcy muszą liczyć się z krótkotrwałymi utrudnieniami, w godzinach nocnych.

Rzeszów

FOTOREALCJA. Podkarpacki Bazarek w Parku Papieskim

RZESZÓW. W sobotę, 21 października w Parku Papieskim po raz pierwszy odbył się ekologiczny bazarek, zorganizowany przez miasto we współpracy Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Rzeszów

Przy stadionie miejskim stanęła wiata rowerowa z monitoringiem. Będzie ich więcej [ZDJĘCIA]

 RZESZÓW. W Rzeszowie powstają monitorowane wiaty rowerowe. Pierwsza z nich stanęła przy ul. Hetmańskiej, w bliskim sąsiedztwie stadionu miejskiego.

Reklama