Rzeszów - Środa, 24.06.2026
Reklama

Zielone światło dla budowy nowoczesnego punktu zbiórki odpadów

Dodano: 31.08.2022 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Na osiedlu Zwięczyca ma powstać trzeci w mieście Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Miasto chce wyposażyć go w ścieżkę edukacyjną oraz punkt renowacji mebli.

Podczas wtorkowej sesji miejscy radni dali zielone światło dla pozyskania działki na budowę punktu. To tereny o powierzchni prawie 2,5 ha w rejonie ul. Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty, czyli drogi łączącej ulicę Podkarpacką z drogą ekspresową S19. Działki są własnością Skarbu Państwa – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Urząd Miasta Rzeszowa chce je pozyskać nieodpłatnie, a dzięki decyzji radnych będzie mógł rozpocząć procedurę.

- Pozyskanie tej nieruchomości pozwoli zrealizować PSZOK w zachodniej części miasta. Dzięki temu mieszkańcy takich osiedli, jak chociażby Baranówka, Krakowska Południe, Kotuli czy Kmity nie będą już musieli jeździć do punktów działających na prawym brzegu Wisłoka – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Na nowy punkt miasto chce pozyskać zewnętrzną dotację. – Ma to być nowoczesny punkt, wyposażony m.in. w interaktywne centrum edukacji ekologicznej, czy punkt renowacji starych mebli. Te, które zostaną przywiezione przez jednego mieszkańca, inny po naprawach będzie mógł zabrać do siebie – mówi Jolanta Kaźmierczak.  
Reklama
Obecnie w Rzeszowie działają dwa takie punkty – przy ul. Ciepłowniczej i al. Sikorskiego. Rocznie przyjmuje się w nich około 10 tysięcy ton odpadów. Mieszkańcy przywożą tu śmieci, których nie można wyrzucać bezpośrednio do kubłów na osiedlach.

- To m.in. meble, zużyty sprzęt elektroniczny, pozostałości po budowach, czy przeterminowane lekarstwa albo farby. Olbrzymią część stanowią odpady zielone, głównie po koszeniu trawników. Wykorzystujemy je do produkcji kompostu. Z pozostałych odpadów odzyskujemy natomiast surowce wtórne. To, co nie nadaje się do powtórnego wykorzystania i przetworzenia trafia do spalarni – tłumaczy Sławomir Progorowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowe wiaty, pylony i stojaki rowerowe na rzeszowskich przystankach

RZESZÓW. Część rzeszowskich przystanków autobusowych czekają zmiany. Na 140 pojawią się nowe wiaty, a przy 150 staną stojaki rowerowe. W planach jest również montaż 50 pylonów przystankowych z podświetlanymi gablotami na rozkłady...

Rzeszów

W Rzeszowie znaleziono bombę lotniczą z czasów II wojny światowej

RZESZÓW. W trakcie prac ziemnych prowadzonych w rejonie ul. Spichlerzowej, operator koparki natrafił na niewybuch z czasów II wojny światowej. Rzeszowscy saperzy zneutralizowali niebezpieczne znalezisko.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek na torach w Trzcianie. Wstrzymany ruch pociągów

W Trzcianie pod Rzeszowem doszło dziś rano do śmiertelnego potrącenia kobiety przez pociąg. Od godziny 7.45 ruch na linii Rzeszów Główny – Trzciana jest wstrzymany. Przewoźnicy uruchamiają komunikację zastępczą.

Rzeszów

Budowa największej inwestycji MPWiK w Rzeszowie przekroczyła półmetek

RZESZÓW. Przeprowadzono pierwsze próby szczelności nowego zbiornika retencyjnego powstającego w ramach rozbudowy oczyszczalni ścieków MPWiK. To największa inwestycja w historii spółki. Jej wartość to 226 mln zł. Prace mają zakończyć się wiosną...

Rzeszów

Dodatkowe kursy kilku linii MPK na Rzeszowskie Kulturalia

RZESZÓW. W związku z organizowanymi w dniach 22–23 maja XIV Rzeszowskimi KultURaliami, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie uruchomi dodatkowe kursy autobusów komunikacji miejskiej. Zwiększona liczba przejazdów ma ułatwić uczestnikom dojazd na koncerty...

Rzeszów

Rzeszów zyska nowoczesną kompostownię. Rusza wielomilionowa inwestycja MPGK

RZESZÓW. Około 17 mln zł będzie kosztowała budowa Instalacji Biologicznego Przetwarzania Odpadów. Inwestycja powstanie na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie. Wybrano już wykonawcę tego zadania.

Rzeszów

Zderzenie dwóch aut na al. Rejtana w Rzeszowie. Dwie osoby ranne

RZESZÓW. Dziś rano na al. Rejtana, w rejonie hipermarketu E. Leclerc, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych: Volkswagena i Mercedesa. W zdarzeniu ranne zostały dwie osoby.

Rzeszów

Kibice przejdą ulicami Rzeszowa. Utrudnienia przed meczem Resovii ze Stalą Stalowa Wola

RZESZÓW. W piątek na stadionie przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie rozegrany zostanie mecz o Mistrzostwo Betclic 2. ligi mężczyzn w piłce nożnej. Resovia przed własną publicznością zmierzy się ze Stalą Stalowa Wola....

Reklama