Rzeszów - Sobota, 05.07.2025
Reklama

Finisaż wystawy zdjęć Zbigniewa Furmana i spotkanie z autorem

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza na wyjątkowe, wieczorne spotkanie z fotografią oraz autorem wystawy pt. "Męskie Rozmowy", Zbigniewem Furmanem. FInisaż wystawy odbędzie się w najbliższy piątek, 14 marca 2025 o godz. 18:00.

Finisaż wystawy fotografii, to znakomity przyczynek do rozmowy, zarówno o samej fotografii jak również o kulisach realizacji projektu “Męskie Rozmowy”, a także motywacjach autora, które kierowały nim (i nadal kierują) podczas wielu lat wykonywania portretów osób z tzw. życia publicznego.

O wystawie

Spotkania bywają czasem krótkie. Wpadł i wypadł, jak mawiali. Nie ma wtedy tej aury, momentu. Jest sprawczość i granie na efekt. Umówiona sesja, musi być portret. Nie ma się czego złapać, a trzeba się sprężać. Portretowany ma napięty grafik. Dla niego to może jest chwila skupienia i pozbierania myśli, na inne spotkanie, gdzie indziej. Zrobią zdjęcia, pójdę dalej. A tu jest spotkanie. Trzeba popatrzeć w oczy.

Spotkania bywają też rutyną, że nie umiecie policzyć ileż to razy. Można próbować rachować lata znajomości, jeśli taka liczba cokolwiek wyrazi. Takie spotkania, że wiesz, w którym kubku dostaniesz kawę.

Wiesz, że porozmawiacie o ‘tym i owym’, wspomni się ‘tamto’, a może pomilczy przy jakiejś czynności. Dograne od dawna spotkania, rytualne trochę, przez lata niezauważalnie dotarły się. I wiesz dokładnie jak się światło układa,  i znasz dobrze wszystkie niuanse twarzy. Takie spotkania, coraz rzadsze, gdzie się patrzy w oczy inaczej.

Oczy, no właśnie. Wyrażają najwięcej, tylko trzeba trochę wprawy, żeby się nauczyć je czytać. Nie tylko fotograficznie, jak to się naświetli najlepiej, w jakiej kompozycji najpewniej, który układ najsprawniej. To taka sprawność ogólnoludzka, humanistyczna, bez dyplomu i naszywki na ramieniu mundurka. To taka chwila na spotkanie, żeby rzucić okiem i wiedzieć. Zjednać sobie oczy naprzeciwko, dać im mówić.

Męskie rozmowy” to seria portretów, które Zbigniew Furman tworzył przez lata. Do pewnego czasu na negatywie, później cyfrowe. No i w czarno-bieli. Nie tyle istotna jest tu konsekwencja, co bardziej skupienie, które dzięki temu otrzymał. Na każdego portretowanego jedna rolka, nie więcej. Maksymalnie 12 klatek albo bardzo mało plików cyfrowych. Prawie zawsze są oczy, albo chociaż jedno. Albo gest, albo przedmiot. Coś charakterystycznego.

Coś między fotografem, a portretowanym. Bo najważniejsze, to te spotkania. Krótkie, czy długie, ze starym znajomym albo znanym ogólnie. Każde zupełnie inne.
Męskie rozmowy" zostały uzupełnione serią autoportretów fotografowanych telefonem, niejako żartobliwych, lżejszych w formie rozmów autora ze sobą.

Joanna Kinowska

O autorze

Zbigniew Furman - urodził się w Krakowie w połowie ubiegłego stulecia. Zawodową przygodę z fotografią rozpoczął ok. 1970 roku, zaś pracę fotoreportera zaczynał w redakcji „Życia Warszawy” w roku 1973.

W latach 1979 -81 pracował w tygodniku “Razem”. W stanie wojennym prowadził zakład fotograficzny a następnie studio fotografii reklamowej. Przez wiele lat uprawiał fotografię modową współpracując z największymi polskimi firmami odzieżowymi oraz pismami poświęconymi modzie. Współpracował od pierwszego numeru z Życiem (z kropką), z którego przeszedł do tygodnika “Wprost”. To właśnie tam, przez 11 kolejnych lat kierował działem fotografii.

W 2008 roku nawiązał stałą, trwającą 7 lat współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego pasją jest fotografia socjologiczna oraz portretowa - w szczególności atelierowa.
Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych, autorem 24 wystaw indywidualnych oraz współautorem wystaw zbiorowych. Wielokrotnie był jurorem w najbardziej znaczących konkursach fotograficznych w Polsce.

Od wielu lat jest aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, działa również w zarządzie Sekcji Dzieł Fotograficznych ZAiKSu.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Farben Lehre w energetycznej wersji elektrycznej w klubie Pod Palmą

Po dłuższej przerwie, Farben Lehre wraca do Rzeszowa. Zespół zagra koncert w wersji elektrycznej w klubie Pod Palmą. Chłopaki pojawią się na jednej scenie wspólnie z młodą, żywiołową i radosną ekipą Pull...

Aktualności

Bilety do „Łukasiewicza” za 1 zł. Wyjątkowa promocja z okazji obchodów 75-lecia WDK

W związku z obchodami 75-lecia działalności Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, które przypadają na 26 października, Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz jako wyspecjalizowana jednostka WDK, przygotowało wyjątkową ofertę dla zwiedzających. Bilet za 1...

Aktualności

„Tribute to Michael Jackson Symfonicznie”- wyjątkowy koncert już wkrótce w Rzeszowie

"Tribute to Michael Jackson Symfonicznie" - to prawdziwy diament w świecie projektów muzycznych, błyszczący promieniami dźwięków i harmonii.

Aktualności

Prace wybitnej polskiej ilustratorki w Galerii pod Ratuszem

Ponad 100 prac Olgi Siemaszko, pierwszej damy polskiej ilustracji, będzie można oglądać już od 19 października w rzeszowskiej Galerii pod Ratuszem. Wydarzenie jest częścią organizowanych przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej obchodów 80-lecia...

Aktualności

Siedmioczęściowe dzieło Brahmsa zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

W piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej usłyszymy „Niemieckie Requiem” Johannesa Brahmsa. To siedmioczęściowy utwór na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę. Orkiestrę poprowadzi Artur Pinho Maria. Solistami wieczoru będą wokaliści: soprnistka Agata...

Aktualności

Świąteczne Targi Książki. Wielkie święto literatury już w listopadzie w Rzeszowie

Spotkania autorskie, ponad 60 wydawnictw z premierami i ofertami książkowymi oraz warsztaty dla dzieci - tak w skrócie będą wyglądały tegoroczne Świąteczne Targi Książki w CKH Millenium Hall w Rzeszowie. Wydarzenie odbędzie...

Aktualności

„Opowieści z podróży”. Andrzej Stasiuk spotka się z czytelnikami

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z prozaikiem i eseistą Andrzejem Stasiukiem – 17 października 2024 r., godz. 17.00, budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.

Reklama