Rzeszów - Wtorek, 13.05.2025
Reklama

Finisaż wystawy zdjęć Zbigniewa Furmana i spotkanie z autorem

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza na wyjątkowe, wieczorne spotkanie z fotografią oraz autorem wystawy pt. "Męskie Rozmowy", Zbigniewem Furmanem. FInisaż wystawy odbędzie się w najbliższy piątek, 14 marca 2025 o godz. 18:00.

Finisaż wystawy fotografii, to znakomity przyczynek do rozmowy, zarówno o samej fotografii jak również o kulisach realizacji projektu “Męskie Rozmowy”, a także motywacjach autora, które kierowały nim (i nadal kierują) podczas wielu lat wykonywania portretów osób z tzw. życia publicznego.

O wystawie

Spotkania bywają czasem krótkie. Wpadł i wypadł, jak mawiali. Nie ma wtedy tej aury, momentu. Jest sprawczość i granie na efekt. Umówiona sesja, musi być portret. Nie ma się czego złapać, a trzeba się sprężać. Portretowany ma napięty grafik. Dla niego to może jest chwila skupienia i pozbierania myśli, na inne spotkanie, gdzie indziej. Zrobią zdjęcia, pójdę dalej. A tu jest spotkanie. Trzeba popatrzeć w oczy.

Spotkania bywają też rutyną, że nie umiecie policzyć ileż to razy. Można próbować rachować lata znajomości, jeśli taka liczba cokolwiek wyrazi. Takie spotkania, że wiesz, w którym kubku dostaniesz kawę.

Wiesz, że porozmawiacie o ‘tym i owym’, wspomni się ‘tamto’, a może pomilczy przy jakiejś czynności. Dograne od dawna spotkania, rytualne trochę, przez lata niezauważalnie dotarły się. I wiesz dokładnie jak się światło układa,  i znasz dobrze wszystkie niuanse twarzy. Takie spotkania, coraz rzadsze, gdzie się patrzy w oczy inaczej.

Oczy, no właśnie. Wyrażają najwięcej, tylko trzeba trochę wprawy, żeby się nauczyć je czytać. Nie tylko fotograficznie, jak to się naświetli najlepiej, w jakiej kompozycji najpewniej, który układ najsprawniej. To taka sprawność ogólnoludzka, humanistyczna, bez dyplomu i naszywki na ramieniu mundurka. To taka chwila na spotkanie, żeby rzucić okiem i wiedzieć. Zjednać sobie oczy naprzeciwko, dać im mówić.

Męskie rozmowy” to seria portretów, które Zbigniew Furman tworzył przez lata. Do pewnego czasu na negatywie, później cyfrowe. No i w czarno-bieli. Nie tyle istotna jest tu konsekwencja, co bardziej skupienie, które dzięki temu otrzymał. Na każdego portretowanego jedna rolka, nie więcej. Maksymalnie 12 klatek albo bardzo mało plików cyfrowych. Prawie zawsze są oczy, albo chociaż jedno. Albo gest, albo przedmiot. Coś charakterystycznego.

Coś między fotografem, a portretowanym. Bo najważniejsze, to te spotkania. Krótkie, czy długie, ze starym znajomym albo znanym ogólnie. Każde zupełnie inne.
Męskie rozmowy" zostały uzupełnione serią autoportretów fotografowanych telefonem, niejako żartobliwych, lżejszych w formie rozmów autora ze sobą.

Joanna Kinowska

O autorze

Zbigniew Furman - urodził się w Krakowie w połowie ubiegłego stulecia. Zawodową przygodę z fotografią rozpoczął ok. 1970 roku, zaś pracę fotoreportera zaczynał w redakcji „Życia Warszawy” w roku 1973.

W latach 1979 -81 pracował w tygodniku “Razem”. W stanie wojennym prowadził zakład fotograficzny a następnie studio fotografii reklamowej. Przez wiele lat uprawiał fotografię modową współpracując z największymi polskimi firmami odzieżowymi oraz pismami poświęconymi modzie. Współpracował od pierwszego numeru z Życiem (z kropką), z którego przeszedł do tygodnika “Wprost”. To właśnie tam, przez 11 kolejnych lat kierował działem fotografii.

W 2008 roku nawiązał stałą, trwającą 7 lat współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego pasją jest fotografia socjologiczna oraz portretowa - w szczególności atelierowa.
Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych, autorem 24 wystaw indywidualnych oraz współautorem wystaw zbiorowych. Wielokrotnie był jurorem w najbardziej znaczących konkursach fotograficznych w Polsce.

Od wielu lat jest aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, działa również w zarządzie Sekcji Dzieł Fotograficznych ZAiKSu.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

PS Dialogi z/o Nowosielskim - nowa wystawa w "Siemaszce"

Od 2 lutego 2024 r. we foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, można oglądać wystawę zatytułowaną „PS Dialogi z/o Nowosielskim”, na której prezentowane są prace artystek i artystów z Instytutu Sztuk...

Aktualności

Trwa nabór do Podkarpackiej Kroniki Filmowej 2024

Wystartował nabór do tegorocznej edycji Podkarpackiej Kroniki Filmowej. To już 9. edycja znanego programu wspierającego produkcje o tematyce regionalnej.

Aktualności

Golec uOrkiestra kolejnym wykonawcą na Rzeszowskich Juwenaliach

Organizatorzy największej studenckiej imprezy na Podkarpaciu, ujawnili kolejny zespół, który wystąpi podczas tegorocznej edycji. Golec uOrkiestra zagra 11 maja na scenie głównej Rzeszowskich Juwenaliów.

Aktualności

"Kopalnia Wujek / Powroty" - nowa wystawa w Galerii Nierzeczywistej

To już druga w tym roku wystawa w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10. Tym razem będzie to podróż w czasie. Autor, Marek Janicki przedstawi nam fotografie, które robił jako młody chłopak...

Aktualności

Luty w DKF Klaps. Przed projekcjami Polskie Kroniki Filmowe [REPERTUAR]

„Totem”, „Opadające liście”, Pianoforte” oraz „Chłopic i czapla” – to filmy, które będzie można zobaczyć na dużym ekranie w lutym w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w...

Aktualności

Sopranistka Justyna Bujak zaśpiewa przy akompaniamencie fortepianu w WDK

W sobotę, 3 lutego o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się koncert sopranistki Justyny Bujak oraz pianisty Jana Kantego-Mikosza. Wydarzenie jest częścią Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez Granic”....

Aktualności

Ferie jak z bajki. WiMBP zaprasza małych czytelników na wyjątkowe zajęcia

Na drugi tydzień ferii zimowych (5-10 lutego 2024 r.), Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przygotowała szereg atrakcji dla najmłodszych czytelników, w tym m.in. ciekawe spotkania, warsztaty, wspólne gry i zabawy...

Reklama