Rzeszów - Niedziela, 28.12.2025
Reklama

ZTM testuje innowacyjne rozkłady jazdy

Dodano: 02.02.2024 r.

fot. ZTM
fot. ZTM
RZESZÓW. Trwają testy nowych rozkładów jazdy umieszczonych we wiatach autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie chce zastąpić drukowane rozkłady,  elektronicznymi. - Pozwoli to na redukcję kosztów wydruku tradycyjnych rozkładów jazdy oraz umożliwi szybsze i sprawniejsze rozmieszczenie rozkładów na przystankach - wyjaśnia ZTM.

Obecne rozkłady jazdy autobusów komunikacji miejskiej, znajdujące się we wiatach autobusowych, mają formę papierową i są zalaminowane. ZTM planuje to zmienić, wdrażając elektroniczne rozkłady w formie e-papieru. Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy ZTM wskazuje na kilka zalet nowych urządzeń. „Po pierwsze - zrezygnować można z używania dużej ilości papieru. To samo dotyczy laminatu czyli substancji chemicznych”. 

Rzecznik prasowy ZTM, dodaje również, że nowe rozkłady pozwolą zaoszczędzić sporo czasu potrzebnego do ich ewentualnej aktualizacji. - Przy dotychczasowych zmianach rozkładów jazdy w wersji papierowej, każdorazowo pracownicy ZTM musieli objechać samochodami przystanki, aby ręcznie zmienić rozkłady. Trwało to aż do tygodnia. Obecnie można zmienić taki rozkład za pomocą sieci internetowej – tłumaczy Chłodnicki. 
Reklama
Takie innowacyjne, proekologiczne urządzenie umożliwiające zastąpienie tradycyjnych, drukowanych rozkładów testowane jest już na przystanku „Piłsudskiego U. Marszałkowski 08.” Testy potrwają kilka miesięcy. Urządzenie przekazał bezpłatnie producent. Jeśli to rozwiązanie się sprawdzi i pasażerowie będą zadowoleni, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie będzie chciał go wdrożyć na największych przystankach w mieście. 

Środki na wdrożenie nowych urządzeń, miałyby pochodzić z pieniędzy unijnych lub ze źródeł krajowych.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pierwszy na Podkarpaciu system do wirtualnej rekonstrukcji zdarzeń kryminalnych

RZESZÓW. Podkarpackie Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, wzbogaci o specjalny system służący do wirtualnej rekonstrukcji zdarzeń kryminalnych i wizualizacji jego różnych wariantów. 

Rzeszów

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Rzeszowie zawyją syreny alarmowe

RZESZÓW. Zgodnie z decyzja Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka, we wtorek, 1 sierpnia br. o godzinie 17:00 w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Rzeszowie zostaną włączone syreny alarmowe.

Rzeszów

Trwają prace wykończeniowe na budowie hali sportowej przy ZS nr 1 w Rzeszowie

RZESZÓW. Nowoczesny budynek powstaje w rejonie ulicy Towarnickiego, na działce między Zespołem Szkół nr 1 a urzędem marszałkowskim. Hala za 16,5 mln zł będzie gotowa jesienią.

Rzeszów

10 ukraińskich miast wspiera Rzeszów w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury

RZESZÓW. Rzeszów ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Kandydaturę stolicy podkarpacia wspiera już 10 miast ukraińskich, w tym sześć miast partnerskich.

Rzeszów

Festiwal wina w Rzeszowie. Kilkanaście winnic, ponad 80 win do degustacji

RZESZÓW. Carpathian Wine Fest rozpocznie się w piątek o godzinie 17:00 w fosie Zamku Lubomirskich i potrwa do niedzieli do godziny 20:00. 

Rzeszów

Wypadek 14-latków na hulajnodze elektrycznej. Jeden z nich trafił do szpitala

RZESZÓW. Dwaj 14-latkowie jechali hulajnoga elektryczną. Na progu zwalniającym jednoślad przewrócił się, a obaj nastolatkowie na jezdnię. Kierujący doznał niegroźnych obrażeń, natomiast jego „pasażer” trafił do szpitala

Rzeszów

Trwa budowa drogi łączącej ul. Bł. Karoliny z drogą KDL na osiedlu Słoneczny Stok

RZESZÓW. Inwestycja o wartości ponad 6,3 mln zł ma być gotowa do końca tego roku.

Rzeszów

Zdjęcia do filmu „Rage of Stars”. Od czwartku do soboty zamknięta ul. Dworaka. Zmiany w kursach MPK

RZESZÓW. Ekipa filmowa będzie pracować na planie w dniach 27 lipca br. od godz. 17:00 do 28 lipca br. do godz. 5:00 oraz 28 lipca br. od godz. 17:00 do 29 lipca br....

Reklama