Rzeszów - Sobota, 12.07.2025
Reklama

ZOBACZ. Pomysły studentów UR na tereny zielone w Rzeszowie

Dodano: /

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowali swoje propozycje zagospodarowania terenów na osiedlu Baranówka oraz na Olszynkach, pod kątem zieleni i rekreacji.

W poniedziałek w rzeszowskim ratuszu odbyły się prezentacje prac magisterskich pięciu absolwentów kierunku Architektura Krajobrazu UR.

- Dzisiejsze spotkanie jest ważne z wielu powodów. Wymienię dwa najistotniejsze. Pierwszy to korzystanie z wiedzy, doświadczenia, umiejętności mieszkańców i zachęcania ich do współtworzenia, współzarządzania naszym miastem. Dziś poznajemy prace magisterskie naszych studentów, napisane pod kierunkiem i opieką naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, które dotyczą konkretnych terenów Rzeszowa i pokazują, jak można je ukształtować. I tę wiedzę, zawartą w tych pracach, będziemy chcieli wykorzystać, by uczynić nasze miasto jeszcze piękniejszym, jeszcze przyjaźniejszym – mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa. – Drugi z powodów związany jest z jednym z ważnych kierunków strategii realizowanej przez Rzeszów – planem adaptacji do zmian klimatycznych, w którym zieleń odgrywa fundamentalną rolę – dodał prezydent.

Cztery z przedstawionych w ratuszu projektów dotyczyły utworzenia zielonej strefy wypoczynku i rekreacji na os. Baranówka. Autorami prac są: Adam Zajonc-Olszewski, Alicja Mokrzycka, Aleksandra Staszkiewicz, Paulina Piekarska. – Ten temat nie pojawił się przypadkowo. Jest to efekt spotkania z profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego Łukaszem Jurczykiem i rozmów dotyczących terenów na os. Baranówka. W ten temat zaangażowały się władze Wydziału Technologiczno-Przyrodniczego UR, nasz Zarząd Zieleni Miejskiej. I mamy efekt w postaci ciekawych prac magisterskich – powiedział Mateusz Maciejczyk, radny miejski i Przewodniczący Rady Osiedla Baranówka. – Zależało nam na tym, aby te prace miały walor praktyczny i można było je wykorzystać do realizacji konkretnych przedsięwzięć. Przygotowaliśmy wytyczne, które zostały w tych pracach wykorzystane. Dzięki temu będziemy mogli starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na wykonanie założeń zaproponowanych przez absolwentów UR – podkreśliła Aleksandra Wąsowicz-Duch, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Projekty dotyczące zagospodarowania terenu na osiedlu Baranówka obejmują ponad 2-hektarowy obszaru, znajdujący się w rejonie ulic: Raginisa, Prymasa Tysiąclecia, Tarnowskiej, Zajęczej i Wyzwolenia. Niewielka część tego terenu w tym roku zostanie zagospodarowana pod kątem zieleni i rekreacji. W ramach RBO powstanie tam m.in. aleja wiśniowa oraz miejsce na ognisko. Inwestycja będzie kontynuowana w przyszłym roku, także w ramach RBO. Powstać wtedy ma m.in. sad owocowy. – Te dwa projekty zajmą tylko pewną część tego dużego terenu. Kontynuację rozbudowy będzie można oprzeć właśnie na rozwiązaniach z prac studentów UR – tłumaczy Mateusz Maciejczyk.

Reklama

Z przeprowadzonych przez studentów badań i inwentaryzacji dendrologicznej wynika na ww. terenie wynika, że rośnie tam około 250 gatunków drzew i roślin. - Ta roślinność ma zostać zachowana a tereny uzupełnione o nowe ścieżki spacerowe i strefy tematyczne. Wśród nich zaproponowane zostały m.in. strefy z drzewami owocowymi, zabaw dla dzieci, ogrody deszczowe, strefy wypoczynkowe, sensoryczne, piknikowe oraz przeznaczone do gier terenowych – przekazał Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Piąta z zaprezentowanych w poniedziałek w ratuszu prac dotyczyła zagospodarowania otoczenia kompleksu budynków Olszynki Park w Rzeszowie. Autorką pracy jest Izabela Sidor.

Wszyscy autorzy zostali uhonorowani nagrodą pieniężną, którą ufundował radny Mateusz Maciejczyk. Prace zostały napisane pod kierunkiem: dr inż. arch. kraj. Agaty Gajdek i dr inż. arch. Anny Sołtysik.

Poniżej znajdziecie kilka projektów i pomysłów studentów UR przedstawionych podczas poniedziałkowej prezentacji w ratuszu. 


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zaginęła 19-latka z Rzeszowa. Ostatni raz kontaktowała się z matką będąc w Zakopanem

RZESZÓW. Rysopis: wiek z wyglądu 25 lat, wzrost 180 cm, szczupła budowa ciała, włosy czarne, proste, długie. Oczy brązowe.

Rzeszów

W parku na ul. Rycerskiej wstrzymano pracę. Rodzina Jędrzejowiczów chce odzyskać majątek

RZESZÓW. „Nie będziemy wydawać pieniędzy, kiedy sprawa się toczy” – wyjaśnia Tadeusz Ferenc.

Rzeszów

Naukowcy z UR chcą stworzyć aorozol na depresję

RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski planuje przeprowadzić badania, które pomogą leczyć depresje jesienno-zimową.

Rzeszów

Targi Carpathia Fishing - jedyne takie wydarzenie dedykowane wędkarstwu na Podkarpaciu

W dniach 16-17 lutego 2019 roku w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa po raz pierwszy na Podkarpaciu odbędą się Targi Wędkarskie Carpathia Fishing.

Rzeszów

Tragiczny wypadek na S19. Zginęli kierowcy, 10-letnie dziecko trafiło do szpitala

RZESZÓW. Do wypadku doszło dzisiaj około godz. 10.40 w Stobiernej na trasie S19.

Rzeszów

Od dzisiaj po 22.00 nie kupisz alkoholu na Śródmieściu

RZESZÓW. Z dniem 1 lutego w życie wchodzi uchwała o ograniczeniu sprzedaży alkoholu na os. Śródmieście w Rzeszowie.

Rzeszów

Tereny zielone za Capital Park nie będą zabudowane. Mieszkańcy chcą zieleni, placu zabaw lub przedszkola i żłobka

RZESZÓW. Przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, Andrzej Dec: „Myślę, że ta decyzja jest dobra”.

Rzeszów

1 lutego, od godz. 23.00 utrudnienia na al. Wyzwolenia

RZESZÓW. Trwają pracę związane z remontem wiaduktów kolejowych biegnących nad al. Wyzwolenia. 

Reklama