Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Bezpłatne warsztaty fotograficzne w ramach akcji "Atrakcje na wakacje"

Dodano: 15.07.2021 r. / ViC

„Atrakcje na wakacje” to wspólna akcja miasta i rzeszowskich instytucji kultury, w ramach której w Rzeszowie, w okresie wakacyjnym, odbędzie się ponad 250 wydarzeń. Jednym z nich jest cykl bezpłatnych warsztatów fotograficznych organizowanych przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa. Zajęcia będą odbywały się w 15-osobowych grupach, a poprowadzą je profesjonalni fotografowie.

Wszystkie warsztaty będą odbywać się w siedzibie Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (ul. 3 Maja 9) oraz w plenerze na terenie Rzeszowa. Uczestniczy muszą zabrać na zajęcia własny sprzęt. 

Z fotografii, wykonanych podczas warsztatów, zostanie zorganizowana wystawa, która będzie prezentowana w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa w terminie 18 – 31 sierpnia br.

 

Atrakcyjna fotografia wokół nas

Najbliższe warsztaty pn. „Atrakcyjna fotografia wokół nas” odbędą się w dniach 20-21 lipca 2021 r.. Poprowadzi je Tomasz Sobczak - artysta fotografik, pedagog.

Tomasz Sobczak ma na koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz kilkaset zbiorowych i pokonkursowych. Pełnił funkcję kuratora, jurora, animatora i organizatora wielu wystaw, konkursów i przedsięwzięć kulturalnych. Jest laureatem Stypendium Ministra Kultury oraz dwukrotnym laureatem Stypendium Artystycznego Miasta Tarnowa. Ma na koncie również kilka odznaczeń państwowych. Od ponad dekady pełni funkcję prezesa Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 2019 r. został członkiem zarządu Fotoklubu RP a w 2021 jego sekretarzem.

Podczas warsztatów uczestnicy będą doskonalić technikę fotograficzną, budzenie własnej kreatywności oraz umiejętności znalezienia ciekawych kadrów. Porozmawiamy o fotografii każdego uczestnika, skupimy się na tym jak bez wielkich nakładów czy wystaw zrobić dobre zdjęcia. Uczestnicy dostają „porcję” ćwiczeń służących do zmiany myślenia i postrzegania najbliższego otoczenia. Pozornie nudnego i „opatrzonego” jednak posiadającego olbrzymi potencjał fotograficzny. Nie będą to warsztaty z obsługi aparatów, od uczestników wymagana jest znajomość ustawiania podstawowych ustawień własnego sprzętu. Choć drobne konsultacje w tym zakresie przewidziane są w przerwach.

Zajęcia będą odbywać się w godz. 9.00 – 13.00.

 

Reportaż fotograficzny jako opowiadanie historii

W dniach 2-4 oraz 4-6 sierpnia 2021 r. odbędą się kolejne warsztaty pn. „Reportaż fotograficzny jako opowiadanie historii”. Zajęcia poprowadzi Marcin Walko.

Marcin Walko  jest absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wielbiciel struktur, krzywych, pionów i poziomów w krajobrazie. Z pasją, zamiłowaniem i  uwielbieniem odkrywa starą część Europy, początki jej powstania – Bałkany. W  poszukiwaniu unikalnych “endemicznych” miejsc, a  jednocześnie  w  obawie  o  dynamikę zmian zachodzących w krajobrazie stworzył cykl „Europa w ciszy”, który zawiera przekrój fotografii krajobrazowej z całej Europy. Wielokrotnie nagradzany i honorowany w najważniejszych konkursach o randze międzynarodowej i krajowej, m.in.: Monovisions Photography Awards, Monochrome Awards, Neutral Density Awards, Discover Europe, Międzynarodowy Fotograf Roku. Jego zdjęcia były publikowane w czasopismach w Polsce i za granicą. W czerwcu 2016 r. został okrzyknięty „Inspiracją” magazynu Nikona „Szeroki Kadr”. W  2018 r. jako jedyny Polak dokumentował marsz ku pamięci ofiar masakry w Srebrenicy w Bośni i Hercegowinie. Nagrodzony za reportaż „Parcela M11”. W 2021 r. wyróżniono jego fotografie „Bardzo bliski wschód” w kategorii reportaż w konkursie VIVA! Photo Awards. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki został Stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w  2018 r.

Warsztaty skierowanie są do osób posiadających minimum umiejętności obsługi aparatu fotograficznego. Celem warsztatów będzie próba udokumentowania z pozoru prostych zjawisk i wydarzeń codzienności oraz ludzi będących bohaterami tychże. Podczas prowadzonych warsztatów powstanie materiał istotny z punktu widzenia socjologii wizualnej oraz będący odniesieniem do kluczowych elementów otaczającego nas świata.

Liczba miejsc: 2 grupy po 15 osób

I grupa – 2 i 3 sierpnia w godz. 8.30 – 12.30, 4 sierpnia w godz. 8.30 – 10.30

II grupa – 4 sierpnia w godz. 10.30 – 12.30, 5 i 6 sierpnia w godz. 8.30 – 12.30

 

Reportaż i portret reporterski

9 sierpnia 2021 r. Jacek Wnuk, poprowadzi zajęcia pn „Reportaż i portret reporterski”.

Jacek Wnuk – absolwent fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi oraz geografii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Organizator i uczestnik wielu wypraw w trudno dostępne tereny Ukrainy, Rumunii, Białorusi i Bałkanów, Rosji i Maroka. Uczestniczył w Pomarańczowej rewolucji w Kijowie, pracował jako wolontariusz w Międzynarodowej inicjatywie Humanitarnej w Czeczenii. Zawodowo zajmuje się fotografią użytkową, reklamową, przyrodniczą i reportażową, projektami graficznymi, fotoedycją, obróbką zdjęć, przygotowaniem publikacji do druku. Organizuje plenery fotograficzne, wykłady o podróżach, fotografii i spotkania podróżnicze. Pracuje w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, gdzie zajmuje się grafiką, fotografią i filmem oraz prowadzi Studenckie Koło Reportersko-Filmowe. Jest nauczycielem multimediów w Policealnym Studium Animatorów Kultury w Krośnie.

Zakres warsztatów obejmuje temat reportażu i portretu reporterskiego z wprowadzeniem do ogólnych zagadnień fotografii, prezentacji zagadnień technicznych. Prowadzący opowie również o kulisach swoich fotoreportaży z Czeczenii, Pomarańczowej rewolucji w Kijowie i Karpat Wschodnich. Zakres części praktycznej to: budowanie kadru, stosowanie perspektywy i poszukiwanie naturalnego światła przy fotografii reportażowej i portrecie reporterskim.

Zajęcia będą odbywać się w godz. 9.00 – 17.00.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Legenda polskiej estrady wystąpi na Rzeszowskich Juwenaliach

Maryla Rodowicz dołączyła do wykonawców tegorocznej edycji Rzeszowskich Juwenaliów. Legenda polskiej estrady wystąpi w drugim dniu festiwalu na scenie PRz.

Aktualności

Prace kilkunastu fotografów z kolektywu 52flickers na wystawie w Galerii Nierzeczywistej

6 marca w murach Galerii Nierzeczywistej RSF odbędzie się wernisaż wystawy kolektywu fotograficznego 52flickers zatytułowanej “Punkt przecięcia”. Na ekspozycji prezentowane są prace kilkunastu członków grupy. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca...

Aktualności

MIÜ wystąpi na Rzeszowskich Juwenaliach

MIÜ to kolejny raper w line-upie tegorocznych Rzeszowskich Juwenaliów. Reprezentant młodego pokolenia pojawi się na scenie Brend w pierwszym dniu imprezy, tj, 8 maja.

Aktualności

Bluszcz i Jazzpospolita zagrają w marcu w Rzeszowskich Piwnicach

14 marca 2026 roku w Rzeszowskich Piwnicach wystąpi wrocławski duet Bluszcz. Kilka dni później scenę podziemi przejmie formacja Jazzpospolita, która zagra materiał z albumu „Kosmopolis”.

Aktualności

WDK zaprasza do udziału w wystawie podkarpackiej pisanki wielkanocnej. Ruszyły zgłoszenia

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza do udziału w wystawie tradycyjnej podkarpackiej pisanki wielkanocnej – wydarzeniu, które od ponad trzech dekad gromadzi twórców wiernych dawnym technikom i międzypokoleniowemu przekazowi.

Aktualności

Muzyka Griega, Elgara i Wnuk-Nazarowej zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

W najbliższy piątek, 27 lutego 2026 r. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Jacka Rogali wykona utwory Edwarda Griega, Edwarda Elgara i Joanny Wnuk -Nazarowej. Solistą wieczoru będzie wiolonczelista Marcin Zdunik. Początek...

Aktualności

Pezet i Bracia Figo Fagot wystąpią na Juwenaliach w Rzeszowie

Raper Pezet i zespół Bracia Figo Fagot dołączyli do listy wykonawców tegorocznych Rzeszowskich Juwenaliów. W wydarzeniu weźmie udział łącznie ponad 30 artystów, którzy wystąpią na trzech scenach.

Aktualności

Znamy wykonawców kolejnej edycji Etno-Wiosny. Cykl rozpocznie koncert Bum Bum ORKeSTAR

14 marca 2026 roku w Rzeszowie odbędzie się pierwszy koncert w ramach tegorocznego cyklu „Etno-Wiosna”. Na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury wystąpi zespół Bum Bum ORKeSTAR. W kolejnych miesiącach usłyszymy takich wykonawców jak:...

Reklama