Rzeszów - Czwartek, 01.05.2025
Reklama

Dwa filmy w ramach miesiąca świadomości autyzmu w Kinie za Rogiem Cafe

Dodano: /

Z okazji trwającego Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, Kino za Rogiem Cafe organizuje dwie projekcje filmowe dotyczące tematyki autyzmu i osób w spektrum autyzmu. W repertuarze nominowany do Oscara dokument „Życie animowane” oraz najnowszy film wielokrotnie nagradzanego izraelskiego reżysera Nira Bergmana „Oto my”.

28.04 16:30 ŻYCIE ANIMOWANE - dokument nominowany do Oscara. Owen Suskind od dziecka uwielbia bajki Disneya - może oglądać je w nieskończoność, a kwestie ulubionych bohaterów cytować z pamięci. Klasyczne amerykańskie animacje były też przez wiele lat jedynym medium, za pomocą którego Owen mógł porozumieć się z rodziną. W wieku trzech lat - kiedy niespodziewanie przestał mówić - lekarze zdiagnozowali u niego autyzm, który uniemożliwił mu komunikację z otoczeniem. Z pomocą przyszedł mu świat bajek Disneya - Owen zaczął wyrażać swoje emocje, używając języka disneyowskich postaci.

Oparty na książce Rona Suskinda (ojca Owena) „Życie animowane. Opowieść o bohaterach, ich pomocnikach i autyzmie” dokument laureata Oscara Rogera Rossa Williamsa w piękny i wzruszający sposób opowiada o sile miłości i o przezwyciężaniu własnych ograniczeń.

30.04 13:30 OTO MY - Aharon z oddaniem wychowuje swojego autystycznego syna Uriego. Żyją we dwóch, zanurzeni we własnej codziennej rutynie, tak bardzo różniącej się od świata, jaki znamy. Gdy Uri staje się formalnie dorosły, ma zamieszkać w specjalistycznym domu opieki. Czy jest na to gotowy? Aharon uważa, że nie, ale może w rzeczywistości on sam nie dorósł do rozstania... W drodze do placówki ojciec podejmuje decyzję o wspólnej ucieczce.

Jak mówi scenarzystka filmu Dana Idisis, „to nie jest film o autyzmie. Nie jest to też film o ojcu autystycznego dziecka ani o wyzwaniach, z jakimi zmaga się mężczyzna mający w rodzinie dziecko ze specjalnymi potrzebami. To film o ojcu i synu. O nieuchronnym momencie rozstania rodziców z dziećmi”.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Dope Fest już po raz 4. w Rzeszowie. Znamy pierwszego wykonawcę

Organizatorzy festiwalu Dope Fest Rzeszów ogłosili pierwsze tegorocznego wykonawcę, który wystąpi na skwerze Millenium Hall. Festiwal zawita do Rzeszowa już po raz czwarty.

Aktualności

W kinie Zorza po świętach: Zorza w Ciemno, Babski Wieczór i opera Carmen

Tuż po świętach wielkanocnych, kino Zorza zaprasza na trzy wydarzenia.

Aktualności

Ponad 50 wokalistów powalczy o grand prix 13. festiwalu "Piosenka w Meloniku

Wielkimi krokami zbliża się 13 edycja Ogólnopolskiego Festiwalu "Piosenka w Meloniku" organizowanego przez Rzeszowski Dom Kultury. O tegoroczne grand prix zawalczy 53 wokalistów z całej Polski, a uczestników oceniać będzie gwiazdorskie jury...

Aktualności

Wielkie taneczne wydarzenie już 26 kwietnia w Rzeszowie

10 zespołów zaprezentuje się podczas kolejnej edycji Międzynarodowego Dnia Tańca organizowanego przez Centrum Młodzieży w Rzeszowie.

Aktualności

Piosenki to...? – koncert Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta. Prowadzenie: A. Poniedzielski

Najlepsi wykonawcy piosenki aktorskiej w utworach mistrzów. Koncert „Piosenki to...? – Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta” jest niezapomnianym, muzycznym widowiskiem, które przeniesie nas do czasów, gdy w piosenkach królowała mądrość i klasa.

Aktualności

Europejski Stadion Kultury. Znamy pierwszy duet tegorocznego Koncertu Głównego

Estrada Rzeszowska ogłosiła pierwszy kolektyw, który wystąpi na tegorocznym Koncercie Głównym podczas festiwalu Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury.

Aktualności

Utwory Mozarta zabrzmią podczas III koncertu jubileuszowego w Filharmonii Podkarpackiej

Orkiestrze towarzyszył będzie chór wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz soliści: Iwona Socha, Monika Korybalska, Paweł Skałuba i Tomasz Raff. Koncertem zadyryguje urodzony w Rzeszowie maestro Jerzy Swoboda.

Reklama