Rzeszów - Wtorek, 15.07.2025
Reklama

Dwa koncerty poprzedzą Toast urodzinowy dla Tomasz Stańko

Dodano: /

Kosmonauci / fot. Grzegorz Gołębiowski - materiały prasowe
Kosmonauci / fot. Grzegorz Gołębiowski - materiały prasowe

Zespoły Kosmonauci oraz Hortnet wystąpią w ramach Before przed Toastem Urodzinowym dla Tomasza Stańko, który w tym roku odbędzie się 13 lipca.

W tym roku po raz szósty będziemy celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa Tomasza Stańko. Toast Urodzinowy... to przedsięwzięcie artystyczne realizowane dla uczczenia pamięci wybitnego trębacza jazzowego i kompozytora, Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa oraz autora Hejnału, który codziennie wybrzmiewa z rzeszowskiego ratusza. Projekt Toastu powstał z inicjatywy Anny Stańko - córki oraz wieloletniej managerki artysty. Premierowa edycja festiwalu odbyła się 11-12 lipca 2019 r. w Warszawie oraz w Rzeszowie.

Tegoroczny Toast...  poprzedzą dwa koncerty. 6 lipca w Rzeszowskich Piwnicach wystąpi zespół Kosmonauci, a dzień później, czyli 7 lipca na Skwerze kultury zagra zespół Horntet.

Kosmonauci - młody boysband wywodzący się z tradycji jazzowych, który w swoim języku muzycznym czerpie z hip-hopu, drum&basu i improwizacji. Instrumentarium, w skład którego wchodzi saksofon (Miłosz Pieczonka), bas (Bartłomiej Lucjan), wibrafon (Tymon Kosma) i perkusja (Jan Pieniążek) tworzy unikalny styl grupy balansując pomiędzy emocjonalnymi melodiami, a polirytmicznymi strukturami.

21 marca 2024 roku miała miejsce premiera debiutanckiego albumu o tytule "Sorry, nie tu". Została wydana nakładem U Jazz Me, czyli sublabelu U Know Me Records. Jest to płyta inauguracyjna sublabel. Warto nadmienić, że cały nakład winyla sprzedał się w preorderze jeszcze przed premierą.

Kosmonauci to zespół, który zagrał koncerty na uznanych polskich festiwalach jazzowych jak Jazz Jantar Festiwal, Bielska Zadymka Jazzowa, Młyn Jazz Festiwal czy w Filharmonii Narodowej w Warszawie, zyskując sobie przychylność publiczności i krytyków.

Ich koncerty są połączeniem energii oraz świeżości z niezwykłą dojrzałością wynikającą z pasji, jaką jest dla nich muzyka i obcowanie z nią na co dzień.

Lokalizacja: Rzeszowskie Piwnice
Godzina: 19:00

Horntet to grupa muzyczna złożona z młodych, lecz bardzo doświadczonych scenicznie i niezwykle ekspresyjnych muzyków - absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie oraz Katowicach.

Charakterystyka brzmienia zespołu opiera się na jazzie lat 60-tych, który w połączeniu  z nowoczesnymi technikami wykonawczymi muzyki współczesnej i nietuzinkowej werwie daje obraz surowego, elektryzującego i fakturalnie zaawansowanego brzmienia. W repertuarze oprócz własnych kompozycji znajdują się również aranżacje standardów jazzowych Horace'a Silvera i Theloniousa Monka.

Zespół został doceniony na wielu konkursach oraz festiwalach krajowych i międzynarodowych.

W 2019 roku otrzymał I miejsce na konkursie Tarnów International Jazz Contest w kategorii zespołowej Open, w 2021 roku uznany za najlepszy zespół XXIII Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, a w 2022 roku zespół zdobył tytuł finalisty konkursu 47. Klucz do Kariery w Gorzowie Wlkp. oraz Grand Prix konkursów: Blue Note Poznan Competition, 24. Bielska Zadymka Jazzowa w Katowicach, 58. Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Young Crocus Jazz Contest w Jeleniej Górze. Końcem października 2023 w związku z wygraną w konkursie “Jazzowy Debiut Fonograficzny” (org. NIMiT) nakładem wydawnictwa For Tune ukazała się debiutancka studyjna płyta zespołu pt. “Horntet”, która uzyskała nominację do nagrody Fryderyk 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku - Jazz.

Zespół został również uznany Nową Nadzieją w ankiecie Jazz Top 2023 czytelników Jazz Forum. W marcu 2024 zespół weźmie udział w prestiżowym European Young Artists’ Jazz Award w Burghausen (Niemcy).

Skład zespołu: Robert Wypasek - saksofon tenorowy i sopranowy, Szymon Ziółkowski - saksofon altowy i sopranowy, Bartłomiej Leśniak – fortepian, Mikołaj Sikora – kontrabas, Piotr Przewoźniak – perkusja

Lokalizacja: Skwer kultury
Godzina: 19:00

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny!

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rockowa Noc 2025. Przegląd zespołów i cztery wyjątkowe koncerty na Lisiej Górze za free

Już po raz 20. w stolicy Podkarpacia odbędzie się Rockowa Noc. W programie: przegląd młodych zespołów oraz cztery koncerty. Co ważne, w tym roku impreza jest bezpłatna!

Aktualności

Moja pierwsza galeria. „Życie karpia” – debiutancka wystawa Gabrieli Kurnyty w Rzeszowie

W Rzeszowskim Inkubatorze Kultury można oglądać wystawę „Życie karpia” Gabrieli Kurnyty, laureatki pierwszej edycji projektu „Moja pierwsza galeria”. Celem tej inicjatywy jest wspieranie debiutujących artystów poprzez profesjonalne mentorstwo kuratorskie oraz możliwość organizacji...

Aktualności

„Moja pierwsza galeria” – rusza druga edycja projektu dla debiutujących artystów z Rzeszowa

Rzeszowski Inkubator Kultury ogłasza nabór do drugiej edycji projektu „Moja pierwsza galeria”, skierowanego do pełnoletnich artystów związanych z Rzeszowem, którzy nie mieli jeszcze indywidualnej wystawy. To szansa na debiut z profesjonalnym wsparciem...

Aktualności

Bartosz Szczygielski pierwszym gościem Letnich Ogrodów Literackich

20 lipca 2025 odbędzie się pierwsze w tym rok spotkanie w ramach cyklu Letnie Ogrody Literackie. Gościem wydarzenia będzie Bartosz Szczygielski – autor powieści kryminalnych i thrillerów psychologicznych.

Aktualności

BOOM: Muzyka Zbigniewa Wodeckiego w Filharmonii Podkarpackiej

„Zacznij od Bacha” – pod takim tytułem obędzie się wyjątkowy koncert w Filharmonii Podkarpackiej. Tego wieczoru melomani usłyszą muzykę jednego z najbardziej ukochanych artystów polskiej sceny – Zbigniewa Wodeckiego.

Aktualności

„Live in Rzeszów” - rusza nowy cykl letnich koncertów plenerowych

Wyjątkowe koncerty, w wyjątkowych miejscach – Rzeszowski Dom Kultury startuje z nowym cyklem muzycznych wydarzeń plenerowych pn. „Live in Rzeszów”

Aktualności

Rockowa Noc 2025. Znamy pierwsze zespoły i lokalizację wydarzenia

Już po raz 20. w stolicy Podkarpacia odbędzie się Rockowa Noc. W programie: przegląd młodych zespołów oraz cztery koncerty. Co ważne, w tym roku impreza jest bezpłatna!

Aktualności

12 lipca rozpocznie się 35. Podkarpacki Festiwal Organowy [kalendarz koncertów]

Kilkanaście wyjątkowych koncertów zaplanowano w ramach 35. edycji Podkarpackiego Festiwalu Organowego. Niemal połowa z nich odbędzie się w Rzeszowie. Choć organizatorzy nie celebrują jubileuszu, tegoroczna edycja należy do „okrągłych”.

Reklama