Rzeszów - Piątek, 18.07.2025
Reklama

ZOBACZ. Pomysły studentów UR na tereny zielone w Rzeszowie

Dodano: /

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowali swoje propozycje zagospodarowania terenów na osiedlu Baranówka oraz na Olszynkach, pod kątem zieleni i rekreacji.

W poniedziałek w rzeszowskim ratuszu odbyły się prezentacje prac magisterskich pięciu absolwentów kierunku Architektura Krajobrazu UR.

- Dzisiejsze spotkanie jest ważne z wielu powodów. Wymienię dwa najistotniejsze. Pierwszy to korzystanie z wiedzy, doświadczenia, umiejętności mieszkańców i zachęcania ich do współtworzenia, współzarządzania naszym miastem. Dziś poznajemy prace magisterskie naszych studentów, napisane pod kierunkiem i opieką naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, które dotyczą konkretnych terenów Rzeszowa i pokazują, jak można je ukształtować. I tę wiedzę, zawartą w tych pracach, będziemy chcieli wykorzystać, by uczynić nasze miasto jeszcze piękniejszym, jeszcze przyjaźniejszym – mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa. – Drugi z powodów związany jest z jednym z ważnych kierunków strategii realizowanej przez Rzeszów – planem adaptacji do zmian klimatycznych, w którym zieleń odgrywa fundamentalną rolę – dodał prezydent.

Cztery z przedstawionych w ratuszu projektów dotyczyły utworzenia zielonej strefy wypoczynku i rekreacji na os. Baranówka. Autorami prac są: Adam Zajonc-Olszewski, Alicja Mokrzycka, Aleksandra Staszkiewicz, Paulina Piekarska. – Ten temat nie pojawił się przypadkowo. Jest to efekt spotkania z profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego Łukaszem Jurczykiem i rozmów dotyczących terenów na os. Baranówka. W ten temat zaangażowały się władze Wydziału Technologiczno-Przyrodniczego UR, nasz Zarząd Zieleni Miejskiej. I mamy efekt w postaci ciekawych prac magisterskich – powiedział Mateusz Maciejczyk, radny miejski i Przewodniczący Rady Osiedla Baranówka. – Zależało nam na tym, aby te prace miały walor praktyczny i można było je wykorzystać do realizacji konkretnych przedsięwzięć. Przygotowaliśmy wytyczne, które zostały w tych pracach wykorzystane. Dzięki temu będziemy mogli starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na wykonanie założeń zaproponowanych przez absolwentów UR – podkreśliła Aleksandra Wąsowicz-Duch, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Projekty dotyczące zagospodarowania terenu na osiedlu Baranówka obejmują ponad 2-hektarowy obszaru, znajdujący się w rejonie ulic: Raginisa, Prymasa Tysiąclecia, Tarnowskiej, Zajęczej i Wyzwolenia. Niewielka część tego terenu w tym roku zostanie zagospodarowana pod kątem zieleni i rekreacji. W ramach RBO powstanie tam m.in. aleja wiśniowa oraz miejsce na ognisko. Inwestycja będzie kontynuowana w przyszłym roku, także w ramach RBO. Powstać wtedy ma m.in. sad owocowy. – Te dwa projekty zajmą tylko pewną część tego dużego terenu. Kontynuację rozbudowy będzie można oprzeć właśnie na rozwiązaniach z prac studentów UR – tłumaczy Mateusz Maciejczyk.

Reklama

Z przeprowadzonych przez studentów badań i inwentaryzacji dendrologicznej wynika na ww. terenie wynika, że rośnie tam około 250 gatunków drzew i roślin. - Ta roślinność ma zostać zachowana a tereny uzupełnione o nowe ścieżki spacerowe i strefy tematyczne. Wśród nich zaproponowane zostały m.in. strefy z drzewami owocowymi, zabaw dla dzieci, ogrody deszczowe, strefy wypoczynkowe, sensoryczne, piknikowe oraz przeznaczone do gier terenowych – przekazał Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Piąta z zaprezentowanych w poniedziałek w ratuszu prac dotyczyła zagospodarowania otoczenia kompleksu budynków Olszynki Park w Rzeszowie. Autorką pracy jest Izabela Sidor.

Wszyscy autorzy zostali uhonorowani nagrodą pieniężną, którą ufundował radny Mateusz Maciejczyk. Prace zostały napisane pod kierunkiem: dr inż. arch. kraj. Agaty Gajdek i dr inż. arch. Anny Sołtysik.

Poniżej znajdziecie kilka projektów i pomysłów studentów UR przedstawionych podczas poniedziałkowej prezentacji w ratuszu. 


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Szkoła na ul. Kwiatkowskiego nosi imię Tadeusza Ferenca

RZESZÓW. Od wczoraj Szkoła Podstawowa nr 37 w Rzeszowie nosi imię Prezydenta Tadeusza Ferenca. Placówka mieści się przy ul. Kwiatkowskiego, niedaleko domu, w którym mieszkał były prezydent Rzeszowa.

Rzeszów

Półmaraton Rzeszowski. Utrudnienia w ruchu [MAPA]

RZESZÓW. W związku 17. PKO Półmaratonem Rzeszowskim, który odbędzie się w najbliższą sobotę 6 kwietnia, na dogach Rzeszowa wystąpią utrudnienia w ruchu. Niektóre z ulic zostaną częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu.

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorów

RZESZÓW. Tuż przed świętami wielkanocnymi w Rzeszowie odbyło się uroczyste otwarcie Miejskiego Centrum Seniora. Placówka znajduje się przy ul. Rynek 7.

Rzeszów

Policja podsumowała święta w Rzeszowie. Tragiczne zdarzenie na Kopcu Konfederatów Barskich

RZESZÓW. Jak informuje Komenda Miejska Policji w Rzeszowie, tegoroczne święta wielkanocne „przebiegły w miarę spokojnie”.  Odnotowano dwa wypadki drogowe oraz jedno śmiertelne zdarzenie z udziałem quada. Doszło również do kilkudziesięciu kolizji.

Rzeszów

Wielka impreza biegowa już w tę sobotę w Rzeszowie. Na liście blisko 2 tys. osób

RZESZÓW. 6 kwietnia 2024 r. w stolicy Podkarpacia odbędzie się 17. PKO Półmaraton Rzeszowski oraz 9. PKO Sztafeta Półmaratońska. Imprezom biegowym towarzyszyć będzie akcja charytatywna na rzecz 7-letniej Klary.

Rzeszów

Nowe rozkłady jazdy pięciu linii MPK

RZESZÓW. Od 1 kwietnia, dla pięciu linii komunikacji miejskiej obowiązują nowe rozkłady jazdy. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, zmiany dotyczą linii: 1, 16, 33, 52, 54.

Rzeszów

190 miejsc dla maluchów w nowym żłobku w Rzeszowie. Podpisano umowę z wykonawcą

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podpisał umowę z firmą, która wybuduje nowy żłobek w Rzeszowie. Znajdzie się w nim miejsce dla 190 maluchów.

Rzeszów

Dodatkowe rządowe pieniądze dla Rzeszowa na posiłki dla dzieci i czytelnictwo

RZESZÓW. Rzeszów otrzyma ponad 2 mln zł dofinansowania na realizację programu  „Posiłek w szkole i w domu” oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Reklama