Rzeszów - Środa, 29.04.2026
Reklama

Zieleń zamiast betonu. W centrum Rzeszowa powstaje nowy ogród kieszonkowy [ZDJĘCIA]

Dodano: 05.05.2025 r. / Redakcja

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Na terenie przed budynkiem Estrady Rzeszowskiej (dawnej Willi Januszów) powstaje nowe, zielone miejsce spotkań, odpoczynku i wydarzeń kulturalnych.

Inwestycja przy ul. Jagiellońskiej realizowana jest w ramach projektu pn. „Rozwój zielonej infrastruktury i odbetonowanie powierzchni uszczelnionych w Rzeszowie” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu na lata 2021 – 2027.

Jej głównym celem jest uczynienie przestrzeni przy zabytkowej Willi Januszów piękniejszej i bardziej przyjaznej dla mieszkańców. Miejsce to będzie również służyć uczestnikom wydarzeń plenerowych organizowanych w sezonie letnim przy Estradzie Rzeszowskiej.

Inwestycję o wartości nieco ponad 526 tys. zł realizuje wyłoniona w przetargu firma OBO Polska.

Zadanie obejmuje m.in. wykonanie ciągów komunikacyjnych z płyt z betonu architektonicznego oraz z nawierzchni przepuszczalnej mineralno – żywicznej, montaż elementy małej architektury, w tym ławek, koszy na śmieci, pergoli oraz domki dla owadów.

Reklama

Największą i najważniejsza część ogrodu będzie stanowiła zieleń. Zostanie tu posadzonych około 1,6 tysiąca roślin – m.in.: wiśnie karłowate, graby oraz różnorodne krzewy i byliny.

Nowy ogród w centrum Rzeszowa ma być gotowy do końca sierpnia tego roku.

***

Historia budynku przy ul. Jagiellońskiej 24 jest ściśle związana z rodziną Januszów, właścicieli znanego zakładu fotograficznego „E. Janusz”, który działał w Rzeszowie w latach 1886 – 1951. Willa została wybudowana z inicjatywy Leopoldyny Janusz, żony Edwarda Janusza.

W sąsiedztwie budynku przed wielu laty znajdowały się ogrody, stąd pomysł, aby przywrócić w tym miejscu zieleń i stworzyć przestrzeń dla mieszkańców z przeznaczeniem m.in. na koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Karnawałowy Bal Charytatywny na rzecz podopiecznych TITUM

RZESZÓW. 23 lutego 2019 roku w hotelu Blue Diamond w Nowej Wsi obędzie się Karnawałowy Bal Charytatywny organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży TITUM.

Rzeszów

Alarm bombowy w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Ewakuowano ok. 500 osób

RZESZÓW. Policja rozpoczyna sprawdzanie ok. 300 pomieszczeń.

Rzeszów

Odrzucono pomysł radnych PiS odnośnie rozbudowy sześciu skrzyżowań w Rzeszowie

RZESZÓW. Punkt po głosowaniu został usunięty z planu obrad radnych.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska pomoże, w jednej ze szkół średnich, w tworzeniu klas z branży lotniczej

RZESZÓW. Umowę podpisali prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej i Adam Krzysztoń, starosta powiatu łańcuckiego.

Rzeszów

UR o petycji w sprawie eksperymentów na zwierzętach: „ma niewiele wspólnego z rzeczywistością”

RZESZÓW. Zwierzęta, na których przeprowadzane będą eksperymenty nie mogą odczuwać stresu.

Rzeszów

Waldemar Szumny trzecim wiceprzewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Podczas IV sesji Rady Miasta zdecydowała się na wybór trzeciego wiceprzewodniczącego rady. Został nim radny Prawa i Sprawiedliwości, Waldemar Szumny.

Reklama