Rzeszów - Poniedziałek, 20.05.2024
Reklama

Indyjskie rytmy i hiszpańskie flamenco w Rzeszowskich Piwnicach

Dodano: 17.03.2022 r. / ViC

W piątek, 18 marca 2022 r. w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się wyjątkowy koncert projektu INDIALUCIA, podczas którego wystąpią indyjski mistrz instrumentów perkusyjnych Giridhar Udupa i wirtuoz gitary flamenco Michał Czachowski. Start o godz. 20:00.

INDIALUCIA to wyjątkowy projekt muzyczny, który łączy brzmienia dwóch odległych miejsc – Indii i Hiszpanii. Energia hiszpańskiego flamenco miesza się z indyjskim rytmem, co pozwala poczuć kosmiczną wręcz energię płynącą z muzyki i radość z muzycznego dialogu.

Projekt powstał w roku 1999 w Indiach wśród nauczycieli i uczniów Akademii Muzycznej w Nagpur. Wzięło w nich udział wielu znakomitych muzyków z obu kontynentów. Pomysłodaw-cą, producentem oraz szefem artystycznym jest gitarzysta Michał Czachowski. Owocem tego muzycznego spotkania była płyta wydana w 2005 roku, która zdobyła uznanie w Polsce i na świecie. Album został laureatem nagród Wirtualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku przy-znawanych przez Polskie Radio za najlepszą płytę 2005 roku oraz był nominowany do nagrody Fryderyki 2006 w kategorii Album Roku - Folk/Etno. W roku 2007 płyta doszła do drugiego miejsca najlepszych płyt World Music wydanych w USA. Muzyka z płyty była wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do hollywoodzkiego filmu "Święci z Bostonu II".

Zespół do tej pory koncertował m. in. w Indiach, Meksyku, USA, Rosji, Singapurze, Oma-nie, Hiszpanii, Turcji, Austrii, Niemczech, Anglii, Francji, Włoszech, Luksemburgu, Cze-chach, Finlandii, Węgrzech, i Rumunii, a już w piątek zagra w Rzeszowie.

Bilety w cenie 50 zł w przedsprzedaży można nabyć na stronie rzeszowskiepiwnice.pl. W dniu koncertu koszt biletu to 60 zł.

O artystach:

Giridhar UDUPA (Indie) - naukę gry rozpoczął w wieku 4 lat u swego ojca Vidwan Nagen-dra Udupa. Obecnie studiuje u boku największych mistrzów glinianego instrumentu - ghatam pod kierunkiem Vidhushi Smt. Sukanya Ramgopal i Vidwan V.Suresh. W wieku lat 12 zaczął dawać koncerty początkowo tylko w Indiach a w następnych latach zagranicą. Akompaniował takim znanym artystom jak między innymi Sarvashree Dr.L.Subramaniam, M.S.Gopalkrishna, Dr.N.Ramani, Ganesh and Kumaresh, Mandolin Srinivas, T.V.Shankaranarayana, Madhurai T.N.Seshagopalan, Trichur V.Ramachandran, Hyderabad Brothers, Mysore Nagaraj and Manju-nath, Ravikiran, K.J.Yesudas, T.M.Krishna, Unnikrishnan, Sanjay Subramanyam, Malladi Brothers, R.K.Suryanarayana, Jayanthi Kumaresh, Sikkil Sisters, Bombay Sisters i inn. Oprócz wykonywania autentycznej klasycznej muzyki karnatycznej brał udział w wielu projektach typu Fusion, Jazz, World Music and występując między innymi z Virginia Mayhew, Chris Rhyne, Alex Rostotsky. Otrzymał wiele prestiżowych nagród i wykonywał koncerty w USA, Hiszpanii, Kana-dzie, Francji, Szwajcarii, Niemczech Omanie i Kuwejcie.

 

Michał CZACHOWSKI - gitarzysta flamenco, kompozytor, publicysta, producent muzyczny, architekt, od urodzenia wychowywał się w otoczeniu muzyki flamenco. W 1992 roku utworzył własny zespół stopniowo rozszerzając skład od duetu do septetu. Od 1997 roku grupa wystę-puje pod nową nazwą "Viva Flamenco!" i przez kilka następnych lat zostaje laureatem kilku-nastu konkursów muzycznych stając się jedną z najlepszych tego typu formacji w kraju. Mi-chał Czachowski po latach działalności scenicznej stał się wybitnym wirtuozem gitary flamen-co. W 1998 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a wkrótce po występie na mię-dzynarodowym festiwalu we Włoszech, został zaproszony do Akademii Muzycznej w Nagpur w środkowych Indiach. Tam pracował jako nauczyciel gitary, równocześnie ucząc się gry na tra-dycyjnym, indyjskim instrumencie strunowym - sitarze. Artysta uczy gry na gitarze flamenco oraz publikuje artykuły na temat tej muzyki na łamach wielu pism polskich i angielskojęzycz-nych. Michał Czachowski solo lub z grupą nagrywał wiele programów dla stacji telewizyjnych i radiowych, brał udział w sesjach nagraniowych takich zespołów jak "Blue Café", "Noche de Boleros", "Village Kollectiv", "Lean Back" i "Beltaine" oraz tworzył muzykę do programu "Bo-so przez Świat" Wojciecha Cejrowskiego oraz do amerykańskiego fimu „Święci z Bostonu II”. Prowadzi cykle wykładów na Wydziale Muzykologii UJ w Krakowie. Czynnie koncertuje na ca-łym świecie. Występował razem z takimi wielkimi artystami jak: Pepe Habichuela, Jorge Pardo, Carlos Troya, Ricardo Espinosa, Rafael Cortés, Pratap Pawar, Mukesh Sharma, Emam, Hani Naser, Kavita Krishnamurti, L. Subramaniam.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

ESK 2024. Koncert Miss God z harfą laserową i interaktywna instalacja

Głosy Wschodu / East Voices to kolejny projekt artystyczny, który będzie można zobaczyć i usłyszeć podczas tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury.

Aktualności

Znamy pełny program tegorocznego Święta Paniagi

Jarmark rękodzieła, korowód zespołów, koncerty, pokazy i spektakle to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Rzeszowa podczas Święta Paniagi. Tegoroczne wydarzenie uświetni występ zespołu “Viva Santana” Cichoński - Torres Band.

Aktualności

Maj z dobrym filmem w DKF Klaps [REPERTUAR]

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury rozpoczyna kolejny miesiąc z wyjątkowymi, nagradzanymi na międzynarodowych festiwalach seansami połączonymi z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami.

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. Godzinowa rozpiska koncertów

Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia największej studenckiej imprezy na Podkarpaciu. Prezentujemy godzinową rozpiskę koncertów w ramach Rzeszowskich Juwenaliów, które w tym roku odbędą się na trzech scenach.

Aktualności

Inauguracja Ogródka Letniego kina Zorza

Projekcja filmu „Poprzednie życie” w reżyserii Celine Song zainauguruje tegoroczne wieczory filmowe w ogródku letnim kina Zorza. Film nominowany był m.in. do tegorocznych Oscarów i Złotych Globów. Pokaz odbędzie się 3 maja...

Aktualności

"Roztańczmy nasz świat" - widowisko z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca

Ponad 200 tancerzy weźmie udział w XX edycji Międzynarodowego Dnia Tańca „Roztańczmy nasz świat” organizowanego przez Centrum Młodzieży w Rzeszowie. Autorką scenariusza i reżyserką widowiska jest Bernadetta Wojtuń – Sikora.

Reklama