Rzeszów - Piątek, 01.05.2026
Reklama

Filmy krótkometrażowe nominowane do Oscara na ekranie WDK

Dodano: 03.03.2026 r. / Redakcja

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie organizuje projekcję filmów krótkometrażowych nominowanych do tegorocznej nagrody Oscar. Podczas jednego seansu widzowie będą mogli na wielkim ekranie zobaczyć pięć filmów, które walczą o jedną z najważniejszych nagród światowego kina.

Tegoroczny zestaw nominowanych do Oscara krótkometrażowych filmów aktorskich (kategoria Live Action Short Film) to historie o napięciach współczesnego świata – o tożsamości, uprzedzeniach, intymności i odwadze bycia sobą. Każdy z filmów przygląda się relacjom międzyludzkim w sytuacjach granicznych, gdzie codzienność zderza się z presją społeczną, polityczną lub kulturową.

„Skaza rzeźnika” (Butcher’s Stain) to przejmujący portret mężczyzny oskarżonego o czyn, którego nie popełnił – opowieść o walce o godność i prawo do pracy w rzeczywistości naznaczonej podejrzliwością i podziałami. „Przyjaciel Dorothy” (A Friend of Dorothy) z właściwą brytyjskiemu humorowi lekkością pokazuje, jak przypadek może połączyć dwa pokolenia i otworzyć drzwi do niespodziewanej bliskości. „Dramat z okresu Jane Austen” (Jane Austen’s Period Drama) przewrotnie igra z konwencją kostiumowego romansu, wykorzystując błyskotliwą grę słów i demaskując ignorancję ukrytą pod pozorami elegancji. Z kolei „Dwie osoby wymieniające się śliną” (Two People Exchanging Saliva) przenoszą widza do świata, w którym czułość staje się aktem sprzeciwu – intymność okazuje się formą odwagi wobec przemocy i kontroli. „Śpiewacy” (The Singers) zabierają nas natomiast do zadymionego baru, gdzie podczas improwizowanego pojedynku wokalnego samotność ustępuje miejsca wspólnocie, a zwykły wieczór zmienia się w poruszający hymn o potrzebie bliskości i sile muzyki.

Seans z nominowany mi krótkometrażówkami odbędzie się w czwartek, 12 marca o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Bilety w cenie 12 zł są dostępne w kasie biletowej WDK oraz na stronie bilety.kulturapodkarpacka.pl

W programie:

- Skaza rzeźnika (Butcher’s Stain) / reż. Meyer Levinson-Blount / Izrael / 2025 / 26’
- Przyjaciel Dorothy (A Friend of Dorothy) / reż. Lee Knight / Wielka Brytania / 2025 / 21’
- Dramat z okresu Jane Austen (Jane Austen’s Period Drama) / reż. Julia Aks, Steve Pinder / USA / 2024 / 13’
- Dwie osoby wymieniające się śliną (Two People Exchanging Saliva) / reż. Natalie Musteata, Alexandre Singh / Francja, USA / 2024 / 36’
- Śpiewacy (The Singers) / reż. Sam A. Davis / USA / 2025 / 18’

Seans potrwa 116 minut.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Kwiecień w DKF Klaps. W programie m.in. oscarowy "Wszystko wszędzie naraz"

Trzy projekcje zaplanowano z ramach kwietniowego repertuaru Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Aktualności

Filmowy Poranek dla Dzieci. Strażak sam, fotolustro i darmowa pizza

Bajki z serii Strażak Sam, fotolustro, darmowa pizza, zabawy i animacje – to wszystko czeka na najmłodszych kinomanów w kolejnej odsłonie Filmowych Poranków dla Dzieci w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy.

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2023. Znamy artystów i atrakcje festiwalu

Podczas koncertu finałowego na miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej zobaczymy i usłyszymy, m.in. Gibbsa, Zalewskiego, Bajm, Malika Montanę i Łydkę Grubasa. Oprócz tego uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na masę atrakcji i wydarzenia towarzyszące.

Aktualności

Queens of Soul muzyczną gwiazdą Karpackiej Majówki

W dniach 1 - 3 maja w Rzeszowie odbędzie się Karpacka Majówka, która będzie połączeniem trzydniowego jarmarku, Święta Paniagi i kolejnej edycji festiwalu Karpaty na Widelcu z udziałem Roberta Makłowicza. Zwieńczeniem majówki...

Aktualności

"Zrozumiesz jak dorośniesz" - Aleksandra Radomska z nowym programem w Rzeszowie

Aleksandra Radomska, okularnica z ADHD, która od lat podbija serca swoich obserwatorek w internecie, a od 2021 roku również na scenie, powraca z nowym programem. W kwietniu wystąpi w Rzeszowie.

Aktualności

"Śpiewająca z Wilczkami" z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Teatr Przedmieście zaprasza 25 marca o godz. 19.00 na wyjątkowy spektakl „Śpiewająca z Wilczkami” w reż. Anety Adamskiej-Szukały.

Reklama