Rzeszów - Czwartek, 20.08.2026
Reklama

DKF „Klaps” wraca po wakacjach. We wrześniu: Pawlikowski, Welles, Wilde i Dupieux

Dodano: 20.08.2026 r. / Redakcja

Kadr z filmu ZAPROSZENIE, materiał prasowe Monolith Films
Kadr z filmu ZAPROSZENIE, materiał prasowe Monolith Films

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps”, działający przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, po wakacyjnej przerwie wraca z kolejnym cyklem projekcji. We wrześniu zaplanowano cztery seanse, którym tradycyjnie towarzyszyć będą prelekcje oraz dyskusje po filmach.

Cykl rozpocznie się 7 września filmem „Ojczyzna” Pawła Pawlikowskiego. Tydzień później, 14 września, pokazane zostanie „Zaproszenie” w reżyserii Olivii Wilde. Na 21 września zaplanowano „Proces” Orsona Wellesa w wersji po rekonstrukcji cyfrowej, natomiast miesiąc zakończy 28 września „Wypadek fortepianowy” Quentina Dupieux.

Wszystkie seanse rozpoczną się o godz. 19.00 w sali widowiskowo-kinowej WDK w Rzeszowie. Karnet na cztery filmy kosztuje 40 zł, a pojedyncza wejściówka 12 zł. 

Prelekcje i pofilmowe dyskusje prowadzi Dominik Nykiel.

Wrześniowy repertuar Klapsa

07.09.2026 r. - OJCZYZNA, reż. Paweł Pawlikowski
14.09.2026 r. - ZAPROSZENIE, reż. Olivia Wilde
21.09.2026 r. - PROCES, reż. Orson Welles - projekcja po rekonstrukcji cyfrowej z udziałem "gościa specjalnego"
28.09.2026 r. - WYPADEK FORTEPIANOWY, reż. Quentin Dupieux

Informacje o filmach:

OJCZYZNA, reż. Paweł Pawlikowski
gatunek: dramat / produkcja: Polska, Niemcy, Włochy, Francja 2026 / czas trwania: 82 min.

„Ojczyzna” to najnowszy, długo wyczekiwany film laureata Oscara, Pawła Pawlikowskiego, twórcy „Idy” i „Zimnej wojny”, zdobywca nagrody za reżyserię na tegorocznym 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. W swoim najnowszym dziele reżyser podejmuje tematy tożsamości, winy, rodziny i miłości na tle chaosu i moralnego zagubienia powojennej Europy. „Ojczyzna” splata w sobie wiele wątków, ale opowiada o nich z umiarem i prostotą, w mocnych kadrach i gęstych scenach, pozostawiając widzowi przestrzeń do przeżywania i wyobrażania.

W rolach głównych zobaczymy nominowaną do Oscara Sandrę Hüller („Strefa interesów”, „Anatomia upadku”, „Projekt Hail Mary”) i Hannsa Zischlera („Monachium”). Scenariusz napisali Paweł Pawlikowski i Henk Handloegten.

„Ojczyzna” opowiada o relacji między Thomasem Mannem (Hanns Zischler), laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, a jego córką Eriką (Sandra Hüller) - aktorką i pisarką. Akcja rozgrywa się w szczytowym okresie zimnej wojny. Ojciec i córka wyruszają w trudną, pełną emocji podróż czarnym Buickiem przez zrujnowane Niemcy – z Frankfurtu pod kontrolą amerykańską do Weimaru pod wpływem sowieckim. Po raz pierwszy od zakończenia wojny T. Mann wraca do swojej ojczyzny, po tym jak podjął wcześniej trudną decyzję o emigracji do Stanów Zjednoczonych.


ZAPROSZENIE, reż. Olivia Wilde
gatunek: komedia / produkcja: USA 2026 / czas trwania: 108 min.

Joe i Angela są małżeństwem z kilkunastoletnim stażem. Z pozoru ich związek wydaje się wręcz wzorcowy: zgodne, spokojne życie w porządnej dzielnicy, udane dziecko, niezły status materialny. Jednak pod powierzchnią kryją się wzajemne pretensje, drobne konflikty, a przede wszystkim nuda i rutyna. Gdy pewnego wieczoru Joe i Angela zapraszają na kolację parę tajemniczych sąsiadów, swobodna i przyjacielska rozmowa zaczyna zmieniać się w pełną dwuznaczności grę. To, co dotąd skrywane, wychodzi na jaw, a niewypowiedziane pragnienia ducha i ciała zaczynają nabierać niebezpiecznie realnych kształtów. Czy obie pary pójdą dziś spać we własnych łóżkach?

Gwiazdorska obsada w błyskotliwie pikantnej komedii o blaskach i cieniach pożycia małżeńskiego. Czy miłość i pożądanie mają swój nieprzekraczalny termin przydatności do spożycia? Aby małżeńskiemu życiu dodać trochę smaku czasem warto zaprosić sąsiadów. Do stołu i nie tylko. Jak wiadomo niedaleko jest z jadalni do sypialni. Genialne aktorstwo, przezabawne dialogi nierzadko zaprawione nutką goryczy i sporo erotycznego napięcia.


PROCES, reż. Orson Welles - wersja po rekonstrukcji cyfrowej
gatunek: dramat, psychologiczny / produkcja: Francja, Włochy, RFN 1962 / czas trwania: 119 min.

Józef K. (w tej roli znany z „Psychozy” Anthony Perkins) to przeciętny, niewyróżniający się niczym urzędnik. Jego uporządkowane życie zaczyna się rozpadać, gdy pewnego ranka zastaje w swoim pokoju tajemniczych nieznajomych. Mężczyźni oświadczają, że został aresztowany. Tak rozpoczyna się duszny, surrealistyczny proces, w którym bohater nie poznaje nawet natury stawianych mu zarzutów…

W momencie premiery zrealizowany przez Orsona Wellesa „Proces” podzielił publiczność i krytyków. Jedni zarzucali reżyserowi zbyt śmiałe odejście od literackiego pierwowzoru, inni właśnie w tym upatrywali największy atut tej hipnotyzującej wizji. Sam Welles podkreślał w wywiadach: „To nie tyle adaptacja, ile film inspirowany książką, w której moim współpracownikiem i partnerem jest Franz Kafka”.

Obok Perkinsa na ekranie błyszczą ikony światowego kina: Jeanne Moreau, Romy Schneider oraz sam Orson Welles w roli demonicznego i wszechwładnego adwokata.

Film nigdy nie był szeroko rozpowszechniany w polskich kinach i dopiero teraz, po 64 latach od premiery światowej, odbędzie się jego polska premiera.

Orson Welles o filmie:

To, co umożliwiło mi nakręcenie tego filmu, to fakt, że przez całe życie dręczyły mnie powracające nocne koszmary o poczuciu winy... To dla mnie bardzo osobiste dzieło. (...) to najbardziej autobiograficzny film, jaki kiedykolwiek zrobiłem, jedyny, który jest mi naprawdę tak bliski.

... Jestem ogromnie wdzięczny za możliwość zrealizowania tego filmu. Mogę powiedzieć, że sam okres zdjęć - nie montażu, bo ten jest okropną harówką – był najszczęśliwszym czasem w całym moim życiu. Mówcie, co chcecie, ale Proces to najlepszy film, jaki kiedykolwiek zrobiłem.


WYPADEK FORTEPIANOWY, reż. Quentin Dupieux

gatunek: czarna komedia / produkcja: Francja 2025 / czas trwania: 88 min.

Pełna czarnego humoru satyra na kulturę celebrytów i media społecznościowe.

Magali (Adèle Exarchopoulos), znana jako Magaloche, to gwiazda internetu, budująca swoją „karierę” na kontrowersji. Bohaterka publikuje w sieci materiały, na których poddaje się różnym, często ekstremalnym, aktom autoagresji. Poważny wypadek z udziałem fortepianu podczas realizacji jednego z jej filmów sprawia, że kobieta na jakiś czas postanawia usunąć się w cień. Magalie wraz ze swoim asystentem Patrickiem (Jérôme Commandeur) zaszywają się w górskiej chacie, chcąc odizolować się od świata i nieco odpocząć po całym tym zamieszaniu. Spokój bohaterki zakłóca jednak dziennikarka Simone Herzog (znana m.in. z głównej roli w filmie „Boska Sarah Bernhard” Sandrine Kiberlain), która szantażem zmusza ją do udzielenia pierwszego w karierze wywiadu.

Nowy film Quentina Dupieux, reżysera takich filmów „Daaaaaali!”, „Deerskin”, „Drugi akt”, to zjadliwa satyra obnażająca wszelkie absurdy mediów społecznościowych i kultury celebrytów. Francuski twórca, korzystając z (bardzo) czarnego poczucia humoru, rozprawia o pustce współczesnej kultury popularnej, ale i bezmyślności jej odbiorców.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Festiwal literacki "Łączy nas bajka" po raz trzeci

Od 20 do 23 sierpnia 2026 roku Rzeszów oraz dziewięć innych miejscowości województwa podkarpackiego staną się przestrzenią spotkań z literaturą dziecięcą i młodzieżową. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na...

Aktualności

Rzeszowscy fotograficy upamiętnią Piotra Krupę. Wystawa „Z lotu ptaka" w RDK

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne wspólnie z Rzeszowskim Domem Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Z lotu ptaka", poświęconej pamięci Piotra Krupy (1966–2016), byłego prezesa RSF. Wydarzenie odbędzie się 10 sierpnia 2026 roku o godzinie...

Aktualności

Fokus i Rahim przyjadą do Rzeszowa promować album „Katharsis”

Po zakończeniu wiosenno-letnich koncertów legendarnej Paktofoniki z Orkiestrą, Fokus i Rahim (wcześniej Pokahontaz) wyruszą w jesienną trasę promującą wydany w czerwcu br. album „Katharsis”. 10 października wystąpią w Rzeszowie.

Aktualności

Rockowa Noc Summer GIG. Znamy godzinową rozpiskę koncertów

Wielkimi krokami zbliża się letnia odsłona najgłośniejszego festiwalu w Rzeszowie. Rockowa Noc Summer GIG odbędzie się 8 sierpnia na Lisiej Górze. Wystąpi 9 zespołów. Organizatorzy opublikowali godzinową rozpiskę koncertów.

Aktualności

Spotkania z kultura brytyjską dla seniorów. Herbata, muzyka, literatura i ciekawostki

Filiżanka aromatycznej herbaty, dźwięki brytyjskiej muzyki i opowieści o zwyczajach z drugiej strony kanału La Manche — tak zapowiada się „Five o'clock", nowy cykl spotkań przygotowany z myślą o rzeszowskich seniorach.

Aktualności

I edycja hip-hopowej imprezy nad Wisłokiem: DJ, rap, dance, beatbox

31 lipca 2026 w Rzeszowie odbędzie się pierwsza edycja imprezy pn. Ground Zer0. Będzie to wydarzenie promujące kulturę hip-hop, podczas którego połączą się muzyka, beatbox, DJ-ing, taniec i rap.

Aktualności

Nowa wystawa w Galerii Nierzeczywistej. Zdjęcia polskich fotografów docenione na świecie

W sierpniu w Galerii Nierzeczywistej będzie można podziwiać prace polskich fotografów, które zostały nagrodzone najwyższymi wyróżnieniami na świecie.

Aktualności

Kino plenerowe w centrum Rzeszowa. Klasyk kina z oscarową rolą Audrey Hepburn

Estrada Rzeszowska zaprasza na bezpłatną, plenerową projekcję ponadczasowego klasyka światowego kina – „Rzymskie wakacje” w reżyserii Williama Wylera z 1953 roku. Film będzie wyświetlany we wtorek, 28 lipca na Skwerze Kultury.

Reklama