Rzeszów - Niedziela, 17.08.2025
Reklama

ZOBACZ. Pomysły studentów UR na tereny zielone w Rzeszowie

Dodano: /

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowali swoje propozycje zagospodarowania terenów na osiedlu Baranówka oraz na Olszynkach, pod kątem zieleni i rekreacji.

W poniedziałek w rzeszowskim ratuszu odbyły się prezentacje prac magisterskich pięciu absolwentów kierunku Architektura Krajobrazu UR.

- Dzisiejsze spotkanie jest ważne z wielu powodów. Wymienię dwa najistotniejsze. Pierwszy to korzystanie z wiedzy, doświadczenia, umiejętności mieszkańców i zachęcania ich do współtworzenia, współzarządzania naszym miastem. Dziś poznajemy prace magisterskie naszych studentów, napisane pod kierunkiem i opieką naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, które dotyczą konkretnych terenów Rzeszowa i pokazują, jak można je ukształtować. I tę wiedzę, zawartą w tych pracach, będziemy chcieli wykorzystać, by uczynić nasze miasto jeszcze piękniejszym, jeszcze przyjaźniejszym – mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa. – Drugi z powodów związany jest z jednym z ważnych kierunków strategii realizowanej przez Rzeszów – planem adaptacji do zmian klimatycznych, w którym zieleń odgrywa fundamentalną rolę – dodał prezydent.

Cztery z przedstawionych w ratuszu projektów dotyczyły utworzenia zielonej strefy wypoczynku i rekreacji na os. Baranówka. Autorami prac są: Adam Zajonc-Olszewski, Alicja Mokrzycka, Aleksandra Staszkiewicz, Paulina Piekarska. – Ten temat nie pojawił się przypadkowo. Jest to efekt spotkania z profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego Łukaszem Jurczykiem i rozmów dotyczących terenów na os. Baranówka. W ten temat zaangażowały się władze Wydziału Technologiczno-Przyrodniczego UR, nasz Zarząd Zieleni Miejskiej. I mamy efekt w postaci ciekawych prac magisterskich – powiedział Mateusz Maciejczyk, radny miejski i Przewodniczący Rady Osiedla Baranówka. – Zależało nam na tym, aby te prace miały walor praktyczny i można było je wykorzystać do realizacji konkretnych przedsięwzięć. Przygotowaliśmy wytyczne, które zostały w tych pracach wykorzystane. Dzięki temu będziemy mogli starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na wykonanie założeń zaproponowanych przez absolwentów UR – podkreśliła Aleksandra Wąsowicz-Duch, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Projekty dotyczące zagospodarowania terenu na osiedlu Baranówka obejmują ponad 2-hektarowy obszaru, znajdujący się w rejonie ulic: Raginisa, Prymasa Tysiąclecia, Tarnowskiej, Zajęczej i Wyzwolenia. Niewielka część tego terenu w tym roku zostanie zagospodarowana pod kątem zieleni i rekreacji. W ramach RBO powstanie tam m.in. aleja wiśniowa oraz miejsce na ognisko. Inwestycja będzie kontynuowana w przyszłym roku, także w ramach RBO. Powstać wtedy ma m.in. sad owocowy. – Te dwa projekty zajmą tylko pewną część tego dużego terenu. Kontynuację rozbudowy będzie można oprzeć właśnie na rozwiązaniach z prac studentów UR – tłumaczy Mateusz Maciejczyk.

Reklama

Z przeprowadzonych przez studentów badań i inwentaryzacji dendrologicznej wynika na ww. terenie wynika, że rośnie tam około 250 gatunków drzew i roślin. - Ta roślinność ma zostać zachowana a tereny uzupełnione o nowe ścieżki spacerowe i strefy tematyczne. Wśród nich zaproponowane zostały m.in. strefy z drzewami owocowymi, zabaw dla dzieci, ogrody deszczowe, strefy wypoczynkowe, sensoryczne, piknikowe oraz przeznaczone do gier terenowych – przekazał Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Piąta z zaprezentowanych w poniedziałek w ratuszu prac dotyczyła zagospodarowania otoczenia kompleksu budynków Olszynki Park w Rzeszowie. Autorką pracy jest Izabela Sidor.

Wszyscy autorzy zostali uhonorowani nagrodą pieniężną, którą ufundował radny Mateusz Maciejczyk. Prace zostały napisane pod kierunkiem: dr inż. arch. kraj. Agaty Gajdek i dr inż. arch. Anny Sołtysik.

Poniżej znajdziecie kilka projektów i pomysłów studentów UR przedstawionych podczas poniedziałkowej prezentacji w ratuszu. 


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

UNICEF wesprze Rzeszów w pomocy uchodźcom z Ukrainy

RZESZÓW. Prezydent Konrad Fijołek oraz Rashed Mustafa Sarwar, przedstawiciel UNICEF podpisali umowę o współpracy dotyczącej wsparcia miasta w pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Rzeszów

Od jesieni znów polecimy z Jasionki do Hurghady

JASIONKA. 27 października br. w siatce połączeń portu lotniczego Rzeszów-Jasionka ponownie pojawi się czarterowa trasa do Hurghady, jednego z najpopularniejszych egipskich kurortów.

Rzeszów

Szkoła i przedszkole na os. Staromieście będą rozbudowane

RZESZÓW. W tym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg na wybór firmy, która wybuduje halę sportową przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Skrajnej w Rzeszowie.

Rzeszów

Zmiana lokalizacji punktu nadawania numerów PESEL dla uchodźców

RZESZÓW. Od 1 lipca, czyli od najbliższego piątku, punkt nadawania numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy będzie działał w budynku Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Okrzei 1.

Rzeszów

Latem rozpocznie się drugi etap budowy parku przy ul. Bł. Karoliny

RZESZÓW. W tym roku w parku zostaną stworzenie nowe strefy rekreacji i zieleni.

Rzeszów

W niedzielę Piknik Charytatywny z okazji Dnia Dziecka

RZESZÓW. Wydarzenie organizuje Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. W programie atrakcje dla całych rodzin.

Rzeszów

W piątek nieczynne przystanki dla linii nr 44 i 58 w Tyczynie

W związku z remontem nawierzchni ulic w Tyczynie, nieczynne będą przystanki dla linii nr 44 i 58.

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto nowe centrum wsparcia dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. To miejsce, w którym ludzie uciekający przed wojną mogą znaleźć schronienie, uzyskać opiekę i wsparcie.

Reklama