Rzeszów - Sobota, 24.01.2026
Reklama

Zmarł prof. Włodzimierz Bonusiak, były rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego

Dodano: 13.10.2025 r. / Redakcja

fot. Archiwum RESinet.pl / Uniwersytet Rzeszowski
fot. Archiwum RESinet.pl / Uniwersytet Rzeszowski

RZESZÓW. W wieku 83-lat zmarł prof. Włodzimierz Bonusiak, profesor nauk humanistycznych, były rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

„Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w nocy z 12 na 13 października 2025 roku zmarł prof. Włodzimierz Kazimierz Bonusiak – profesor nauk humanistycznych, wybitny historyk, wieloletni nauczyciel akademicki oraz wieloletni Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie uczelni.

Prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak (1942–2025) – wybitny historyk, specjalista w zakresie historii politycznej i gospodarczej, współtwórca i wieloletni rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Urodził się w Kaliszu, studiował historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 1975 roku obronił doktorat, a w 1981 uzyskał habilitację. Z Rzeszowem był związany od 1974 roku – pracował na Politechnice Rzeszowskiej, a następnie w Wyższej Szkole Pedagogicznej, w której pełnił m.in. funkcje rektora, dziekana i dyrektora Instytutu Historii. W 1993 roku otrzymał tytuł profesora.

W latach 2002–2008 był rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego, którego był jednym z głównych współtwórców, a w latach 2008–2012 kierował Instytutem Historii. Po przejściu na emeryturę pozostał aktywny naukowo i związany z uczelnią.

Zmarł w Rzeszowie 13 października 2025 roku.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Siedem firm zainteresowanych modernizacją ul. Lisa Kuli

RZESZÓW. Wszystkie oferty mieszczą się w wymaganiach finansowych, jakie wyznaczyło miasto.

Rzeszów

LOT uruchamia 4 wakacyjne połączenia z Jasionki

RZESZÓW. W wakacje z lotniska w Jasionce polecimy do Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Bułgarii. Do wznowienia lotów szykuje się również Ryanair.

Rzeszów

W centrum Rzeszowa zamieszkają pszczoły

RZESZÓW. Już wkrótce na dachu Galerii Rzeszów zamieszka niemal pół miliona pszczół. 

Rzeszów

Od stycznia 2021 r. zmiany w gospodarce odpadami

RZESZÓW. Rady Miasta podjęła decyzja w sprawie ograniczenia odbioru odpadów od mieszkańców. Na jakie zmiany muszą przygotować się Rzeszowianie?

Rzeszów

Trwają prace na stacji Rzeszów Główny. Do dwóch nowych peronów dołączy trzeci

RZESZÓW. Wykonawca realizuje prace przy peronie 3 oraz kontynuuje roboty w przejściu podziemnym.  Przy wiadukcie na ul. Batorego układane są tory.

Rzeszów

Rondo na Śródmieściu im. prof. Bartoszewskiego

RZESZÓW. Radni zdecydowali. Rondo na Staromieściu będzie nosić imię prof. Władysława Bartoszewskiego.

Rzeszów

Na os. Kmity powstanie "strefa aktywnego wypoczynku"

RZESZÓW. Inwestycja ma być gotowa do 30 września br.

Rzeszów

Na os. Słocina powstanie rondo. Ma pomóc w rozładowaniu korków

RZESZÓW. O rozpoczęcie inwestycji zabiegali rzeszowscy radni. 

Reklama