Rzeszów - Czwartek, 22.01.2026
Reklama

Dwudniowa impreza dla miłośników komiksu już w ten weekend [PROGRAM]

Dodano: 04.12.2025 r. / Redakcja

W najbliższy weekend, 6 i 7 grudnia 2025 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędą się XXXVI Podkarpackie Spotkania z Komiksem. Gośćmi tegorocznej edycji wydarzenia będą: Błażej Kurowski, Anna Poszepczyńska, Maciej Pałka oraz Katarzyna Żurawska.

Podkarpackie Spotkania z Komiksem to cykliczna impreza, przeznaczona dla miłośników komiksów, animacji, kultury japońskiej i fantastyki naukowej spod znaku „Gwiezdnych Wojen”. Organizatorami Spotkań są Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz działająca w nim od końca lat 90. Rzeszowska Akademia Komiksu.

36. edycja wydarzenia odbędzie się w najbliższy weekend, 6 i 7 grudnia 2025 r. W programie m.in. spotkania z twórcami komiksów, konkursy wiedzy o komiksie oraz wystawy.

Impreza rozpoczyna się w sobotę 6 grudnia br. o godz. 9.30, a w niedzielę 7 grudnia br. o godz. 10.00 w sali audiowizualnej na 2 piętrze WDK w Rzeszowie, ul. Okrzei 7. Wstęp wolny.

Święto miłośników Star Wars, mangi i anime

Sobotnie popołudnie wypełni blok tematyczny dla miłośników świata „Gwiezdnych wojen”: w tym roku będzie on poświęcony głównie serialowi Andor. Początek bloku: sobota, godz. 15:00. Pierwszy dzień imprezy zakończy konkurs dla fanów Star Wars pod hasłem „Między światami”, na którym należy rozpoznawać miejsca na Ziemi, w których kręcono poszczególne filmy i seriale z tego uniwersum. Początek konkursu: godz. 17:30.

Drugi dzień imprezy przeznaczony jest dla miłośników kultury japońskiej, a przede wszystkim mangi i anime. W programie drugie spotkanie z Błażejem Kurowskim, poświęcone jego japońskim inspiracjom i doświadczeniom (godz. 11:00), prelekcje poświęcone tańcowi japońskiemu oraz źródłach i istocie kultury japońskiej – ta ostatnia wygłoszona w języku angielskim przez Panią Suehiko Ide (godz. 13:00). Imprezę zakończy podsumowanie roku 2025 w mandze i anime oraz konkurs mangowy, utrzymany w konwencji teleturnieju, z nagrodami w postaci mang i komiksów. Początek imprezy: niedziela, godz. 10:00.

Wystawy komiksów

Tegorocznej edycji Podkarpackich Spotkań z Komiksem towarzyszą dwie wystawy: na 2 piętrze, przed salą audiowizualną można obejrzeć wystawę westernowego komiksu Macieja Pałki i Karola Webera Dzieci Dzikiego Zachodu, natomiast w Galerii WDK na parterze – ekspozycję plansz komiksu O świcie w Markowej. Historia błogosławionej Rodziny Ulmów, narysowanego przez Katarzynę Żurawską do scenariusza Macieja Jasińskiego, i wydanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 6 grudnia o godz. 15:00. Podczas imprezy można nieodpłatnie zdobyć egzemplarz komiksu i uzyskać na nim autograf rysowniczki.

Fundatorami nagród w konkursach są wydawnictwa: Storyhouse Egmont, Dango, Elemental, Hanami, Kameleon, Kotori, kultura gniewu, Kurc, Scream Comics, Taurus Media, Timof Comics, wydawnictwo Olesiejuk – wydawca książek Star Wars w Polsce.

Goście tegorocznej edycji Spotkań:

Błażej Kurowski

Twórca komiksów z Łodzi, autor komiksowego uniwersum „Stachanowiec in Space”; w tym roku miał premierę jego komiks Crisis City, narysowany do scenariusza Daniela Gizickiego. Artysta pojawi się na dwóch spotkaniach: w sobotę o godz. 9:45 i w niedzielę o godz. 11:00.

Anna Poszepczyńska

Sutorka powieści graficznej Mój daleki bliski, opowiadającej o przyjaźni dwójki młodych ludzi, mieszkających po dwóch stronach globu; w ubiegłym roku debiutowała powieścią graficzną Trzy siostry (początek spotkania: sobota, godz. 10:30).

Maciej Pałka

Mieszkający w Lesku, a wcześniej działający w Lublinie twórca komiksów i gier, redaktor i autor zinów komiksowych, zdobywca nagrody Złotego Kurczaka dla najlepszego komiksu roku 2020. Prowadzi w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku Pracownię Komiksu. Na rzeszowskiej imprezie można zobaczyć wystawę komiksowego westernu Dzieci Dzikiego Zachodu narysowanego przez niego do scenariusza Karola Webera (II piętro, przed salą audiowizualną); początek spotkania z artystą: sobota, godz. 11:15.

Katarzyna Żurawska

Współautorka komiksu O świcie w Markowej. Historia błogosławionej Rodziny Ulmów (scen. Maciej Jasiński), wydanego przez Wojewódzkie Dom Kultury w Rzeszowie. Podczas imprezy można zobaczyć wystawę plansz tego komiksu. Wernisaż odbędzie się w sobotę o godz. 15:00 w Galerii WDK na parterze. Podczas wernisażu można otrzymać darmowy egzemplarz komiku z dedykacją autorki. Początek spotkania: sobota, godz. 11:15.

Uzupełnieniem spotkań będzie konkurs wiedzy o komiksie z atrakcyjnymi nagrodami w postaci albumów komiksowych polskich wydawnictw, sponsorujących imprezę. Początek o godz. 13:00.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Spotkania poświęcone sztuce wracają do Rzeszowskich Piwnic

Od lutego do kwietnia 2026 roku w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się druga część cyklu „Czas Sztuki” – serii spotkań poświęconych historii i różnorodnym obliczom sztuki. W trakcie siedmiu wykładów uczestnicy wyruszą w...

Aktualności

Cezary Jurkiewicz z nowym programem przyjedzie do Rzeszowa

Cezary Jurkiewicz, jeden z popularniejszych w Polsce stand-uperów, już wkrótce rusza w trasę promującą nowy program. Jednym z przystanków będzie Rzeszów. Komik wystąpi u nas w połowie lutego.

Aktualności

Wernisaż wystawy „Czas pogodnego piękna” z okazji jubileuszu 80-lecia Wacława Kochanowicza

W najbliższą sobotę w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie artystyczne – jubileusz 80-lecia urodzin Wacława Kochanowicza, wybitnego malarza związanego z Podkarpaciem. Towarzyszący uroczystości wernisaż „Czas pogodnego piękna”...

Aktualności

Laureat Konkursu Chopinowskiego wystąpi w Rzeszowie. W programie m.in. Bach i Schubert na cztery ręce

1 lutego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się recital Philippe Giusiano, zdobywcy lauru na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Aktualności

Bandoska, szałamaistki i mażoretki wystąpią na Zimowym Koncercie w WDK

Szykuje się gratka dla miłośników muzyki, tańca i tradycji. Pod koniec stycznia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowy Koncert Zimowy. Na scenie zaprezentują się trzy zespoły artystyczne z WDK.

Aktualności

Finisaż wystawy "Galeria Jednego Zdjęcia 2024-2025"

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne zaprasza na finisaż wystawy „Galeria Jednego Zdjęcia 2024–2025”, który odbędzie się 30 stycznia 2026 roku w Galerii Nierzeczywistej RSF przy ul. J. Matejki 10 w Rzeszowie o godz. 18:00.

Aktualności

Wielki Koncert Świątecznej Pomocy w Rzeszowie

Cztery zespoły zagrają podczas trzeciej edycji Wielkiego Koncertu Świątecznej Pomocy. Wydarzenie odbędzie się 24 stycznia w klubie Pod Palmą. Środki zebrane podczas koncertu zostaną przekazane na rzecz WOŚP.

Aktualności

Dofinansowanie dla Muzeum Dobranocek na konserwację kultowych lalek

50 tys. zł dofinansowania z MKiDN otrzymało Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Pieniądze zostaną przeznaczone na konserwację lalek filmowych z serialu „Trzy Misie”.

Reklama