Rzeszów - Wtorek, 04.08.2026
Reklama

Zbiórka dla Zosi z Rzeszowa i dzieci z chorobami genetycznymi

Dodano: 03.08.2026 r. / Redakcja

RZESZÓW. 6 września 2026 roku w ZEN Expo w Jasionce odbędzie się wydarzenie pn. „Zakończenie Lata z Dziećmi", podczas którego prowadzona będzie zbiórka środków na rehabilitację i terapię dzieci z ciężkimi chorobami genetycznymi. Jedną z osób objętych zbiórką jest Zosia z Rzeszowa.

U dziewczynki rozpoznano MAND (2q23.1) – rzadką chorobę genetyczną związaną z genem MBD5, który odpowiada za rozwój mózgu. Zosia jest jedną z kilku osób w Polsce z tym rozpoznaniem. Choroba wiąże się u niej z niepełnosprawnością intelektualną, trudnościami w komunikacji werbalnej, cechami ze spektrum autyzmu, obniżonym napięciem mięśniowym oraz padaczką, obecnie kontrolowaną leczeniem. Występują również problemy ze snem oraz trudności z koncentracją i przetwarzaniem informacji. Dziewczynka porozumiewa się za pomocą komunikacji wspomagającej (AAC) z wykorzystaniem programu MÓWik i wymaga stałej rehabilitacji oraz terapii.

Reklama

Poza zbiórką podczas wydarzenia wsparcie dla dziewczynki prowadzone jest w formie stałej zbiórki w serwisie Pomagam.pl.

Zbiórka, która odbędzie się 6 września podczas „Zakończenia lata z dziećmi” obejmie także dzieci z zespołem Retta oraz innymi chorobami genetycznymi wymagającymi długotrwałego leczenia i rehabilitacji.

Środki zebrane podczas wydarzenia mają zostać przeznaczone na rehabilitację, specjalistyczny sprzęt, konsultacje medyczne oraz terapię dzieci objętych zbiórką.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Auchan Krasne wprowadza "ciche godziny" dla klientów ze spektrum autyzmu

RZESZÓW. Przyciemnione światła, brak muzyki i komunikatów, uprzywilejowana kasa...

Rzeszów

W sobotę w Rzeszowie utrudnienia w ruchu i objazdy autobusów MPK

RZESZÓW. 1 czerwca w Rzeszowie po raz czwarty odbędzie Sparing na 10 km.

Rzeszów

Na Bulwarach powstanie pętla dla biegaczy

RZESZÓW. Ruszył przetarg na wykonanie koncepcji rozbudowy ścieżek biegowych na Bulwarach.

Rzeszów

Wieczór dziękczynienia z okazji 28. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Rzeszowie

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 31 maja w Katedrze.

Rzeszów

Ruszył nabór projektów w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego

RZESZÓW. Zgłoszenia przyjmowane będą do 28 czerwca 2019 r.

Rzeszów

Rzeszów Business Run 2019 pomoże 17-letniej Iwonie. Trwają zapisy do charytatywnego biegu

RZESZÓW. Wystartowały zapisy do 2. edycji sztafety Rzeszów Business Run 2019

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska rozpoczęła współpracę z Safran Aircraft Engines Poland

RZESZÓW. Dzięki porozumieniu studenci uczelni będą mogli m.in. odbyć w firmie praktyki i staże.

Rzeszów

Przystanek Trasy Czerwonej Nitki w Rzeszowie. Zagrają Lao Che i Baranovski

RZESZÓW. Już 15 czerwca 2019 r. o godzenie 14:00 na Rynku w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja corocznego święta krwiodawstwa.

Reklama