Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Fotografie Jerzego Wygody w Galerii WDK

Dodano: 18.10.2022 r. / RESinet

18 października o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Jerzego Wygody organizowanej w 1. rocznicę śmierci tego Artysty. Ekspozycja będzie czynna do 2 listopada 2022 r. w Galerii WDK w Rzeszowie, ul. S. Okrzei 7

Wystawa fotografii Jerzego Wygody upamiętnia wieloletnią twórczość tego artysty. Na wystawie zaprezentowany zostanie przekrój działalności artystycznej obejmującej 70 lat - od kształtowania się talentu w latach 50-tych ubiegłego wieku, aż po ostatnie fotogramy pochodzące z 2021 roku. Prócz fotografii analogowych i cyfrowych ekspozycję wzbogacą dyplomy oraz inne pamiątki dokumentujące fotograficzną drogę śp. Jerzego Wygody.

Jerzy Wygoda – wybitny artysta fotografik, działacz społeczny, członek i założyciel Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej - Stowarzyszenia Twórców.

Urodził się 24 sierpnia 1936 r. w Warszawie. Po wojnie osiadł wraz z rodzicami w Przeworsku gdzie uczęszczał do szkoły i w 1954 roku zdał maturę. Dyplom magistra inż. budownictwa lądowego uzyskał na Politechnice Warszawskiej w 1962 roku. Od tego czasu pracą i miejscem zamieszkania związany był z Rzeszowem. W 1980 r. zdobył uprawnienia instruktora fotografii kategorii 1. nadane przez Ministra Kultury i Sztuki. Rok później, po zdaniu egzaminu dyplomowego, tytuł mistrza w zawodzie fotograf. W roku 1988 ukończył Fakultatywne Studium Pedagogiczne przy Politechnice Rzeszowskiej, zaś pięć lat później (1993 r.) studia w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie.

Jerzy Wygoda był autorem licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Brał udział w fotograficznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając kilkadziesiąt nagród oraz wyróżnień. Swoje fotografie autorskie eksponował również na wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Za twórczość fotograficzną oraz za swój wkład w rozwój fotografii i działalność w środowisku fotograficznym otrzymał liczne nagrody, medale i odznaczenia, między innymi: Złoty Medal „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, Medal 150-lecia Fotografii, odznakę „Zasłużony dla Fotografii Polskiej” a także srebrny i brązowy medal Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych „za twórczość artystyczną w fotografii”.

Wśród prac artysty na szczególną uwagę zasługują fotografie przedstawiające podkarpacką rzeczywistość. Tematem, który często pojawiał się w twórczości artysty to stare, często zapomniane cmentarze wojenne. Artysta z niezwykłą uwagą fotografował cmentarze, a tym samym przekazał potomnym wycinek przeszłości, o której niewątpliwie powinniśmy pamiętać.

Oprócz fascynacji fotografią krajoznawczą, w dorobku Jerzego Wygody możemy podziwiać także fotografię dokumentacyjną i fotoreportażową. Mimo tak dużej różnorodności gatunkowej w pracach artysty możemy uchwycić jedno przesłanie, charakteryzujące i wyróżniające jego twórczość, a jest nim optymistyczne spojrzenie na świat i codzienność.

W swojej pracy Jerzy Wygoda posługiwał się zarówno fotografią w klasycznym wydaniu jak również stosował techniki fotografii cyfrowej i komputerowej obróbki zdjęć. Artysta przez wiele lat współpracował m.in. z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Rzeszowskim Oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Rzeszowskim Stowarzyszeniem Fotograficznym, Galerią Miasta Rzeszowa, Fundacją Rzeszowską, Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym oraz licznymi instytucjami upowszechniającymi sztukę fotografii w Polsce.

Jerzy Wygoda zmarł 18 października 2021 r.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Targi Książki Regionalnej w Rzeszowie. Książka, region i genealogia

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na drugie Targi Książki Regionalnej — „Książka. Region. Genealogia". Wydarzenie odbędzie się 19 czerwca 2026 roku w godz. 16:00–20:00 na placu przy budynku biblioteki...

Aktualności

„Inferno" – prapremiera w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej

W sobotę, 13 czerwca 2026 roku, na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się prapremiera „Inferno" w reżyserii Radosława Stępnia. Spektakl powstał na podstawie powieści Augusta Strindberga.

Aktualności

Rzeszów znów stolicą folkloru. W lipcu jubileuszowa, XX edycja festiwalu polonijnego

Choć od Polski dzielą ich nieraz tysiące kilometrów, wciąż pielęgnują jej język, kulturę i tradycję. W lipcu znów zjadą do Rzeszowa, by zatańczyć na Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. To już XX,...

Aktualności

Rzeszów otwiera kolejny zabytek dla zwiedzających - Pałac Lubomirskich z przewodnikiem

Zwiedzanie z przewodnikiem, imponujące wnętrza i jeden z najpiękniejszych zabytków Rzeszowa – Estrada Rzeszowska zaprasza mieszkańców i turystów na „Letnie impresje. Pałac Lubomirskich z przewodnikiem". To nowy, wakacyjny cykl, który razem ze...

Aktualności

„Teatralna Sobota" – bezpłatne spektakle dla najmłodszych w Rzeszowskich Piwnicach

Fundacja Teatr NEMNO wraz z Rzeszowskimi Piwnicami zaprasza na kolejną edycję cyklu „Teatralna Sobota". Od maja do grudnia 2026 roku raz w miesiącu dzieci wraz z rodzinami będą mogły bezpłatnie uczestniczyć w...

Aktualności

Dzień Dziecka na dmuchanym placu zabaw w Parku Sybiraków

Od 30 maja do 1 czerwca rzeszowski Park Sybiraków przy ul. Broniewskiego zamieni się w wielki plac zabaw dla najmłodszych. Z okazji Dnia Dziecka, Sport Park przygotował trzydniowy program pełen dmuchanych konstrukcji,...

Reklama